راهنمای خرید کاربردی برای کرم های ضد آفتاب!

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

۵۰

هرچند که استفاده از کرم های ضد آفتاب در تمام ایام سال توصیه می شود، اما مصرف آن در این روزهای گرم و آفتابی سال، کاملا ضروری است. در سال های اخیر، اخبار و باید و نبایدهای مختلفی درباره کرم های ضد آفتاب مطرح شده است که این اخبار، باعث سردرگمی مصرف کننده در انتخاب محصول نهایی شده اند. از این رو در ادامه این مطلب، با اشاره به چند نکته ساده اما کلیدی، یک راهنمای خرید کاربردی برای کرم های ضد آفتاب را به شما ارائه می دهیم:

راهنمای خرید کاربردی برای کرم های ضد آفتاب!

هرچند که استفاده از کرم های ضد آفتاب در تمام ایام سال توصیه می شود، اما مصرف آن در این روزهای گرم و آفتابی سال، کاملا ضروری است. در سال های اخیر، اخبار و باید و نبایدهای مختلفی درباره کرم های ضد آفتاب مطرح شده است که این اخبار، باعث سردرگمی مصرف کننده در انتخاب محصول نهایی شده اند. از این رو در ادامه این مطلب، با اشاره به چند نکته ساده اما کلیدی، یک راهنمای خرید کاربردی برای کرم های ضد آفتاب را به شما ارائه می دهیم:

کرم های طیف گسترده (broad spectrum) بخرید

کرم های ضد آفتاب طیف گسترده، به محصولاتی گفته می شود که پوست ما را هم در برابر اشعه UVA و هم در برابر اشعه UVB محافظت می کنند. این اشعه ها با تخریب سلول های پوستی، باعث ابتلا به پیری زودرس پوست، آفتاب سوختگی و در موارد شدیدتر هم  سرطان  پوست، می شوند. برخی از کرم های ضد آفتاب، پوست ما را تنها در برابر اشعه UVA محافظت می کنند و از این رو، خیلی مهم است که هنگام خرید این محصولات، حتما عبارت «broad spectrum» را روی آنها ببینید.

SPF های 15تا 50را انتخاب کنید

معمولا بیشتر افراد فکر می کنند که هرچه SPF یک کرم ضد آفتاب بالاتر باشد، قدرت اثر آن در برابر اشعه های مضر نور آفتاب هم بیشتر خواهد بود. این در حالی است که میزان SPF، نشان دهنده قدرت محافظت پوست در برابر نور افتاب است. به طور متوسط، ضد آفتاب هایی با SPF 25حدود 96درصد و ضد آفتاب هایی با SPF 100حدود 99درصد از پوست در برابر نور آفتاب محافظت می کنند. می بینید که درصد این تفاوت، به اندازه ای نیست که نیازی به خرید ضد آفتاب هایی با SPF های بالا داشته باشیم. فقط حواس تان باشد که همیشه تمام ضد آفتاب ها را هر 3تا 4ساعت یکبار روی پوست خود تجدید کنید تا بیشترین اثر ماندگار را از آنها بگیرید.

فاقد چربی ها را امتحان کنید

خیلی از افراد به بهانه چرب بودن کرم های ضد آفتاب و ابتلا به آکنه در اثر استفاده از آنها، دور این محصولات را خط می کشند وسلامت پوست  شان را به خطر می اندازند. این در حالی است که چنین افرادی می توانند بدون دغدغه از محصولات فاقد چربی یا oil freeکه به وفور هم در بازار وجود دارند، استفاده کنند.

رنگی ها را متهم نکنید

برخی از افراد هم هستند که علاقه ای به استفاده از ضد آفتاب های بی رنگ ندارند و به همین دلیل هم به طور کلی دور مصرف تمام آنها را خط می کشند. از طرف دیگر، چنین افرادی معتقدند که کرم های ضد آفتاب رنگی، همان کرم پودرهایی هستند که نمی توانند اثر محافظتی چندانی در برابر نور آفتاب داشته باشند. بهتر است بدانید که قدرت اثر ضد آفتاب های رنگی و ساده، هیچ تفاوتی با هم ندارد و این رنگدانه ها، تنها برای جلب نظر مشتری و زیباتر جلوه داده شدن پوست به برخی از کرم های ضد آفتاب اضافه می شوند.

, [categoriy]

قدرت اثر ضد آفتاب های رنگی و ساده، هیچ تفاوتی با هم ندارد

ترکیبات این محصولات را نادیده نگیرید

بهتر است که هنگام خرید کرم های ضد آفتاب، نگاهی هم به برچسب مواد تشکیل دهنده آنها بیندازید. محصولات حاوی زینک، دی اکسید تیتانیوم و مکسوریول، گزینه های مناسب تری محسوب می شوند. به طور کلی، بهتر است برای بچه ها هم فقط محصولاتی را خریداری کنید که حاوی زینک اکساید و دی اکسید تیتانیوم باشند. ضمن اینکه ضد آفتاب باید بعد از 6ماهگی برای بچه ها استفاده شود.

با مشورت پزشک بخرید

ضد آفتاب ها جزو محصولات بدون نسخه هستند و در 9شکل لوسیون، کرم، روغن، استیک، پماد، ژل، مایع، اسپری و پد در داروخانه ها عرضه می شوند. بهتر است درباره انتخاب نوع ضد آفتاب مناسب برای پوستتان با پزشک خود مشورت کنید.

حساسیت پوستی تان را نادیده نگیرید

اگر دارای پوست حساسی هستید، ممکن است با استفاده از ضد آفتاب های رنگی یا معطر دچار التهاب و تشدید حساسیت پوستی تان شوید. از این رو، توصیه می شود که در صورت بروز علایم حساسیت مانند قرمزی، خارش یا التهاب در اثر استفاده از یک ضد آفتاب جدید، حتما مصرف آن را قطع کنید و پزشک خود را در جریان بگذارید.

در دوران بارداری و شیردهی هم ضد آفتاب بزنید

با اینکه برخی از خانم های باردار و شیرده نسبت به استفاده از کرم های ضد آفتاب در این دوران مردد هستند، اما هنوز نتیجه هیچ تحقیقی ثابت نکرده است که استفاده از ضد آفتاب ها در دوران  بارداری  و شیردهی، ضرر دارد. اگر خانم های باردار و شیرده بتوانند از ضد آفتاب های فیزیکی که حاوی زینک اکساید هستند، استفاده کنند، بهتر است؛ زیرا ترکیبات موجود در این محصولات جذب پوست و بدن نمی شوند.

ضد آفتاب مقاوم به آب بخرید

از آنجایی که تعریق یا شستن صورت می تواند اثر ضد آفتاب ما را به سادگی از بین ببرد، بنابراین توصیه می شود که محصولات مقاوم در برابر آب را خریداری کنید.

جنس پوست تان را در نظر بگیرید

اگر پوست چربی دارید، ضد آفتاب هایی بر پایه ژل یا الکل بخرید. اگر پوست تان خشک است، محصولات بر پایه چربی را انتخاب کنید. اگر هم پوست حساسی دارید، ضد آفتاب مخصوص پوست های حساس، بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

ساعت ضد آفتاب را نادیده نگیرید

ضد آفتاب های حاوی اسید آمینوبنزوئیک، لیسادیمات، پادیمات و روکسادیمات را 1ساعت قبل از خروج از منزل استفاده کنید؛ دیگر ضد آفتاب ها را نیم ساعت قبل. ضد آفتاب های مربوط به لب را هم باید 45دقیقه تا 1ساعت قبل به کار برد.

بلوک های نور خورشید را نخرید

شرکت های سازنده اجازه ندارند بر روی محصولات خود از عبارات SUN BLOCK (بلوک کننده نور خورشید) یا ALL DAY (تمام روز) استفاده کنند. چون هیچ ضد آفتابی نمی تواند تمام پرتوهای فرابنفش را بلوک کند و از طرف دیگر، هیچ ضد آفتابی نمی تواند تمام روز را در برابر نور خورشید دوام بیاورد.

منبع: akairan.com