اصول دکوراسیون منزل

۰۳ فروردین ۱۳۹۵

۵۷

دقت در انتخاب رنگ اتاق‌هاو پرده‌ها باعث روشنی فضای خانه و بالا رفتن روحیه و آرامش اعضای خانواده می شود. رنگ‌های شاد در اتاق کودک و رنگ‌های آرامش بخش در سرویس بهداشتی از نمونه‌هایی است که می‌تواند تاثیر فراوانی در شکل زندگی شما داشته باشد. پیشنهادهای ما را اجرا کنید تاثیر آن را در سال 09 ببینید.

اصول دکوراسیون منزل

به کار بردن وسایل تزئینی باعث جذاب‌تر شدن خانه می‌شود. رنگی‌تر شدن محیط، به زندگی شادی می‌بخشد. به کار بردن پرده و انواع مبلمان به تنهایی کافی نیست. لوازم اضافی می‌تواند به هدف شما در طراوت بخشی محیط کمک کند. به کار بردن انواع گلدان، رومیزی و آویز می‌تواند نقش مهمی داشته باشد.


زرد، سفید، فیروزه‌ای و نارنجی رنگ‌هایی هستند که در ظاهر، تطابق خوبی با هم ندارند. به کار بردن این رنگ‌ها در کنار هم جسارت خاصی می‌خواهد اما ترکیب بعضی رنگ‌های به ظاهر متناقض، بهتر از آنچه به‌نظر می‌رسد در خواهد آمد. انتخاب قالیچه زیبا و رنگ سفید صندلی‌ها باعث به‌وجود آمدن محلی پر از آرامش می‌شود.


چه رنگی انتخاب کنید؟

این اتاق خواب را درنظر بگیرید. فرض کنید همین مبلمان و وسایل در اتاق باشد ولی قاب تخت خواب به رنگ قهوه‌ای یا سفید گچی باشد. با این‌که وسایل اتاق بسیار شیک هستند ولی فضا چندان جذاب و موزون نیست. گاهی اوقات لازم است در اتاق از رنگ‌های تند و شاد استفاده شود تا از فرم افسرده‌کننده به محیطی دراماتیک تبدیل شود.


بهترین ایده برای سرویس بهداشتی

وقتی صحبت از زیباتر کردن سرویس بهداشتی می‌شود خیلی‌ها فکرشان به سمت چند حوله زیبا و انواع خوشبوکننده‌ها می‌رود. این تفکر، سرویس را به یک سلول پر از کاشی‌های سفید مبدل می‌کند که بیشتر در بیمارستان‌ها دیده می‌شود. این فضای کوچک را می‌توان به کمک کاغذ دیواری‌های شکیل، ترکیبی از کاشی‌های رنگارنگ و آینه‌ای بسیار شیک، زیباتر کرد.


کاربرد کلاسیک برای آرایش جدید

ترکیب کلاسیک آبی تند و سفید، ترکیبی قدیمی است که مورد توجه خیلی‌هاست. در کنار آنها می‌توان از زرد لیمویی یا حتی سبز زیتونی استفاده کرد. این ترکیب به مدرن‌تر شدن طراحی داخلی خانه شما کمک می‌کند. در به کار بردن رنگ‌ها شهامت به خرج دهید. به رنگ دیوارها و کف نیز توجه کنید.


رنگ نا امیدی نزنید

رنگ کردن دیوار با یک رنگ چشم‌نواز، روشی سریع و مؤثر برای به‌وجود آوردن کانون توجه است. می‌توانید یکی از دیوارها را به رنگ صورتی درآورید. دقت کنید اگر تمام دیوارهای اتاق را رنگ کنید، مایوس‌کننده به‌نظر خواهد رسید. سایه بنفش در سایر دیوارها و وسایل تزئینی زرد می‌تواند فرم جالبی به اتاق شما بدهد و آن را از حالت رخوت خارج کنند.


رنگ‌ها را هماهنگ کنید

اتاق غذاخوری را می‌توانید با ترکیب رنگ‌های مشابه طراحی کنید. منظور از رنگ‌های مشابه، رنگ‌هایی هستند که در ترکیب رنگ‌ها در یک خانواده قرار می‌گیرند. مثلا سبز، سبز متمایل به زرد و زرد. طراحی با رنگ‌های مشابه باعث ایجاد‌هارمونی و زیبایی فراوانی می‌شود. پیشنهاد می‌شود از چند رنگ متضاد مثل وسایل مشکی و گل‌های نارنجی برای بهتر شدن ترکیب استفاده کنید.


یک ترکیب ملایم

رنگ‌های با نشاط همیشه به معنی رنگ‌های روشن و تند نیست. اتاق نشیمن خود را می‌توانید بدون به کار بردن رنگ‌های تند به محیطی گرم و مناسب پذیرایی تبدیل کنید. برای این منظور، سفید کلاسیک می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد. همچنین می‌توانید از وسایل متناسب و مبلمان با رنگ‌های ملایم استفاده کنید.


گرم و سرد رنگ کنید

در آشپزخانه می‌توانید از رنگ‌های سرد و گرم مثلا ترکیبی از رنگ کرم و آبی استفاده کنید. این کار باعث می‌شود آشپزخانه به محیطی دنج تبدیل شود. توجه داشته باشید در این حالت، چشم بین این رنگ‌ها جابه‌جا می‌شود و وسایل درون آن بیشتر به چشم می‌آیند. در انتخاب کابینت هم دقت کنید. اگر فقط از یک رنگ باشند نمود کمتری در این شکل طراحی خواهند داشت.


این ترکیب طبیعی را امتحان کنید

یکی از طرح‌های مورد توجه در طراحی داخلی خانه‌ها توجه به طبیعت است. شما می‌توانید از این رنگ‌ها استفاده کنید تا اتاق‌های بی‌رنگ و روی خود را به محیطی سرزنده تبدیل کنید. رنگ‌هایی مثل زرد، آبی و سبز چمنی رنگ‌هایی هستند که در این فرم طراحی زیاد به کار می‌روند. پس زمینه ملایم، انتخاب بلندمدتی خواهد بود و اگر خواستید مجددا طراحی داخلی کنید فقط لازم است تزئینات داخلی را عوض کنید.


چگونه کنتراست بدهید؟

روش مطمئن برای به چشم آمدن اجسام، قرار دادن آنها در ترکیب سیاه و سفید است. اگر می‌خواهید رنگ آبی آشپزخانه شما بهتر دیده شود می‌توانید در ترکیبی از سفید و سیاه قرار دهید. مثلاا طبقات پایینی کابینت را سیاه و طبقات بالا را سفید انتخاب کرده و رنگ آبی را لابه‌لای آن به کار ببرید. بهتر است کاغذ دیواری نیز از ترکیب آبی و سفید انتخاب شود تا فضای آشپزخانه تاریک نشود.

منبع : مجله سیب سبز