طراحی ابزار رایگان برای مقابله با بدافزارهای باج گیر

۲۷ مهر ۱۳۹۵

۹

به تازگی مجموعه ابزار رایگانی برای مقابله با بدافزارهای باجگیر عرضه شده که به 2500 نفر کمک کرده تا داده های قفل شده شان را از دست هکرها آزاد کنند.

طراحی ابزار رایگان برای مقابله با بدافزارهای باج گیر

به گزارش زددی نت، هکرها با طراحی بدافزارهای باج گیر و آلوده کردن رایانه های کاربران، اطلاعات شخصی افراد را قفل گذاری می کنند و از افراد برای ممکن کردن مجدد دسترسی به این اطلاعات پول های کلان طلب می کنند.

برآوردها نشان می دهد استفاده از این ابزار رایگان که از آدرس nomoreransom.org در دسترس است، هکرهای باجگیر را از 1.35 میلیون یورو درآمد محروم کرده است. این ابزار در قالب طرحی موسوم به No More Ransom طراحی شده و از سه ماه قبل با همکاری پلیس هلند، یوروپول، اینتل و کاسپراسکای در دسترس کاربران اینترنت قرار گرفته است.

در دو ماه اول عرضه ابزار مذکور، بیش از 2500 نفر از آنها برای قفل گشایی از داده های محبوس خود استفاده کرده اند و از باج دادن به هکرها رهایی یافته اند. همچنین روزانه به طور متوسط 400 هزار نفر از این وب سایت بازدید می کنند.

سه ابزار اصلی ضدباج گیری عرضه شده در این سایت CoinVault،WildFire و Shade نام دارند. تعداد کل این ابزار فعلا به پنج مورد می رسد. دو ابزار دیگر هم RannohDecryptor و RakhniDecryptor نام دارند.

استیون ویلسون رییس مرکز ضدجنایت اروپا در این مورد می گوید: علیرغم چالش های فزاینده، این ابتکار عمل نشانگر رویکرد هماهنگ اتحادیه اروپا برای مقابله با جرائم سایبری با تمرکز بر بازدارندگی و افزایش آگاهی است.

بر اساس آمار موجود دو سوم دولت های عضو اتحادیه اروپایی تحقیقاتی در مورد حملات بدافزاری به عمل آورده اند و این تهدید را مهم ترین تهدید فضای مجازی بر ضد شهروندان خود تلقی می کنند.

منبع: مهر