سکته مغزی، وقفه ای کوچک در جریان خون مغز

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵

۴۴

سکته مغزی به دلیل وقفه ای کوچک در جریان خون مغز یا انسداد رگ ها بوجود می آید. در این حالت جریان اکسیژن و مواد غذایی به مغز محدود می شود و بخشی از بافت مغز آسیب می بیند.

سکته مغزی، وقفه ای کوچک در جریان خون مغز

سکته مغزی به دلیل وقفه ای کوچک در جریان خون مغز یا انسداد رگ ها بوجود می آید. در این حالت جریان اکسیژن و مواد غذایی به مغز محدود می شود و بخشی از بافت مغز آسیب می بیند. دو واژه ناگهانی و شدید کلمات کلیدی هستند و متخصصان انجمن سکته آمریکا با بیان این که موج سکته مغزی به جوانان هم رسیده است، هشدار دادند که افراد به محض مشاهده علایم شدید و ناگهانی زیر، باید با اورژانس تماس بگیرند:

-بی حسی ناگهانی و احساس ضعف در صورت، دست یا پا (به ویژه در یک طرف بدن)، -مشکلات بینایی ناگهانی در یک یا دو چشم، -از دست دادن ناگهانی تعادل، مشکل در راه رفتن و سرگیجه، -سردرگمی ناگهانی و مشکل در صحبت کردن و درک گفتار، -سردرد شدید بدون علت. افرادی که سابقه سکته مغزی در میان بستگان آنها وجود دارد، در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

این فاکتور خطر قابل تغییر نیست. اما با استفاده از تدابیر مناسب می توان سایر فاکتورهای خطر را کاهش داد.   برخی از این تدابیر به شرح زیر است:   -به طور منظم ورزش کنید - وزن طبیعی بدن را حفظ کنید  -از رژیم غذایی سالم پیروی کنید  -میزان کلسترول خون را در سطح مجاز نگه دارید  -فشار خون خود را تحت کنترل داشته باشید  - و سیگار نکشید.

به گفته محققان، گرچه بیشتر افراد احتمالا با فهرست فاکتورهای خطر آشنایی دارند، اما تکرار و یادآوری آن ضرری ندارد، زیرا اغلب تصور می کنیم امکان ندارد سکته مغزی برای ما اتفاق بیافتد، در حالی که به واقع، ما نیز از خطر آن در امان نیستیم.

منبع: آخرین خبر