زیبایی “نوژی‌وران” در دامنه کوه بیستون!

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

۶۳

‌”نوژی‌وران” یکی از روستاهای زیبا و خاطره‌انگیز استان کرمانشاه در دامنه کوه تاریخی بیستون است.

زیبایی “نوژی‌وران” در دامنه کوه بیستون!

منوچهر پاشایی، کارشناس  گردشگری  روستایی استان کرمانشاه، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری ایسنا، منطقه کرمانشاه، درباره این روستای دیدنی اظهار کرد: روستای “نوژی وران” در فاصله 25 کیلومتری شهر هرسین و در 36 کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه واقع شده است.

وی افزود: این روستا از جنوب به کوه «پرآو» و دره «گل دره» و از جنوب غربی به دره «سیراوله» محدود می شود. آب و هوای آن در بهار و تا نیمه تابستان مطبوع و دلپذیر و در پاییز و زمستان سرد است.

پاشایی بیان کرد: رودخانه پرآب دینور، در شرق روستا جریان دارد و غارهای گلستان و زری نیز در جنوب غربی این روستا واقع شده است. گورستان قدیمی و پل آجری نوژی وران که قدمت طولانی دارند، بیانگر پیشینه تاریخی این روستاست.

پاشایی افزود: مردم روستای نوژی وران به زبان کردی و با گویش کرمانشاهی سخن می‌گویند. آنها مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند و بسیار خونگرم و میهمان نوازند. فعالیت‌های اقتصادی این روستا بر زراعت، دامداری و پرورش زنبورعسل و انجام کارهای خدماتی استوار است. این روستا دارای 150 خانوار است. زنان روستا بیشتر اوقات مشغول بافندگی فرش دستی و گلیم هستند.

وی یادآور شد: روستای نوژی‌وران روستایی واقع شده در دشت با بافت مسکونی متمرکز است. روستای نوژی وران به دلیل برخورداری از جاذبه‌های طبیعی متنوع و کم‌نظیر یکی از روستاهای زیبا و شگفت انگیز استان کرمانشاه است. مراتع غنی، ارتفاعات بلند پرآو، سراب نوژی وران و دیگر چشمه‌ساران جوشان از جذابترین جلوه‌های طبیعی این روستا به شمار می‌روند.

این کارشناس گردشگری روستایی اظهار کرد: سراب نوژی وران پشت کوه پرآو در غرب جاده بیستون- سنقر واقع شده است که قلمرو این سراب طبیعی زیستگاه انواع گونه‌های نادر گیاهی و جانوری است.

وی ادامه داد: مناظر درختان و درختچه‌های کوتاه و بلند و انواع جانوران وحشی مانند بزکوهی، خرس، پلنگ، گرگ و روباه از جاذبه‌های حیات وحش این روستا هستند. دشت چمچمال و مراتع غنی و حاصلخیز، یکی از زیباترین و پرجاذبه‌ترین دشت‌های استان کرمانشاه است که در حوالی روستای نوژی وران واقع شده است.

پاشایی اظهار کرد: مراتع سرسبز وخرم، انواع درختان از قبیل کیکم، شن و زالزالک، بلوط انجیر، ارژن، گلابی، آلبالوی وحشی به همراه انواع گیاهان دارویی مانند گل ختمی، آویشن و سرخ پا از جاذبه‌های طبیعی این روستا به شمار می‌روند. همچنین روخانه دینورآب از شرق روستا می‌گذرد که حواشی این رودخانه مناظر بدیع و خارق العاده‌ای را خلق کرده است.

این کارشناس گردشگری روستایی گفت: آبزیان و انواع جانوران و پرندگان وحشی از بهترین جلوه‌های طبیعت اطراف رودخانه این روستا به شمار می‌روند.

وی خاطرنشان کرد: از مهمترین مراسم‌های مردمان نوژی وران می‌توان به مراسم عزاداری ایام محرم به ویژه ایام تاسوعا و عاشورا اشاره کرد. مردم روستا در فاصله روزهای هفتم تا نهم محرم به پختن انواع غذاهای نذری، به خصوص حلیم می‌پردازند.

پاشایی ادامه داد: اجرای برخی بازی‌ها و ورزش‌های محلی در این روستا بسیار متداول است که شاخص‌ترین آنها پلان، قمچان، کوره کوره، دار بالان، خط خطان، گردکان بازی و خومان شارکی است.

    منبع: touristha.ir