نحوه استفاده از Action Center ویندوز

۰۲ مهر ۱۳۹۵

۸

یکی از تغییرات اساسی ویندوز 10 روش به نمایش در آمدن Notification هاست. Action Center جدید ویندوز 10 یکی از تغییرات جذاب جدیدترین اکوسیستم مایکروسافت است که در اصل برای نمایش اعلانیه های ویندوز و برنامه ها طراحی شده است و علاوه بر وظیفه اصلی خود دارای یک سری میانبر های بسیار کاربردی نیز می باشد.

نحوه استفاده از Action Center ویندوز

در گذشته در ویندوز اعلانیه ها به صورت پیام هایی در کادر کوچک سفید که از تسکبار سر در می آوردن نمایش داده می شدند. اما حالا اعلانیه ها با استفاده از اکشن سنتر در سمت راست صفحه نمایش، بیشتر در معرض دیده شدن قرار می گیرند علاوه بر آن اکشن سنتر شامل میانبر های بسیار کاربردی که قابل شخصی سازی نیز هستند می شود.

در ادامه نحوه استفاده کاربردی تر و شخصی سازی هایی مفیدی برای استفاده هر چه بهتر شما از اکشن سنتر ویندوز را با هم مرور می کنیم.

1.Notification banners

اعلانیه های ویژه به صورت پیش فرض همراه با پخش صدای تعریف شده برای آنها، بر روی صفحه نمایش، درست بالای علامت اکشن سنتر در تسکبار به نمایش در می آیند.

اگر قصد تعامل یا پاسخ دادن به این اعلانیه ها را دارید باید روی آنها کلیک کنید و این کار به احتمال زیاد باعث اجرای برنامه مربوطه یا تنظیمات سیستم برای شما می گردد تا بتوانید عملیات مورد نظر خود را انجام دهید.

این اعلانیه ها پس از مدت زمان کوتاهی از دید کاربر خارج می شود. شما می توانید قبل از فرا رسیدن زمان مخفی شدن آن بر روی علامت ضربدر کنار آن کلیک کنید و آنها را ببندید.

2.Action Centre

آیکون اکشن سنتر را می توانید در محل اعلان های تسکبار پیدا کنید علامتی شبیحه به حباب سخنرانی برای اکشن سنتر در نظر گرفته شده است با کلیک روی این علامت اکشن سنتر برای شما از سمت راست صفحه نمایش خارج می شود و به نمایش در می آید و لیستی از اعلان های جدید را به شما ارئه می کند.

برای خارج شدن اکشن سنتر از دید کافی است که هر جای صفحه نمایش غیر از آن کلیک کنید.

3. بررسی اعلانیه ها

زمانی که اکشن سنتر باز است اعلان ها به صورت مختصر بر حسب برنامه یا نوع به ترتیب به صورت زیر هم با اولین جدید ترین اعلان در بالا به نمایش در می آیند.

بعضی از اعلان ها به صورت خودکار بعد از بسته شدن اکشن سنتر حذف می گردند در حالی که بعضی از آنها هم آنجا باقی خواهند ماند. مانند اعلان های ویژه شما می توانید به مدیریت اعلانیه ها با کلیک کردن روی آنها یا بستن آنها مبادرت کنید.

4. مدیریت اعلانیه ها

در حال حاظر تعداد کمی از برنامه ها از اعلانیه ها و اکشن سنتر ویندوز 10 پشتیبانی و استفاده می کنند. اما با ارئه بروزرسانی های جدید به نظر می رسد که تعداد برنامه هایی که در حال تغییر سیستم اعلانیه های خود به سیستم اعلانیه های اکشن سنتر هستند هر روز در حال افزایش است.

اگر اعلانیه های یک برنامه خاص خسته کننده شده و شما را آزار می دهد روی یک اعلانیه آن در اکشن سنتر راست کلیک کنید و گزینه ‘Turn off notifications for this app’ را برای خاموش کردن اعلانیه های آن برنامه انتخاب کنید.

5. پیکربندی اعلانیه ها را برای برنامه ها

روی منوی Start کلیک کنید و بعد وارد Settings و بعد System و در انتها وارد Notifications & actions شوید. در پایین این صفحه قسمتی با عنوان Show notifications from these apps وجود دارد. در این قسمت لیستی از برنامه ها به شما ارائه می کند که شما می توانید نمایش اعلانیه های هر کدام را فعال یا غیر فعال کنید. در این صفحه می توانید تنظیمات دیگری هم برای اعلانیه انجام دهید.

6. شخصی سازی صدای اعلانیه ها

اگر دوست دارید صدای پیش فرضی که هنگام نمایش اعلانیه ها پخش می شود را تغییر دهید یا حذف کنید توی search ویندوز عبارت sound را جستجو کنید و Sound Control Panel را باز کنید.

وارد سربرگ Sounds شوید از میان رخداد های مختلف ویندوز Notification را انتخاب کنید حالا در پایین پنجره می توانید یک صدای دیگر که در نظر گرفته اید را انتخاب کنید یا با انتخاب None صدای اعلانیه ها را به طور کامل قطع کنید و در پایان روی OK کلیک کنید.

7.Action buttons

احتمالا شما هم متوجه تعدادی دگمه میانبر در قسمت پایین اکشن سنتر شده اید. اگر احساس می کنید فضای زیادی را اشغال کرده اند روی ‘Collapse’ کلیک کنید تا غیر از چهار تا از مهم ترین آنها بقیه پنهان شوند.

شما می توانید برا پیکربندی این چهار میانبر به Settings بعد System و Notifications & actions مراجعه کنید و روی هر کدام از آن چهار میانبر کلیک کنید و از میان گزینه های ارائه شده میانبر دلخواه خود را انتخاب کنید.

8.Quiet Hours

اعلانیه ها گاهی می توانند آزار دهنده باشند بنابراین می توانید با تنها یک کلیک موقتا به طور کامل آنها را غیر فعال کنید. برای این منظور اکشن سنتر را باز کنید و روی دگمه Quiet Hours کلیک کنید.

هر زمانی هم که خواستید این حالت را به وضع عادی برگردانید دوباره روی Quiet Hours کلیک کنید. همچنین با راست کلیک روی آیکون اکشن سنتر در تسکبار می توانید این ویژگی را فعال یا غیر فعال کنید.

9. تغییر رنگ دگمه ها

اکشن سنتر مانند تسکبار و منوی start به صورت پیش فرض از رنگ سیاه استفاده می کند شما می توانید رنگ های آن را با تصویر پس زمینه خود هماهنگ کنید برا این منظور وارد Settings شوید بعد به قسمت Personalisation رفته و Colours را انتخاب کنید و گزینه ‘Show colour on Start,taskbar and action centre ‘ را روشن کنید.

اگر دوست دارید رنگ را خود شما انتخاب کنید به جای انتخاب خودکار بر مبنای تصویر پس زمینه گزینه ‘Automatically pick an accent colour’ را خاموش کنید.

10. همیشه مطلع بمانید

اکشن سنتر یکی بخش های کلیدی ویندوز 10 است و حالا شما توانایی استفاده حرفه ای از آن برای فعالیت های شخصی خود را دارید. همینطور می توانید از آن و اطلاعات آن هر زمان که نیاز دارید استفاده کنید.

هر چه زمان می گذرد برنامه های بیشتری به استفاده و پشتیبانی از اکشن سنتر روی می آورند و زمانی فرا می رسد که اکشن سنتر به بخشی جدایی ناپذیر از فعالیت های کامپیوتری شما تبدیل می گردد.

منبع: وین فون