فرودگاه کانسای ژاپن، یکی از «شاهکارهای مهندسی هزاره»

۰۱ شهریور ۱۳۹۵

۱۴

فرودگاه بین‌المللی کانسای، دومین فرودگاه بزرگ کشور ژاپن و در عین حال یکی از عجیب‌ترین فرودگاه‌های جهان به شمار می‌رود.

فرودگاه کانسای ژاپن، یکی از «شاهکارهای مهندسی هزاره»

فرودگاه بین‌المللی کانسای دومین فرودگاه مهم کشور ژاپن محسوب می‌شود که بر روی جزیره‌ای مصنوعی در میان خلیج ازاکا و 38 کیلومتری جنوب غربی ایستگاه ازاکا قرار دارد. این فرودگاه در سال 1994 به‌منظور کاهش بار ترافیکی فرودگاه بین‌المللی ازاکا آغاز به کار کرده است. از آنجایی که فرودگاه ازاکا در نزدیکی حومه پر جمعیت شهرهای ایتامی و تویوناکا و در جوار ساختمان‌های بلند مرتبه قرار دارد، راهی برای توسعه آن وجود نداشت. بنابراین، ایجاد فرودگاهی بر روی جزیره‌ای مصنوعی به طول 4 کیلومتر و عرض 2/5 کیلومتر برای راه‌حل پیشنهاد شد.

فرودگاه کانسای
فرودگاه کانسای

پس از تایید طرح، پروژه احداث آن در سال 1987 کلید خورد و در حدود 48،000 بلوک سنگی و بتنی در داخل دریا به‌صورت عمودی نصب شد. همچنین سه کوه برای دفن 21،000،000 مترمکعب زباله حفر شد. علاوه بر این، 10،000 هزار نفر کارگر در طی 10 میلیون ساعت کاری و در عرض سه سال، با استفاده از 80 کشتی، لایه‌ای به پهنای 30 متر در داخل دریا را ایجاد کردند. پلی به طول سه کیلومتر تنها راه ارتباطی این فرودگاه با جزیره اصلی است.

فرودگاه کانسای
فرودگاه کانسای

هزینه کل ساخت فرودگاه کانسای بالغ‌بر 20 بیلیون دلار برآورد شده است که هزینه‌های احیای زمین، دو باند فرودگاهی، پایانه مسافری و تسهیلات رفاهی را در برمی‌گیرد. البته بخشی از هزینه‌های اضافی به دلیل سستی خاک در خلیج ازاکا بر پروژه تحمیل شده بود. از آنجایی که به دلیل رانش زمین و سستی خاک منطقه خطر جدی امنیت فرودگاه را دچار مخاطره می‌کرد، کلیه تدابیر لازم در خصوص مهندسی ژئوتکنیکی برای تامین امنیت پروژه پیش‌بینی شد. با وجود کلیه حوادث ناخوشایند در ابتدای پروژه، فرودگاه کانسای موفقیت بزرگی در زمینه مهندسی به شمار می‌رود. از این‌رو، در سال 2001 فرودگاه مذکور در رده  «شاهکارهای مهندسی هزاره» قرار گرفت و جایزه خود را از انجمن مهندسی عمران آمریکا دریافت کرد.

فرودگاه کانسای

تجربه‌های به دست آمده  در طول ساخت این فرودگاه به حدی مورد توجه قرار گرفت که در پروژه ساخت سه فرودگاه مهم دیگر بر روی جزیره‌های مصنوعی  از جمله فرودگاه نیو کیتاکیوشو  (New Kitakyushu)، فرودگاه کوب  (Kobe)   و فرودگاه بین‌المللی چوبو سنتریر  (Chūbu Centrair)   مورد استفاده قرار گرفت.

فرودگاه کانسای

منبع: کجارو