اینتل پردازنده های 10 نانومتری ARM موبایل خواهد ساخت

۳۰ مرداد ۱۳۹۵

۱۰

اینتل در روز 16 اوت بالأخره تأیید کرد که در رقابت بازار تولید پردازنده‌های موبایل شکست خورده است و اعلام کرد قراردادی برای تولید پردازنده‌های ARM برای موبایل‌ها و دستگاه‌های اینترنت اشیاء به امضا رسانده است.

اینتل پردازنده های 10 نانومتری ARM موبایل خواهد ساخت

اینتل قدرت اصلی در میان تولیدکنندگان پردازنده‌های کامپیوتر شخصی بوده و هست؛ اما اینتل هیچ‌وقت شانسی در دنیای موبایل‌ها نداشت. هرچند اینتل تلاش کرد که چیپست های 32 بیتی خود را وارد موبایل‌ها کند و اگرچه این پردازنده‌ها موفق شدند عملکرد قابل قبولی هم در دستگاه‌هایی از جمله نکسوس 9 داشته باشند ولی چیپست های ARM سامسونگ، کوآلکام، مدیاتک بازار را از آن خود کردند.

امروز اینتل اعلام کرده قراردادی که با ARM به امضا رسانده، اجازه تولید پردازنده‌های موبایلی را بر اساس فناوری ARM و با تغییرات مخصوص اینتل در روند تولید، به دست آورده است. کنار هم قرار گرفتن این فناوری‌ها به این معنی است که ما از هم اکنون می‌توانیم منتظر تراشه هایی بسیار کوچک، قدرتمند و با کارایی بالا برای موبایل‌ها و دستگاه‌های اینترنت اشیاء باشیم. اینتل همچنین اعلام کرد که ال‌جی اولین خریدار پردازنده‌هایی 10 نانومتری خاص این شرکت است که این پردازنده‌های کلاس جهانی را در محصولات خود استفاده خواهد کرد.

این قرارداد راه آینده‌ی اینتل را در جهت عقد قراردادهای تولید پردازنده برای شرکت‌های بزرگ‌تری مثل سامسونگ و اپل، که قبلا هم مذاکراتی بی نتیجه با این شرکت داشته‌اند را نیز مجددا خواهد گشود.

حالا با ورود یک رقیب جدی دیگر به دنیای تولید پردازنده‌ها می‌توانیم منتظر اتفاقات تازه و جالبی نیز باشیم.

منبع: ترنجی