آیا میدانستید شیر خالص نسبت به شیر بدون چربی کلسیم بیشتری دارد؟

۰۶ خرداد ۱۳۹۵

۴۱

شیر خالص نسبت به شیر بدون چربی کلسیم کمتری دارد. در واقع باید گفت که برعکس این جمله حقیقت دارد.

آیا میدانستید شیر خالص نسبت به شیر بدون چربی کلسیم بیشتری دارد؟

فواید شیر بر هیچ یک از ما پوشیده نیست. اما گاهی برخی از مردم عقایدی را به اشتباه در مورد شیردارند که بسیار هم بر آن مصر هستند.

باورهای غلط درباره شیر

شیر خالص نسبت به شیر بدون چربی کلسیم کمتری دارد.   در واقع باید گفت که برعکس این جمله حقیقت دارد.   یک فنجان شیر خالص حدود 276 میلی‌گرم کلسیم و یک فنجان شیر بدون چربی حدود 299 میلی‌گرم چربی دارد.

شیر تازه دوشیده شده (شیر بکر) بسیار سالم‌تر و بهتر از شیر پاستوریزه است.   شیر دوشیده شده و بکر را برخی مرحم اگزما، IBS و برخی بیماری‌های دیگر می‌دانند، ولی تاکنون هیچ دلیل علمی این موضوع را ثابت نکرده است و  شیر تازه دوشیده شده خاصیت دارویی ندارد،   جز اینکه فرد را در معرض خطراتی مثل مسمومیت غذایی قرار می‌دهد.   FDA توصیه می‌کند که شیر حتماً به صورت پاستوریزه مصرف شود، یعنی باکتری‌های مضر و خطرناک آن از بین رفته، اما مواد مغذی آن حفظ شده است.

شیر عادی (معمولی) بیشترین میزان ویتامین D را دارد.   FDA مقدار ویتامین D را که به شیر گاو اضافه می‌شود، تا Iu100 در هر فنجان مجاز می‌داند، اما این میزان فقط 25 درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین D را تامین می‌کند. شیر سویا نیز می‌‌تواند 30درصد از نیاز بدن را تامین کند. به هر حال،   هر دو نوع شیر با اینکه به اندازه کافی ویتامین D ندارند، باز هم منابع فوق‌العاده ویتامینی محسوب می‌شوند.

شیر بادام جایگزین خوبی برای شیر گاو است.   خیر، اینگونه نیست، مخصوصاً وقتی که پای پروتئین در میان باشد. یک فنجان شیر حاوی 8 گرم پروتئین بیشتر نسبت به یک تخم آب‌پز شده است، در حالی‌که شیر بادام فقط 1 گرم پروتئین بیشتر نسبت به یک تخم آب‌پز شده دارد،   آجیل‌ها، پروتئین زیادی دارند، اما ترکیب اصلی موجود در شیر بادام، آب فیلتر شده است، نه بادام.

طبق آمار و ارقام و تحقیقات به عمل آمده، زنانی که معمولاً غذاهای سالم می‌خورند و به ندرت از غذاهای ناسالم استفاده می‌کنند، هر روز ورزش یا دست‌کم پیاده‌روی می‌کنند، سیگار نمی‌کشند، 71 درصد کمتر از زنانی که برنامه‌ زندگی‌شان چندان سالم نیست، دچار پیری زودرس می‌شوند. این نتیجه پس از بررسی روی 1313 خانم و عادات زندگی آنها به دست آمده است.

منبع: zendegionline.ir