تغذیه مناسب برای 50 و 60 ساله ها

۰۲ خرداد ۱۳۹۵

۶۱

افراد سالمند نسبت به دیگران باید به خورد و خوراک خود اهمیت بیشتری دهند آن ها باید مراقب سلامتی خود باشند و در دهه 50 و 60 سالگی از برخی نکات مهم پیروی کنند

تغذیه مناسب برای 50 و 60 ساله ها

مشکلات قلبی می توانند همراه با افزایش سن افراد اتفاق بیافتند، اما امروزه به خوبی اثبات شده است که استفاده ازاسیدهای چرب ضروری  (خصوصا در این دهه از عُمر) واقعا برای حفظ  سلامتی قلبی-عروقی موثر است.

مشکلات قلبی می توانند همراه با افزایش سن افراد اتفاق بیافتند، اما امروزه به خوبی اثبات شده است که استفاده ازاسیدهای چرب ضروری  (خصوصا در این دهه از عُمر) واقعا برای حفظ  سلامتی قلبی-عروقی موثر است. مواد غذایی خاصی مثلماهی سالمون  (چرا  ماهی سالمون  نارنجی است؟)،   گردو  (یک  گردو  چند  کالری  دارد؟)، ماهی ساردین، پنیر توفو،   جوانه  ها، گلم کلم، بذر کتان و... حاوی  اسیدهای چرب ضروری  مطلوبی هستند.

در این دهه بهتر است که جایگزین سالمی برای چربی های اشباع پیدا کنید، و مصرف  گوشت  قرمز یا مواد غذایی چرب فرآوری شده مثل کیک ها، بیسکویت ها و  غذاهای سرخ شده را کاهش دهید. علاوه بر این، مصرف فیبر کافی از طریق مواد غذایی خاصی مثل نخود و  لوبیای پخته شده می تواند نقش موثری در حفظ  سلامتی گوارش ایفا کند، مصرف چربی را کاهش دهد و از همین طریق خطر ابتلا به بیماری قلبی را پایین بیاورد.

اولین نکته ای که خانم ها باید در این دهه از عُمر در نظر بگیرند، تغییرات هورمونی است. بنابراین باید آماده تغییرات هورمونی ناشی از پیری باشند. خانم هایی که به  دوران یائسگی  نزدیک می شوند، معمولا تغییر وزن را احساس می کنند. به همین دلیل آنان باید سطح انرژی خودشان را در طول این تغییرات در حد مطلوبی حفظ کنند، بدون این که دچار  اضافه وزنشوند. نکته مهم برای دستیابی به این هدف، پرهیز از میان وعده ها و دسرهایی است که حاوی قند زیادی هستند.

منبع: جوان ایرانی