چهار گزینه مغزی مفید برای سرعت بخشیدن به کسب اهدافتان

۰۱ تیر ۱۳۹۵

۳۰

وقت بیدار شدن است؛ یک روز کاری کامل پیش روی شماست، پروژههایی که باید انجام شوند، با افرادی باید ملاقات و با دوستان تجدید دیدار شود. صدای ساعتتان را برای بار سوم میشنوید و فقط غر میزنید! بعد از یک ساعت بالاخره بیدار میشوید...

چهار گزینه مغزی مفید برای سرعت بخشیدن به کسب اهدافتان

پنجره خلاقیت - اما آیا واقعا این بهترین راه شروع صبحتان است؟ نحوه شروع روز چیزهای زیادی را در مورد سرنوشتتان در زندگی آشکار میکند. آیا قانع هستید یا حریص؟ موفقترین افراد پر بازدهترین کارهایشان را در اولین ساعات صبح که دیگران در خواب هستند، انجام میدهند. وارن زون این موضوع را به بهترین شکل ممکن میگوید: «من وقتی میخوابم که مرده باشم. » البته شما نباید خواب را هم فراموش کنید. خب چگونه میتوانید به فردی موفق تر و با انگیزه تر تبدیل شوید؟ پاسخ من همیشه یکسان است: صبح زود از خواب بیدار شوید. همه افراد صبح-کار متولد نمیشوند، اما همه ما میتوانیم به فردی صبح-کار بدل شویم. در حالی که برخی از ما برای بلندشدن از رختخواب به کمی فشار نیازمندیم، همه ما توانایی این را داریم که برای داشتن روزی پر بازده از سر جای خود بپریم! در اینجا چهار گزینه مغزی را معرفی میکنیم که شما میتوانید برای سرعت بخشیدن به کسب اهدافتان از آنها استفاده کنید:

ساعت را کنار تخت نگذارید

اگر گزینه Snooze (چرت) در کنار بالشتان باشد، احتمالا آن را فشار میدهید و میگویید: پنج دقیقه بیشتر! مطالعات نشان میدهند که شما با پنج دقیقه خواب بیشتر استراحتی نکردهاید. این کار نیازمند خوابREMاست که بعد از 30 دقیقه خواب بیوقفه روی میدهد، چیزی که با وجود زنگزدن ساعت در هر 5 دقیقه اتفاق نمیافتد. حرکت سریع چشم در خوابرا (REM) میگویند که ششمین مرحله از خواب است که در آن بدن در حالت خواب عمیق به سر میبرد ولی واکنش مغز در حالت بیداریست. بهترین کاری که میتوانید برای شروع روزتان انجام دهید این است که ساعت زنگدارتان یا موبایلتان را در گوشه دیگر اتاق قرار دهید تا مجبور شوید برای خاموش کردن آن حرکت کنید. آزاردهنده ترین صدای موجود را نیز انتخاب کنید که نمیتوانید صدایش را تحمل کنید تا به خاطر آن هم که شده سریع حرکت کنید.

پردهها را بکشید، در نور صبحگاهی حمام آفتاب بگیرید

انسانها تمایل دارند در یک ریتم شبانه روزی کار کنند؛ بیدار شدن با طلوع آفتاب و خوابیدن در هنگام غروب. ما برای شکستن این ریتم باید از مسیر خود خارج شویم. ما این کار را با بیدار ماندن شبانه و مشاهده تلویزیون، چک کردن ایمیل و سعی در شکستن رکورد انگریبرد در گوشی تلفنمان میکنیم. اگر تبلتتان را روشن نگه دارید، بدنتان را برای حضور مشکلات سلامتی مثل  افسردگی، کاهش سیستم دفاعی بدن و چاقی آماده میکنید. این مشکلات پیامد هایی واقعی هستند که ممکن است روی بازدهی بالقوه شما در طول زمان اثر بگذارند. اگر میخواهید خواب شبانه خوبی داشته باشید، نباید عامل پرتکننده حواس وجود داشته باشد. گوشی همراهتان را در آن طرف اتاق بگذارید، چراغها را خاموش کنید، پردهها را بکشید. باید تاریکی کامل ایجاد کنید. زمانی که بیدار میشوید، باید برعکس این عمل کنید. پردهها را کنار بزنید، چراغها را روشن کنید و موسیقی پر انرژی بگذارید! دلیل خوبی برای بیدارشدن برای خود بیاورید!

زمانی برای شاداب شدن

برای ایجاد بیداری و هشیاری صبحگاهی، صبحتان را با دوش گرفتن آغاز کنید. عمل دوش گرفتن باعث آزاد شدن دوپامین میشود. مادهای شیمیایی که شما را در حالتی شادتر و آرامتر قرار میدهد. شما با دوشگرفتن بهترین ایده ها را به دست خواهید آورد. مزیت دیگری در شروع روزتان با دوشگرفتن وجود دارد که بین روزی پر بازده و روزی پر از ناامیدی تمایز ایجاد میکند.

به چیزی شور و شوق داشته باشید تا برای بیدارشدن از خواب و داشتن آن لحظه شماری کنید

به خاطر دارید که در زمان کودکی صبح هایتعطیل با چه ذوق و شوقی برای دیدن کارتونهای موردعلاقه تان از خواب بیدار میشدید؟   سرزندگی در هنگام بیدار شدن مزیتیست که کودکان نسبت به بزرگسالان دارند. خب، آخرین باری که برای دیدن یک کارتون از خواب بیدار شدهاید، چه زمانی بوده است؟ شما باید همان هیجان را در پروژهها و اهدافی که نسبت به آنها ذوق و شوق دارید، پیدا کنید. انگیزهای پیدا کنید که حتی قبل از به صدا درآمدن ساعت از جا بلند شوید. زمانی که این کار را انجام دادید، با افراد دیگری نیز ارتباط برقرار کنید که به آرمانهای شما علاقه مند باشند.

یک شبکه پشتیبانی ایجاد کنید تا در هنگام روزهای دشوار آینده، شما را با انگیزه نگه دارند و اجازه توقف به شما ندهد.

با اتخاذ این چهار عادت در برنامه صبحگاهیتان، تعهد بیشتر و انرژی بیشتری پیدا کنید و به انسان  خونسردی تبدیل شوید که آماده است حتی قبل از صبحانه به سوی مشکلات یورش ببرد.

منبع: آکا ایران