با کمک این نکات کودک شما از ایام فراغت خود لذت می برد

۰۲ تیر ۱۳۹۵

۱۴

تعطیلات زمان بسیار مفرح و لذت‌بخشی است اما به همان نسبت ممکن است استرس‌زا نیز باشد.

با کمک این نکات  کودک شما از ایام فراغت خود لذت می برد

شرایط فرزندان را در دوران فراغت و تعطیلات بسنجید

والدین گرامی، سعی کنید شرایط فرزند خود را در دوران تعطیلات درک کنید، زمانی‌که فرزند شما گرسنه است، او را به دید و بازدید نبرید و یا در فروشگاه‌ها برای خرید و تماشا نگردانید. زمانی که فرزند شما خسته و یا گرسنه است، ابداً زمان مناسبی برای اینگونه کارها نمی‌باشد، فرزند شما حتی اگر رشد کامل هم داشته باشد، بسیار زود گرسنه و خیلی سریع خسته می‌شود و لذتی از بودن با شما و مشارکت در انجام فعالیت‌های شما ندارد. در نتیجه دچار استرس شده و ممکن است اوقات فراغت خود و شما را به خاطره‌ای تلخ تبدیل کند، پس وقت‌شناس باشید و وضعیت فرزند خود را در نظر بگیرید.

برنامه روزانه خود را از یاد نبرید و به آن اهمیت دهید

تعطیلات می‌تواند چرخش زیادی در برنامه زندگی شما ایجاد کند و در انتها می‌تواند باعث اضطراب و آشفتگی ذهنی فرزندتان بشود. برای کمتر کردن این بی‌برنامگی می‌توانید بعد از گذراندن یک دوره از تعطیلات، فرزند خود را با درایت و آرامش بعدی به برنامه قبلی خود سوق دهید. بطور مثال: اگر مجبور هستید که یک شب را در کنار فامیل و دوستان تا پاسی از شب بگذرانید فردای آن روز برنامه‌های خود را مانند همیشه تکرار کنید و شب بعد به موقع فرزندتان را برای به موقع خوابیدن تشویق و ترغیب کنید. تعطیلات نباید فرزندتان را نامنظم و در پی آن هیجان‌زده نماید.

مراقب تغذیه فرزند خود در زمان تعطیلات باشید

یکی‌دیگر از مواردی که در اوقات فراغت کودکان‌مان بسیار اهمیت دارد. تغذیه آنان در این دوران می‌باشد، بسیار مراقب باشیم که خوراکی‌های بی‌فایده به آنها ندهیم و آنان را از این طریق سیر نکنیم. در این میان از خوراکی‌هایی که سرشار از شکر هستند کمتر استفاده کنیم و سعی کنیم از تغذیه سالم استفاده کنیم؛ مثل ذرت بوداده، موز، سیب و یا بیسکویت‌هایی که دارای شکر کمتری هستند و به میوه‌ها بیشتر اهمیت دهیم.

بازی در هوای سالم را جدی بگیرید

کودکان بسیار علاقه‌مند هستند که در فضای باز و تازه ورزش و بازی کنند. این وظیفه ما والدین است که زمانی را برای بازی و ورزش در هوای تازه در اختیار فرزندمان قرار دهیم. این عمل باعث می‌شود که اولا ارتباط بهتری با فرزندمان برقرار کنیم. ثانیاً استرس و هیجان وی را کاهش داده و اوقات فراغت بهتری را برای وی ایجاد نماییم. کودکان علاقه‌مند هستند که بدوند و بازی کنند و از محیط اطراف خود لذت ببرند. پس همراهشان باشیم.

از برنامه‌ریزی زیاد در مدت کوتاه پرهیز کنید

برنامه‌های فشرده مانند تعداد زیاد مهمانی‌ها در یک روز، ممکن است برای شما و بعضاً برای فرزندتان شاد کننده باشد، اما زمان و تعداد آنها را محدود کنید، ‌ زیرا وقتی این برنامه‌ها از حد مناسب تجاوز کند، باعث خستگی مفرط و درهم ریختگی و آشفتگی می‌گردد. توصیه می‌شود که چنانچه با فرزندتان قصد رفتن به مکان‌های مختلف را دارید دقیق برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید بر شادی خود بیفزائید.

در زمان مناسب از کودک خود کمک بگیرید

یکی از مواردی که باعث می‌شود کودک شما از ایام فراغت خود لذت ببرد، این است که احساس مفید بودن، داشته باشد. به او مسئولیت دهید البته در حد توان او، به طور مثال وقتی برای خرید به فروشگاه بزرگ می‌روید، از او بخواهید مراقب وسایل داخل سبد باشد. این عمل هم باعث خوشحالی وی می‌گردد و هم اعتماد به نفس او را بالا می‌برد و هم شما یک همکار بسیار صمیمی در کنار خود خواهید داشت.

زمان سکوت و آرامش

شما و فرزندتان نیاز دارید اوقاتی از تعطیلات خود را در آرامش و سکوت صبر کنید. از این رو سعی کنید در سفر و یا حتی در منزل اوقاتی را به کتاب خواندن با وی بگذرانید. می‌توانید به دور از هیاهوی شهرنشینی، زمانی را به طبیعت بروید و در جائی آرام و ساکت موسیقی گوش کنید و کتاب بخوانید و از کودک خود بخواهید با پدربزرگ و مادربزرگ خود در نهایت آرامش و صبوری وقت بگذراند. کتاب بخواند، عکس تماشا کند و صحبت نماید.

فرزند خَیر تربیت کنید

فرزند شما می‌تواند دوران تعطیلات را به امور خیریه بگذراند. این عمل در او احساس شادی و آرامش به وجود می‌آورد، اعم از اینکه به کودکان نیازمند، هدیه بدهد و یا به افرادی که نیاز به کمک دارند کمک نماید. فرزند شما متوجه خواهد شد که تعطیلات و شادی خود را با دیگران تقسیم کند.

منبع: زندگی آنلاین