رازیانه گیاهی که قادر است انقباض های قاعدگی را کنترل و تنظیم کند

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵

۳۲

روزهای قاعدگی، روزهایی هستند که به راحتی سپری نمیشوندو دربیشتر مواقع با درد و ضعف همراهند، به همین دلیل پای قرصهای مسکن مثل ژلوفن، بروفن و... به میان می آید. اما فراموش نکنید که داروهای گیاهی در این زمان نقش بسزایی ایفا می کنند و عوارض مواد شیمیایی را هم ندارند. رازیانه از آن دست گیاهانی است که قادر است انقباض های قاعدگی را کنترل و تنظیم کند.

رازیانه گیاهی که قادر است انقباض های قاعدگی را کنترل و تنظیم کند

یکی دیگر از مزیتهای این گیاه در این دوران کاهش درد قاعدگی است. با نوشیدن این معجون، به دلیل ترکیب نشاط آوری که دارد، میتوانید با خیال راحت به کارهای روزمره تان بپردازید.

مواد لازم برای تهیه یک لیوان اسموتی (برای یک نفر و یک وعده):

  • سیب: یک عدد
  • رازیانه: یک فنجان
  • هویج: دو عدد متوسط
  • زنجبیل: یک قاشق غذاخوری
  • آب سیب: یک فنجان
  • آبلیمو: یک قاشق مرباخوری
  • کرفس: نصف ساقه

طرز تهیه:

• تخم  رازیانه  را بکوبید و فراموش نکنید که باید کاملا به پودر تبدیل شود وحتی دانه ای از آن نکوبیده باقی نماند.

• تمام مواد را داخل میکسر بریزید. اما فراموش نکنید که این معجون به دلیل موادی که دارد باید بیشتر از معجونهای قبلی معرفی شده داخل میکسر هم زده شود. شاید بین 15 تا 20دقیقه زمان برای مخلوط شدن مواد با هم کافی باشد. چون هویج، سیب  و  کرفس  به راحتی با یکدیگر مخلوط نمیشوند.

• این معجون به دلیل داشتن گیاه  رازیانه  میتواند نقش یک آبمیوه درمانی برای روزهای قاعدگی بانوان را داشته باشد. فراموش نکنید که  کرفس  و  رازیانه  به دلیل دارا بودن ماده «فیتواستروژن»  (ماده ای شبیه هورمون زنانه) قادر هستند اختلال های ناشی از  خونریزی و اسپاسمهای قاعدگی را کاهش دهند.

• همچنین وجود  زنجبیل  در این معجون نشاط آور است. این مزیت برای روزهای قاعدگی که بیشتر خانمها کسل و بی حوصله هستند، میتواند نقش بسزایی داشته باشد.

ژلوفن گیاهی

استفاده از تخم  رازیانه  راهکار پیشنهادی مادربزرگها برای رهایی از درد شدید قاعدگی است. در قدیم اعتقاد داشتند که اگر مقداری تخم  رازیانه  (تخم آسیاب شده) را با مقداری آب بخورید، میتوانید خواب آرامی داشته باشید، اما مهم تر از آن باید بدانید که این گیاه درد شما را در مدت زمانی کمتر از نیم ساعت پس از استفاده، بهبود می بخشد. این گیاه بدن تان را خنک کرده و گرمای ناشی از قاعدگی را کاهش می دهد، به همین دلیل  رازیانه  میتواند بهترین جایگزین مسکنهای شیمیایی باشد که مصرف آنها به طور مداوم توصیه نمیشود.

با سیب ریلکس شوید

این میوه چهار فصل یعنی  سیب  خواص بیشماری دارد که هر فردی با خوردن روزی یک عدد از آن قادر است جسم خود را از هر بیماری دور نگه دارد. با این حال به چند ویژگی منحصر به فرد  سیب  اشاره میکنیم.   سیب  برای عملکرد مغز بسیار مقوی است. به طور کلی  سیب  به علت داشتن فسفر، اعصاب و مغز را تقویت می کند. اگر به دنبال این هستید که یک روز آرام را پشت سر بگذارید بهتر است هر روز یک عدد  سیب  میل کنید، زیرا ویتامین های گروه B، منیزیم، فسفر و برخی عناصر دیگر موجود درسیب  اثر  آرام بخشی بر اعصاب دارد.

هویج جادوی نارنجی

همه ما میدانیم که هویج  اطلاعات دارویی  - غنی بتاکاروتن است. اما نقش بتاکاروتن در هویج چیست؟ این ماده پیش ساز ویتامین A است، یعنی در بدن تبدیل به ویتامین A می شود، به همین دلیل میتواند نقش کاربردی را برای بدن ما داشته باشد. ویتامین A برای تقویت سیستم ایمنی، محافظت از پوست، ریه، لوله گوارش همچنین در رشد سلول ها و... حائزاهمیت است.   شاید برای تان جالب باشد که بدانید بتاکاروتن، یک آنتی اکسیدان است و بیماری های ناشی از پیری را هم کاهش می دهد. نقش هویج در این معجون  خون  سازی است که برای دوران قاعدگی میتواند موثر باشد، به همین دلیل توصیه میشود حتی اگر به هر دلیلی قادر به تهیه معجون نبودید، هویج خام یا آب هویج فیلتر نشده را در بیشتر اوقات به خصوص در روزهای قاعدگی میل کنید.

منبع: akairan.com