نارین قلعه؛ یکی از قدیمی‌ترین بناهای شهر نایین

۰۷ شهریور ۱۳۹۵

۱۵

نارین قلعه یا نارنج قلعه، قدیمی‌ترین بنای تاریخی شهر نایین است. قدمت این بنا به دوران پارتیان یا دوران ساسانیان می‌رسد و امروزه نوع کاربری آن دقیق مشخص نیست.

نارین قلعه؛ یکی از قدیمی‌ترین بناهای شهر نایین

نارین قلعه که آن را نارنج قلعه نیز می‌نامند، قلعه‌ای باستانی در شهر کویری نایین استان  اصفهان  است. این قلعه در مرکز بافت تاریخی نایین و میان محله‌های قدیمی این شهر به نام‌های باب المسجد، کلوان و نوآباد قرار گرفته است.

نارین قلعه از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین بناهای شهر نایین است که گفته می‌شود قدمت آن به دوره‌ی پارتیان یا دوران ساسانیان بازمی‌گردد. این قلعه، قدیمی‌ترین بنای تاریخی نایین است و پس از مناره‌ی مسجد جامع این شهر، با 40 متر ارتفاع، بلندترین بنای قدیمی شهر محسوب می‌شود. در گذشته حتی از این قلعه به‌عنوان دژ کهن یا کهن دژ استفاده می‌شد.

نارین قلعه نایین

در مورد کاربرد این قلعه چند نظریه وجود دارد و کاربرد دقیق آن کاملا مشخص نیست. برخی می‌گویند این قلعه قبل از اسلام به عنوان آتشگاه مورد استفاده قرار می‌گرفت و برای اثبات حرف خود به کتاب «اصطخری» استناد  می‌کنند. وی در کتاب خود نوشته است که 5000 قلعه در شهرها و کوه‌های پارس وجود دارد و به آتشکده‌ای در بالای نارین قلعه اشاره می‌کند. چون در اطراف قلعه خندقی  حفر  شده است. برخی با این استدلال ادعا می‌کنند که نارین قلعه یا یک دژ نظامی بوده یا مرکز اداری و نظامی شهر بوده است. عده‌ای نیز می‌گویند این قلعه حاکم نشین بود. ولی آنچه که در مورد نارین قلعه‌ها در مناطق شهرهای کویری و مرکزی ایران وجود دارد هسته‌ی اولیه‌ی شهری تاریخی است. معمولا در بخش مرکزی شهر بخش حاکم نشین و آتشکده در آن مکان واقع شده بوده است. این نمونه در  نارین قلعه‌ی میبد  و یا در  ارگ بم  و سایر شهر-قلعه‌های ایران به چشم می‌خورد که در این مورد  کجارومقالاتی را نیز منتشر کرده است.

نارین قلعه نایین

علاوه بر اصطخری، حمدالله مستوفی نیز در سال 740 هجری قمری در آثار خود از این قلعه نام برده و دور آن را 4000 گام ذکر کرده است. آموزش اداره‌ی کل میراث فرهنگی استان اصفهان می‌گوید که «مقدسی» نیز در قرن سوم هجری این بنا را یک اثر تاریخی به جای مانده از قبل از اسلام معرفی کرده است.

همان‌طور که گفته شد، در گذشته دور تا دور این قلعه را خندقی حفر کرده بودند و ارتفاع قلعه با احتساب ارتفاع خندق به 50 متر می‌رسید. نارین قلعه یک بنای چند ضلعی است و چندین برج در گوشه‌ی اضلاع آن وجود دارد. این قلعه را کاملا از خشت خام ساخته‌اند و ابعاد خشت‌های آن از 43×43 تا 22×22 متغیر است که این امر نشان می‌دهد که قلعه در دوره‌های مختلف ساخته و گسترش یافته است. طبق اسناد تاریخی نایین، طول خشت‌های قلعه نیم ذرع،   عرض آن‌ها یک چهارم ذرع و وزن آن‌ها هفت الی هشت من است.

نارین قلعه نایین

این قلعه شاهد جنگ  امیر مبارزالدین محمد آل مظفر و ملک اشرف چوپانی بوده است. گفته می‌شود نارین قلعه  در دوران قاجار نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت.

نارین قلعه نایین

اگر به شهر کویری نایین سفر کردید حتما سری به قدیمی‌ترین بنای این شهر بزنید که امروزه فقط چند دیوار خشتی و بقایای یک قلعه‌ی عظیم از آن به‌یادگار مانده است. این بنای تاریخی در چهارم آبان سال 1365 در فهرست آثار ملی ایران به‌ثبت رسیده است.

نارین قلعه نایین
نارین قلعه نایین

منبع: کجارو