صبحتان را مانند افراد موفق شروع کنید

۰۱ مهر ۱۳۹۵

۱۲

ساعت 7:30 دقیقه صبح است. صدای گوشخراش آلارم گوشی دست از سرتان برنمی‌دارد. با چشمانی نیمه بسته به دنبال موبایلتان می‌گردید تا آن صدا را خاموش کنید و دوباره به زیر لحاف برگردید... چشمان‌تان دوباره بسته می‌شود... تا زمانی که به خودتان می‌آیید و می‌فهمید که تا آن لحظه سه بار دکمه «چرت» را زدهاید.

صبحتان را مانند افراد موفق شروع کنید

دیر شد که. به سرعت از زیر لحاف بیرون می‌آیید، آماده می‌شوید و به سر کار می‌روید.

بالاخره به دفتر کارتان می‌رسید. میلیون‌ها ایمیل وجود دارد؛ برای همین پاسخگویی به آن ایمیل‌ها را کنار گذاشته و فقط به آنهایی پاسخ می‌دهید که از آن موقع به بعد می‌رسند. شما زمانی از خواب بیدار می‌شوید که طبیعتتان ایجاب و معدهتان درخواست غذا کند. باز هم چشمانتان سیاهی می‌رود. انگار دوباره وقت آن است که به زیر لحافتان بروید و بخوابید.

خواب، بیداری، کار. و تکرار. کار سخت روزانه‌ای که باعث می‌شود با شنیدن صدای زنگ بیدارباش صبحگاهی از کوره در بروید. زندگی معنای بیشتری جز کار دارد. چگونه مطمئن شوید که مقدار زمان مناسبی را به خود اختصاص می‌دهید؟

زمان مشخصی را برای کار نکردن انتخاب کنید

جاشوا دورکین، املاک و مستغلات بیگرپاکتز: "تمرکز روی کار بهانه بسیار خوبی برای توجهنکردن به خود است. من زمان‌هایی را مشخص کرده‌ام که در آنها کار نکنم و در عوض به خانواده و خودم برسم. به غیر از همایش‌ها یا جلسات ضروری‌ای که باید در آنها حضور داشته باشم، این زمان‌ها به خانواده‌ام و خودم اختصاص می‌یابند و برایم مقدس هستند. این کار زندگی مرا تغییر داده است. "

روزتان را با تمرکز آغاز کنید

کریستوفر جونز، مالک السیو: "من هر روز صبح پنج تا ده دقیقه را به تمرکز اختصاص می‌دهم. این کار به من کمک می‌کند تا چیزهایی که قدردان آنها هستم را تصور و از مسائل منفی و مخرب دوری کنم. من متوجه شده‌ام که این تمرکز و تامل خودآگاهی مرا افزایش میدهد و به من کمک کرده تا مهم‌ترین مسائل را متوجه شوم. من همچنین رویکرد مثبتتری به دست آورده‌ام و پر انرژی‌تر و شاد‌تر شده ام. "

ورزش کنید

جان دیلارد، مدیرعامل شرکت بیگاسکای: "من صبح زود بیدار می‌شوم و در فضای باز ورزش می‌کنم. به غیر از فواید سلامتی که این ورزش برای من دارد، باعث پاک شدن ذهن من و ایجاد ارتباط با دیگران و دوستان می‌شود. این کار برای شروع صبح عالی است. "

به اندازه کافی بخوابید

رایان استفانز، شرکت بازاریابی رایان استفانز: "خواب مزایای علمی بی‌شماری دارد. خواب بیشتر به معنای شادی بیشتر، سلامتی بهتر و تصمیمگیری هوشمندانه‌تر است. گفتن ندارد که خواب باعث سم زدایی مغز می‌شود. برای آن که بتوانید به بهترین شکل کارتان را انجام دهید، ضروری است که به طور مداوم باتری بدنتان را شارژ کنید. "

یک شعر بنویسید

ماتیو مانوس، مالک شرکت مشاوره‌ای Verynice: "شاید احمقانه به نظر برسد، اما من این کار را هر روز انجام می‌دهم و باعث کاهش چشمگیر استرس و همچنین بهبود نگرش من نسبت به جزئیات دنیای اطراف و موقعیت‌هایی می‌شود که در غیر اینصورت متوجه آن نمی‌شدم. روزتان را با نوشتن یک شعر شروع کنید... حتی شعری بیقافیه! "

خاطره نویسی کنید.

کیت لونستین، شرکت تولیدی Cannonball: "مشغله‌های زیادی در زندگی وجود دارند. اما من فرصت می‌کنم که خاطره‌های روزانه‌ام را به شکل تیتروار بنویسم: چه کارهایی کردم، با چه کسانی ملاقات کردم، چه احساسی داشتم و غیره. این کار به من کمک کرده تا حضور ذهن بهتری داشته باشم، لحظات کوچک را به خاطر بسپارم و بهتر بتوانم از پس چالش‌های زندگی شخصی و حرفه ای‌ام برآیم. "

با خانواده و دوستانتان صحبت کنید

فراز خان، مالک شرکت گودیرکت لیدجنریشن: "خانواده و دوستان شما بزرگترین حامیان شما هستند. حتی اگر روز پر مشغله و استرس‌آوری را گذرانده باشید، می‌توانید با تلفن زدن به مادر یا بهترین دوست‌تان و صحبت کردن در مورد مسائل خوبی که در زندگیتان اتفاق افتاده است، حال بهتری پیدا کنید. این کار شما را سرحال می‌کند. "

به آرامی از خواب بیدار شوید

جسی لیر، مدیر شرکت ویآیپیوستر سرویس: "برای من عجیب نیست که حتی 10 تا 15 ایمیل را در تخت خوابم پاسخ دهم. اما اگر روزتان را اینگونه شروع کنید ریتمی منفی‌برای روزی که پیش رو دارید به وجود آوردهاید. اما باور کنید که تمام این کارها را می‌توانید کمی به تعویق بیندازید. من آموخته‌ام که اگر 30 تا 45 دقیقه را در تختخواب بگذرانم، به آرامی بیدار شوم و قبل از چک کردن ایمیل‌ها دوش بگیرم، روز شادتری را خواهم داشت. "

کتاب تخیلی بخوانید

مارک کرسنر، مدیر نیوالکر سنترال: "یک بعدازظهر از کار همیشگی‌تان دل بکنید و دنیای دیگری پناه ببرید. با این کار ذهنتان را شاداب می‌کنید. خواندن داستان‌های تخیلی باعث تحریک نیمکره سمت راست مغز و به وجود آمدن افکار خلاق می‌شود. این عامل محرکه میتوانند با تغییر نوع تفکر روز متفاوتی را برای شما رقم بزند، به شما کمک کند تا مسائل را با روش‌های انتزاعی‌تری حل کنید و از همه مهمتر، روحتان را جوانسازی کنید. "

به یک فایل صوتی گوش دهید

مت ویلسون، مدیر آندر. سیاکسپرینس: "به نظر من یکی از بهترین روش‌ها برای هواخوری و افزایش تحرک بیشتر مغز این است که قدم بزنید و به یک فایل صوتی گوش دهید. به خودتان لطفی کنید و به آهنگی گوش دهید که به کار ربطی نداشته باشد. رادیو، داستان‌های صوتی و آهنگ‌های الهام‌بخش گزینه‌های خوبی هستند. "

خودتان را متعهد به اجرای برنامهتان کنید

ناتالی مکنیل، مالک She Takes on the Worlشیتیکزآندورلد: "زمانی که به برنامه کاری‌تان پایبند باشید، دیگر جلسات و قرارهای ملاقات شما را از رسیدگی به خودتان بازنخواهند داشت. من ترجیح می‌دهم که کارهای مهم را در ابتدای روز انجام دهم تا مطمئن شوم که در اواسط روز به فکر کنسل کردن آن نخواهم افتاد یا برنامه ورزشی یا تمرکز مرا به هم نخواهد زد. "

زمانی را به بازی اختصاص دهید

درک فیتزپاتریک، مالک لساپتیک: "قبل از این که پدر شوم، مطمئنا به این سوال پاسخی مانند پاسخ دیگران می‌دادم: ورزش کنید، تمرکز کنید و غیره. تمام این روش‌ها برای تغذیه روحتان عالی هستند. اما بعد از پدرشدن فهمیدم که بزرگترین لذت این است که به بازی با فرزندانم بپردازم. لذت این کار چنان زیاد است که انگار بعد از ورزشی طولانی‌مدت در کنار دریا نفسی تازه کنی؛ اما شاید از این هم بهتر باشد. "

منبع: وب‌سایت پنجره خلاقیت