چالش ازدواج در سنین پایین برای دختران

۲۳ خرداد ۱۳۹۵

۳۷

قبلا یک نوجوان در سن 15 سالگی عاقل و کامل محسوب شده و شرایط اداره یک زندگی را داشت اما امروز این عقلانیت مدرن زندگی را پیچیده ترکرده است.

چالش ازدواج در سنین پایین برای دختران

  چندی پیش برخی مسوولان از آمار 17 درصدی ازدواج در میان دختران زیر 18 سال یاد کرده بودند. هرچند که آمار دقیقی برای تفکیک  ازدواجهای زیر 18 سال وجود ندارد اما همزمان با همین آمار کمپین هایی با عنوان «بادکنک نارنجی» برای مقابله باازدواج  کودکان ره اندازی شد. این در حالی است که طبق قوانین،   ازدواج  دختران بعد از 13 سالگی قانونی بوده و آمار مشخصی از  ازدواج  دختران 13 ساله یا کوچکتر وجود ندارد.

  چالش  ازدواج  در سنین پایین همواره در جامعه ما مطرح بوده اما معمولا خروجی این بحث یا دفاع همه جانبه از این  ازدواج  یا رد آن بر اساس قوانین بین المللی بوده است. کشورهای اسلامی همیشه در دوگانگی قوانین بین المللی و احکام اسلامی بوده و همچنان نیز با آن چالش دارند. در ماده 1041 قانون مدنی مصوب سال 1313 سن نکاح برای دختران 15 و برای پسران 17 سال در نظر گرفته شده بود اما بعد از انقلاب و در سال 61 این قانون تغییر کرد و سن نکاح همزمان با سن بلوغ دختران و پسران تعیین شد. اما چند سال بعد و در سال 79 مجلس قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن سن عقد نکاح برای دختران 13 سال و برای پسران 15 سال در نظر گرفته شده بود اما به دلیل تعارض با شر ع از سوی شورای نگهبان رد شد و پس از تأیید مجمع تشخیص مصلحت در سال 81 تبدیل به قانون شد.

18 سالگی از کجا آمده است؟

حجت السلام مهدی سنجرانی، عضو هیأت علمی گروه فقه و حقوق مرکز تحقیقات زن و خانواده درباره  ازدواج  کودکان قبل از 18سالگی میگوید: «چندی پیش تحلیلی منتشر شده بود مبنی بر اینکه علاوه بر استانهای مرزی و سنتی در شهرهایی چون تهران هم آمار  ازدواج  دختران کوچکتر از 18 سال بیشتر شده است. واقعیت این است که جوامع در حال تغییر است و ما با دو گفتمان دینی و گفتمان رقیب آن به عنوان گفتمانهای اومانیستی و غربی روبه رو هستیم. در ماجرای  ازدواج  دختران قبل از سن 18 سالگی بخشی از ماجرا مشکلات واقعی و غیرقابل انکار است و بخش دیگری از ماجرا مربوط به مشکلاتی است که ما احساس میکنیم اما در واقع وجود ندارند. یک حس و ذائقه عمومی باعث میشود ما  ازدواج  زیر 18 سال را یک اشکال بدانیم ولی در دنیا با چه معیارهایی 18 سالگی به عنوان ابتدای سن  ازدواج  انتخاب شده است؟ این قانون عمومی که چندان نیز قابل اتکا نیست منجر به یک حس عمومی میشود. »

, شوهر بد اخلاق, دوران عقد, روابط جنسی دوران عقد, [categoriy]

اسلام ازدواج کودکان را به همه توصیه نمیکند

آقای سنجرانی مشکلات موجود برای  ازدواج  زودهنگام را تکذیب نکرده و میگوید: « طبق روایات اسلامی «سن رشد» از نظر اسلام بهترین زمان برای یک  ازدواج  صحیح و سالم در نظر گرفته شده و در شرایط خاص و با قید شرط مصلحت برای طفل و به اذن ولی  ازدواج  پیش از سن رشد و بلوغ نیز جایز شمرده شده ولی همین شرایط خاص و توجه به مصلحت نشان میدهد که یک رویه عمومی و رایج نبوده و اسلام نیز به مشکلات  ازدواج  در کودکی توجه داشته است. چون  ازدواجزودهنگام با مشکل روبه روست و طبق نظر شهید مطهری و علامه طباطبایی،   ازدواج  باید در زمان خودش محقق شود و درباره مسائل سن  ازدواج  بین شیعه و سنی اختلافی وجود ندارد. عقلانیت مدرن برای ما یک چالش جدید درست کرده و سن رشد را عقب کشیده است. قبلا یک نوجوان در سن 15 سالگی عاقل و کامل محسوب شده و شرایط اداره یک زندگی را داشت اما امروز این عقلانیت مدرن زندگی را پیچیده تر کرده است. از طرفی خانواده های گسترده ای که همگی در کنار هم بودند و یکدیگر را حمایت میکردند از بین رفته و با خانواده های هسته ای روبه روییم که از  پدر  و مادر و برادران جدا زندگی کرده و بدون حمایت مالی و عاطفی و کمکهای خانواده زندگی میکنند. در واقع ما در دوره گذاریم. فناوری و رسانه ها ما را به سمت شرایط گذار سوق داده است. »

گفتمان خانواده در مقابل چالشها

این کارشناس حوزه خانواده از میل شدید خانواده های ایرانی برای تغییر سبک زندگی گفته و ادامه میدهد: «امروزه در مناطقی با فرهنگهای سنتی مثل بلوچها، اعراب، بختیاری ها و برخی از ترکمنها، خانواده ها تمایل زیادی به هسته ای شدن داشته و تلاش میکنند تا مستقل از خانواده ها زندگی کنند. میل به فردگرایی و استقلال شدیدا افزایش یافته و گفتمان رقیب پرقدرت وارد شده است. در گذشته  ازدواج  زودهنگام به چشم نمیآمد و خیلیها در سن پایین  ازدواج  میکردند اما حالا این موضوع بسیار پررنگ است. یکی از بزرگان نقل میکرد که در آمریکا، زمانی حداقل سن برای  ازدواج  21 سال و برای ریاست جمهوری 20 سال در نظر گرفته شده بود و موافقان این تفاوت معتقد بودند مدیریت یک خانواده از مدیریت یک مملکت سختتر است! در شرایط کنونی قبول داریم که  ازدواج  در سن پایین آسیبها را بیشتر کرده و  عروسان و  دامادها شرایط مدیریت خانواده را ندارند اما این به معنای بد بودن  ازدواج  قبل از 18 سالگی نیست! امروزه مسائل پزشکی نیز در موضوع  ازدواج  دخیل شده و این عقلانیت مدرن موجب اثرگذاری بر افکار عمومی و در نهایت متخصصان و قانونگذاران شده است. »

مشکل وجود دارد اما راه حل این نیست!

حجت السلام سنجرانی راه حل برخی رسانه ها و مسوولان را در قالب گفتمان رقیب دانسته و معتقد است باید بر اساس گفتمان خانواده با موضوع  ازدواج  برخورد کنیم. او میگوید: «ما در مقام دفاع از گفتمان خانواده محدودیت سنی برایازدواج  را نمیپذیریم بلکه معتقدیم بر اساس گفتمان خانواده در کوتاه مدت باید در مقام مشاوره و نه قانونگذاریازدواجهای سن پایین را مدیریت و برای بلندمدت مشکل اصلی را حل کنیم. مشکل اصلی این نیست که بچه ها نباید زیر 18 سال زندگی کنند بلکه مشکل اینجاست که بچه ها باید طوری آموزش ببینند که سن رشد آنها کاهش یافته و زودتر شرایط جامعه پذیری را کسب کنند. در گذشته دختری 10 تا 12ساله میتوانست یک زندگی را مدیریت کند و امروز باید نهادهای معین و دولت به جای محدودیت قانونی به خانواده ها کمک کنند تا فرزندان زودتر بتوانند مهارت مسوولیت پذیری را کسب کنند. سن  ازدواج  باید پایین بیاید ولی با تربیت و آموزش. امروزه یک دختر تا سن 25 سالگی بیشتر وقت خود را صرف گرفتن مدرک کارشناسی ارشد میکند ولی هنوز بلد نیست یک زندگی را مدیریت کند. امروزه جوانان ما الفبای زندگی و تفاوتهای احساسی و مدیریت خانواده را نمیدانند و بچه داری بلد نیستند. اینها ربطی به  ازدواج  زیر 18 سالگی ندارد بلکه مشکل آموزشی وجود دارد. »

منبع: آکا ایران