امکان ارسال پیامک های تبلیغاتی شخصی مسدود می شود

۲۴ مهر ۱۳۹۵

۸

سازمان تنظیم مقررات اعلام کرد: قابلیت ارسال پیامک تمامی سیم‌کارت‌هایی که به صورت شخصی برای دیگر مشترکان پیامک انبوه تبلیغاتی ارسال می‌کنند، مسدود می‌شود. گزارش ها حاکی از آن است که دردسر مشترکان موبایل برای لغو پیامک های تبلیغاتی همچنان ادامه داردوبا وجود راه اندازی سامانه 800، مشترکان همچنان مشکل دریافت پیامک های تبلیغاتی و ارزش افزوده دارند. یکی از مشکلات فعلی مشترکان موبایل، مربوط به دریافت پیامک های تبلیغاتی از طریق ارسال کننده های شخصی است.

امکان ارسال پیامک های تبلیغاتی شخصی مسدود می شود

اکنون برای مقابله با این معضل، سازمان تنظیم مقررات اعلام کرده که قابلیت ارسال پیامک تمامی سیم‌کارت‌هایی که به صورت شخصی برای دیگر مشترکان پیامک انبوه تبلیغاتی ارسال می‌کنند، مسدود می‌شود. فلاح جوشقانی معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات گفت: با راه‌اندازی سامانه غیر فعال‌سازی دریافت پیامک‌های تبلیغاتی (سامانه 800)، برخی پیامک‌های تبلیغاتی از طریق شماره‌های شخصی برای مشترکان ارسال می‌شود که باعث نارضایتی مردم شده است.

وی افزود: براساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی، خدمات پیامک انبوه، خدماتی است که پیامک‌ها از طریق فرستنده مشخص و از طریق شبکه‌های ارتباطی بدون درخواست قبلی کاربران دریافت می‌شود و جنبه تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی دارد.

وی ادامه داد: ارسال پیامک تبلیغاتی از شماره‌های شخصی از مصادیق پیامک انبوه است و طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی، ارائه‌کنندگان خدمات ارتباطی باید امکان فعال‌سازی یا غیر فعال‌کردن دریافت پیامک‌های انبوه از این طریق را برای کاربران فراهم کنند. بر همین اساس رگولاتوری اپراتورها را ملزم کرده است تا زمان ایجاد این امکان برای کاربران، در صورتی که مشترکان از طریق سیم‌کارت شخصی خود به ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی اقدام کنند، امکان ارسال پیامک آن ها مسدود شود.

فلاح جوشقانی درباره رفع مسدودسازی ارسال پیامک سیم‌کارت های شخصی گفت: پس از ایجاد امکان فعال‌سازی و غیر فعال‌سازی دریافت پیامک انبوه برای کاربران و تایید رگولاتوری، پس از اطلاع‌رسانی، امکان باز کردن قابلیت ارسال پیامک انبوه برای این دسته از سیم‌کارت های مشترکان فراهم می‌شود. شایان ذکر است اواسط مرداد امسال، معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر پیگیری درخواست لغو پیامک های تبلیغاتی ناخواسته از سوی مشترکان موبایل گفت: با کسانی که از شماره شخصی خود به ارسال پیامک های تبلیغاتی اقدام می کنند، برخورد می شود.

وی مشکل فعلی مشترکان موبایل در دریافت پیامک های تبلیغاتی را مربوط به ارسال کننده شخصی عنوان کرد و گفت: برخی از طریق تلفن های شخصی به ارسال پیامک های تبلیغاتی به صورت انبوه اقدام می کنند. وی با تاکید براین که در صورت درخواست لغو پیامک تبلیغاتی، از نظر فنی امکان ارسال این پیامک های تبلیغاتی در شبکه اپراتورهای موبایل وجود ندارد، اضافه کرد: با ارسال کنندگان شخصی پیامک های تبلیغاتی برخورد می شود. وی از مشترکان موبایل خواست در صورت مشاهده این موارد، موضوع را از طریق شکایت به سامانه 195 اطلاع دهند تا بلافاصله با ارسال کننده پیامک برخورد قاطع شود.

منبع: خراسان