کاخ باکینگهام لندن، مرکزی برای شادمانی‌های ملی بریتانیا

۲۶ شهریور ۱۳۹۵

۶۰

کاخ باکینگهام در لندن اقامتگاه اصلی خانواده سلطنتی بریتانیا است. این کاخ همچنین یکی از بزرگ‌ترین کاخ‌های سلطنتی فعال دنیا، مرکز رویدادهای عمومی ویژه، مهمانی‌های سلطنتی و در هنگام جشن‌های ملی، مورد توجه بریتانیایی‌ها است.

کاخ باکینگهام لندن، مرکزی برای شادمانی‌های ملی بریتانیا

این کاخ همچنان یکی از مراکز اصلی برگزاری مناسبت‌های سطنتی است؛ مناسبت‌هایی که بیشتر بر پایه جشن و سرور است تا برنامه‌های سیاسی. برای همین هم کاخ باکینگهام به مرکزی برای شادمانی‌های ملی بریتانیا تبدیل شده است.

کاخ باکینگهام

این مکان با آثار هنری و زینتی زیادی تزیین شده است. طراحی‌های داخلی اصلی از جمله استفاده گسترده از سنگ مرمرنمای رنگارنگ و لاجوردهای آبی و صورتی، به پیشنهاد سر چارلز لانگ، که در اوایل سده نوزدهم صورت گرفتند، هنوز دست‌نخورده باقی مانده‌اند.   پادشاه ادوارد هفتم دستور به نوآرایی کاخ، با طرح عصر طلایی اروپا به رنگ کرم و طلایی داد. بسیاری از اتاق‌های پذیرایی کوچک‌تر، به شیوه سلطنت چینیان تزیین شده‌اند. باغ کاخ باکینگهام بزرگ‌ترین باغ شخصی لندن است.

London,Buckingham Palace

قبل از این‌که اسم کاخ روی این عمارت گذاشته شود، اهالی لندن این مکان را به نام «خانه باکینگهام» می‌شناختند؛ خانه‌ای بزرگ که در سال 1703 به دستور دوک باکینگهام ساخته شد. حدود 60 سال بعد از این‌که دوک باکینگهام در زمین آبا و اجدادی‌اش این ملک را ساخت، پادشاه جرج سوم این خانه را از آن خودش کرد و آن را دو دستی به ملکه شارلوت تقدیم کرد. بعد از آن به این ملک «خانه ملکه» می‌گفتند اما ملکه شارلوت حتی یک روز را هم در این ملک نگذراند تا اینکه در قرن 19 میلادی، ملکه ویکتوریا نخستین سلطنت‌نشینی بود که این ملک را به عنوان خانه خود انتخاب کرد. بعد از این بود که عنوان کاخ باکینگهام به این ملک داده شد و حالا قرن‌ها است که کاخ خانواده سلطنتی بریتانیا محسوب می‌شود.

کاخ باکینگهام

ملکه ویکتوریا، اولین سلطنت‌نشینی که کاخ باکینگهام را خانه خود انتخاب کرد و پس از بر تخت نشستنش در سال 1837 به کاخ تازه تکمیل شده نقل مکان کرد.

لوستر

کاخ باکینگهام

جریان برق برای اولین‌بار در سال 1883 اتاق باله را روشن کرد. بعد بین سال‌های 1883 تا 1887 کم کم در تمام کاخ جریان الکتریسته برقرار شد. حالا حدود 40 هزار چراغ این کاخ را روشن می‌کند.

اتاق سبز

کاخ باکینگهام

این قصر 775 اتاق، 19 خانه ملی، 52 اتاق اشرافی و اتاق خواب، 188 اتاق مختص کارکنان کاخ، 92 اتاق کار و 78 حمام و دستشویی دارد. اتاق سبز در کنار اتاق آبی و سفید از اتاق‌های نشیمن کاخ به شمار می‌رود؛ اتاقی که حالا بیشتر مراسم‌ استقبال از ‌مهمان‌ها در آن‌جا انجام می‌شود. در زمان ملکه ویکتوریا این اتاق، اتاق عصرانه بود؛ اتاقی برای گپ و گفت‌‌های عصرانه همراه با سرو چای به سبک انگلیسی.

کاخ باکینگهام

ساعت

کاخ باکینگهام

زمان، در کاخ باکینگهام امر مهمی است. این کاخ با حدود 350 ساعت دیواری و رومیزی عظیم‌ترین گنجینه ساعت را در دنیا دارد.

ظرف مخصوص پودینگ

کاخ باکینگهام

این کاخ گنجینه ارزشمندی از ظروف قدیمی و گران‌قیمت است. البته این گنجینه چندان هم دکوری نیست و از این ظرف‌ها برای مراسم مختلف استفاده می‌شود. این ظرف هم مخصوص سرو پودینگ است؛ یکی از دسرهای سنتی بریتانیا که همچنان بین اهالی کاخ و ‌مهمان‌هایشان طرفدار دارد. کارخانه مینتون این ظرف را در سال 1877 برای ملکه ویکتوریا طراحی کرده و ساخته است.

خانه باکینگهام

کاخ باکینگهام

خانه باکینگهام در واقع هسته مرکزی این کاخ بزرگ است. این نقاشی، خانه باکینگهام را در سال 1710 نشان می‌دهد. عمارتی که در قرن 19 و در سال 1837 به وسیله دو معمار به نام‌های «جان نش» و «ادوار بلور» گسترده شد. این محوطه امروز به ورودی بزرگ در کاخ تبدیل شده است.

بالکن شرقی

کاخ باکینگهام

بعد از این‌که ملکه ویکتوریا این بنا را به عنوان اقامتگاه اصلی‌اش انتخاب کرد، در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 الحاقات زیادی به بدنه اصلی بنا اضافه شد. یکی از این الحاقات بالکن شرقی است که حالا خانواده سلطنتی بر فراز آن از خیل عظیم مردم استقبال می‌کنند.

نمای کلی ساختمان

کاخ باکینگهام

سبک معماری این کاخ نئوکلاسیکی است که حدودا از نیمه دوم قرن 18 تا نیمه دوم قرن 19 در اروپا رواج داشت. در این سبک معماری، تاکید روی دیوارها و ستون‌ها است و برای هر کدام از قسمت‌های مختلف بنا شخصیت‌های مجزایی طراحی می‌شود.

گالری سلطنتی

کاخ باکینگهام

کلیسای سلطنتی در اثر انفجار بمب در جنگ جهانی دوم تخریب شد و بعد از آن گالری سلطنتی در سال 1962 در همان مکان ساخته شد؛ گالری‌ که در آن گنجینه هنری خانواده سلطنتی بریتانیا نگهداری می‌شود. گالری کاخ همیشه باز بوده و گنجینه آن دائما در حال تغییر است. اتاق‌های دولتی هم در ماه‌های اوت و سپتامبر برای بازدید عموم آزاد است و پول حاصل از هزینه ورودی آن صرف بازسازی قلعه ویندرسور می‌شود؛ قلعه‌ای که مانند این کاخ از متعلقات دولت به حساب می‌آید و در سال 1992 در آتش سوخت و بخش زیادی از آن تخریب شد.

طراحی داخلی

کاخ باکینگهام

طراحی اصلی داخلی کاخ از سنگ‌های مرمر رنگین است. این طراحی در زمان ادوارد هفتم انجام شد. او به چارلز لانگ دستور داد تا در طراحی داخلی کاخ تغییراتی انجام دهد. چارلز هم از سنگ‌های مرمر کرم و طلایی رنگ که منطبق با عصر طلایی اروپا بود، استفاده کرد.

پلکان مجلل

کاخ باکینگهام

طراح این پلکان جان نش است. او به درخواست جرج چهارم این پلکان را طراحی کرد و ساخت. نرده‌های این راه‌پله از جنس برنز است. طرح‌های پیچیده‌ای از بلوط و برگ بو روی این نرده‌ها نشان می‌دهد که در آن زمان هنرمندان چیره‌دستی در زمینه حکاکی روی برنز وجود داشتند.

اتاق غذاخوری

کاخ باکینگهام

وقتی قصر در سال 1970 ساخته شد، این اتاق دفتر کار ملکه بود. کمی بعد به عنوان قسمتی از خانه دوک همیلتون درآمد و تبدیل به اتاقی بسیار زیبا به سبک نئوکلاسیک اسکاتلندی شد. اما حالا یکی از اتاق‌های غذاخوری اصلی کاخ به حساب می‌آید. اتاقی با پرتره‌های پادشاهان و ملکه‌های بریتانیا که هنگام غذاخوردن به بشقاب‌های ‌مهمان‌ها خیره شده‌اند.

اتاق آبی

کاخ باکینگهام

این اتاق یکی از مجلل‌ترین اتاق‌های این کاخ و نمونه بارز طراحی تجمل‌گرایانه «جورجیایی» است. پادشاه جرج چهارم این اتاق را به عنوان تالار رقص ساخت. حالا از این تالار به عنوان سالن‌ گردهمایی و پذیرایی قبل از شام استفاده می‌شود. کاغذدیواری‌های آبی رنگ این تالار به دستور ملکه مارین طراحی شده است.

اتاق سفید

کاخ باکینگهام

در این اتاق جان نش یکی از هنرمندانه‌ترین طرح‌هایش را برای سقف استفاده کرده است. ستون‌های چسبیده به دیوار با طرح‌هایی از ستاره و نقش‌های طلایی زیبایی اتاق را چندین برابر کرده است. در انتهای اتاق صندوقچه‌هایی از جنس آبنوس قرار دارد که روی آن درست شبیه پایین آینه قدی اتاق با برنز تزئین شده است. یکی از صندوقچه‌ها هم درواقع فقط نمایی از صندوقچه است و به یکدر مخفی منتهی می‌شود.

تالار تاج‌گذاری

کاخ باکینگهام

تالار تاج‌گذاری برای مراسم انتصاب و مناسبت‌های خاص استفاده می‌شد. در اوایل دوره سلطنت ملکه ویکتوریا از این مکان به عنوان تالار رقص استفاده می‌‌کردند. ملکه ویکتوریا علاقه بسیاری به موسیقی و رقص داشت و قبل از مرگ پرنس آلبرت در سال 1861 کنسرت و مراسم بسیاری در این تالار اجرا ‌شد.

اولین خانه‌های واقع در آن مکان

خانه گورینگ

احتمالا اولین خانه‌ای که در این مکان بنا شد، در تملک سر ویلیام بلیک (حدودا 1624) بود. صاحب بعدی جرج گورینگ بود که پس از 1633، خانه بلیک را گسترش و بسیاری از باغچه‌های امروزی آن را پرورش داد. از آن زمان به بعد، نام آن مکان باغ بزرگ گورینگ شد. اما او مالکیت مطلق باغ شاهتوت را به دست نیاورد. بدون اینکه مالکیت مطلق آن با جرج باشد، در سال 1640، این سند، پیش از گریختن چارلز یکم انگلستان به لندن به رسمیت شناخته نشد. (این اتفاق به خانواده سلطنتی بریتانیا کمک کرد تا در زمان جرج سوم آن مکان را پس بگیرند)

خانه آرلینگتون

با بی احتیاطی گورینگ، هنری بنت، اولین کنت آرلینگتون عمارت را بدست آورد و زمانی که در 1674 در آتش سوخت، آن را تصرف کرد. سال بعد، خانه آرلینگتون (بخش جنوبی کاخ امروزی)، ساخته شد، و مالکیت مطلق آن در 1702 بدست آمد.

خانه باکینگهام

کاخ باکینگهام

خانه‌ای که هسته معماری کاخ فعلی را شکل می‌دهد، اولین بار در سال 1703، توسط ویلیام ویند، برای دوک باکینگهام طراحی شد. شیوه اتخاذ شده یک بلوک بزرگ سه طبقه‌ای و مرکزی به همراه دو بخش کناری بود. چارلز شفیلد، نوه باکینگهام، نهایتا این خانه را در سال 1761با ارزش 21000 پوند به جرج سوم فروخت. (ارزش آن در سال 2014،2740000 پوند تخمین زده شد)

جرج سوم، همانند پدربزرگش، جرج دوم، فروش سهم خود از باغ را قبول نکرد، لذا شفیلد نتوانست تمام آن مکان را خریداری کند. زمانی که شفیلد خانه باکینگهام را فروخت، این مکان دوباره به دست خانواده سلطنتی افتاد.

از خانه ملکه تا کاخ

این خانه در اصل به عنوان خلوت‌گاه شخصی ملکه شارلوت در نظر گرفته شده بود، و با نام خانه ملکه مشهور بود (14 تن از 15 فرزندش در آنجا به دنیا آمدند). کاخ سنت جیمز به عنوان خانه سلطنتی رسمی و تشریفاتی باقی ماند.

کاخ باکینگهام

بازسازی ساختمان در سال 1762 آغاز شد. بعد از به تخت نشستن جرج چهارمدر سال 1820، او نوسازی را با ایده داشتن خانه‌ای کوچک و راحت ادامه داد. در حالی که کار در حال پیشرفت بود، پادشاه تصمیم گرفت با کمک معمار خود، جان نش، خانه را به یک کاخ تبدیل کند. برخی از اسباب و وسایل از خانه کارلتون و برخی دیگر نیز بعد از انقلاب فرانسه، از فرانسه آمدند. نمای بیرونی کاخ، به انتخاب جرج چهارم، به منظور یادآوری تاثیر نئوکلاسیک فرانسه طراحی شده بود. هزینه نوسازی به طور چشمگیری افزایش یافت و زیاده‌روی طراحی‌های نش سبب شد تا از سمت خود به عنوان معمار ساختمان، برکنار شود. با مرگ جرج چهارم در سال 1830، برادر کوچکش، ویلیام چهارم، به منظور اتمام کار، ویلیام بلور را استخدام کرد. در یک برهه زمانی، پس از نابودی کاخ وست‌مینستر آن زمان، ویلیام تصمیم گرفت تا کاخ را به خانه مجلس تبدیل کند.

کاخ باکینگهام

گالری ملکه در مکان کلیسای قبلی ساخته شد و به طور مداوم برای بازدید عموم باز است و مجموعه‌ای از آیتم‌های در حال تغییر را نمایش می‌دهد.

خانه پادشاهی

کاخ باکینگهام

سرانجام در سال 1837، و با به تخت نشستن ملکه ویکتوریا، کاخ باکینگهام، به خانه اصلی سلطنتی تبدیل شد. از آن جا که ویلیام چهارم پیش از اتمام ساخت آن مرده بود، او اولین حاکم ساکن در آن بود.

کاخ باکینگهام

در حالی که اتاق‌های دولتی فورانی از آب‌طلا کاری و استفاده از رنگ‌های مختلف بودند، سایر قسمت‌های کاخ، شکوه چندانی نداشتند. طبق گزارشات، یک دلیل آن این است که، دودکش‌ها دود زیادی ایجاد می‌کردند تا آتش درون کاخ کم‌فروق شود، و در نتیجه دربار در عظمتی یخی، منجمد می‌شد. تهویه آن چنان بد بود که بوی دود در داخل کاخ احساس می‌شد، و زمانی که تصمیم به نصب چراغ‌های نفتی گرفته شد، نگرانی‌هایی جدی در ارتباط با هوای طبقات پایینی ایجاد شد. همچنین گفته می‌شد، خدمه سهل‌انگار و تنبل و کاخ نیز کثیف بود. با ازدواج ملکه در سال 1840، همسرش شاهزاده آلبرت شروع به سازماندهی دوباره مقامات و کارکنان خانواده سلطنتی و اشتباهات مربوط به طراحی کاخ کرد. در همان زمان مشکلات برطرف شدند. اما، سازندگان باید چند دهه دیگر باز می‌گشتند.

در سال 1847، آن زوج کاخ را برای زندگی درباری و خانواده در حال رشدشان کوچک دیدند، و در نتیجه بخش تازه که توسط ادوارد بلور طراحی و به وسیله توماس کوبیت ساخته شده بود، ساختمان مرکزی را احاطه کرد. جلوی شرقی بزرگ، که روبه‌رو مرکز خرید لندن قرار دارد، امروزه «چهره عمومی» کاخ باکینگهام طلقی می‌شود و شامل ایوانی است که خانواده سلطنتی در رخدادهای مهم وجشن تولد پادشاه و ملکه به جمعیت حاضر خوش آمد گویی می‌کنند. سالن رقص و ساختمان اتاق‌های دولتی نیز در این زمان و با طراحی شاگرد نش، یعنی جیمز پنتورن ساخته شدند.

کاخ باکینگهام

اندازه کاخ 108متر در 120 متر بوده و ارتفاع آن 24 متر است و شامل بیش از 77000 متر مربع زمین می‌باشد. اتاق‌های اصلی کاخ بر روی اشکوب اصلی و پشت نمای باغ رو به غرب در عقب کاخ قرار دارند. در مرکز سوئیت اتاق‌های دولتی، اتاق موسیقی واقع است و کمان بزرگ آن، ویژگی غالب نمای کاخ است. در دو جناح اتاق موسیقی، اتاق‌های آبی و سفید قرار دارند. در مرکز این سویت، یک راهرو 50 متری برای اتصال به اتاق‌های دولتی وجود دارد که به عنوان گالری آثار هنری به کار می‌رود. این گالری بسیار بزرگ است و شامل آثار بی شماری از هنرمندانی چون رامبرانت، آنتونی فان دیک، پیتر پل روبنس و توهانس فرمیر می‌باشد؛ سایر اتاق‌هایی که از گالری آثار هنری بدان‌ها راه است، عبارتند از اتاق تاج و تخت و اتاق سبز. اتاق سبز به عنوان اتاق انتظار اتاق تاج و تخت به شمار می‌آید، و بخشی از مسیر منتهی به تخت پادشاهی از اتاق نگهبانی واقع در بالای راه‌پله بزرگ است. مجسمه مرمری ملکه ویکتوریا و شاهزاده آلبرت در اتاق نگهبانی واقع است و با پرده‌های زیبا آراسته شده است. از این اتاق‌های بسیار رسمی، تنها در جشن‌ها و سرگرمی‌های رسمی استفاده می‌شود، اما در تابستان برای بازدید عموم باز هستند.

Buckingham Palace

دقیقا زیر آپارتمان‌های دولتی مجموعه‌ای از اتاق‌های کوچک‌تر وجود دارد که به آپارتمان‌های نیمه دولتی مشهور است. ورودی این اتاق‌ها از تالار مرمری است و در سرگرمی‌های نسبتا غیر رسمی تر کاربرد دارند. برخی از این اتاق‌ها به افتخار مهمانان ویژه نام‌گذاری شده‌اند، مانند اتاق 1844، که آن سال به هنگام آمدن امپراتور نیکلای یکم روسیه تزیین شد، و اتاق 1855، که در آن سوی اتاق کمانی قرار دارد و به افتخار دیدار امپراتور فرانسه، ناپلئون سوم نام گذاری شد. در مرکز این مجموعه اتاق کمانی واقع است که سالانه هزاران نفر از طریق آن واردگاردن پارتی ملکه در باغ پشتی آن می‌شوند. ملکه، شخصاً، در مجموعه کوچکتری از اتاق‌ها که در بخش شمالی واقع است، زندگی می‌کند.

کاخ باکینگهام

بین سال‌های 1847 و 1850، زمانی که بلور در حال ساخت بخش شرقی بود، اسباب و وسایل پاویلون برایتون، بار دیگر به کاخ آورده شد. در نتیجه، بیشتر اتاق‌های بخش جدید فضایی کامل شرقی داشتند. اتاق غذاخوری قرمز و آبی چینی، با وسایل اتاق‌های پذیرایی و موسیقی پاویلون برایتون تزیین شده‌اند، اما دودکشی دارد که آن را فیتهام طراحی کرده است. کاغذ دیواری اتاق زرد، در سال 1817، برای تالار برایتون طراحی شده بود، و دودکش این اتاق که به وسیله رابرت جانز طراحی شد. این طرح با وجود ماموران بلندپایه چینی در طاقچه و بال‌های ترسناک اژدهاها، معادل اروپایی یک طرح چینی بود.

کاخ باکینگهام

در مرکز این بخش، ایوان معروف و پشت در شیشه‌ای آن اتاق مرکزی قرار دارد. این یک تالار به سبک چینی است که به دستور ملکه ماری تزیین شده است. اگرچه درهای لاکی را در سال 1873 از برایتون آورده بودند، او در اواخر دهه 1920، با کمک طراحش، چارلز آلوم، یک زمینه چینی در آن به وجود آورد. در طول اشکوب اصلی بخش شرقی، یک گالری بزرگ قرار دارد که اغلب با نام «راهروی اصلی» معروف است، که بخش شرقی ساختمان را می‌پیماید. این راهرو دارای درهای شیشه‌ای، دیوارهای شیشه‌ای یادآور معابد پرسلان و سایر اثاثیه شرقی برایتون است. اتاق غذاخوری چینی و اتاق زرد، در هر یک از دو انتهای این گالری قرار دارند، و اتاق مرکزی نیز در مرکز آن است.

طراحی‌های داخلی در اوایل قرن 19ام، که اکثرا تا به امروز باقی مانده‌اند، شامل استفاده چشمگیر از سنگ مرمر نمای رنگارنگ و لاجوردهای آبی و صورتی می‌شوند که با توصیه چارلز لانگ به کار رفته‌اند. پادشاه ادوارد هفتم دستور به نوآرایی کاخ، با طرح عصر طلایی اروپا به رنگ کرم و طلایی داد.

هنگام بازدیدهای دولت‌های مختلف از بریتانیا، معمولا روئسای کشورهای خارجی و ملکه، در کاخ باکینگهام سرگرم می‌شوند. آن‌ها به مجموعه‌ای از اتاق‌های بزرگ، نام سوئیت بلژیکی را اختصاص داده‌اند، که در زیر راه‌پله وزیر، در طبقه همکف و بخش رو به شمال قرار دارد. اتاق‌های این مجموعه، به وسیله راه‌روهای باریک به یکدیگر مرتبطند. دارای ارتفاع زیادی و گنبدهای چشم نوازی هستند که به وسیلهٔ نش و به سبک سوان طراحی شده‌اند. راه‌روی دوم مجموعه دارای یک طاق گوتیک سراسریست. شیوه چیدمان وسایل اتاق‌های بلژیکی تغییری نکرده است و بعد از خواهر زاده شاهزاده آلبرت، لئوپولد یکم، اولین پادشاه بلژیک نامگذاری شدند. در سال 1936، زمانی که کاخ در اختیار ادوارد هشتم بود، این سوئیت به آپارتمان‌های شخصی کاخ ملحق شد.

کاخ باکینگهام

اشکوب اصلی کاخ باکینگهام. A: اتاق غذاخوری دولتی؛ B: اتاق آبی؛ C: اتاق موسیقی؛ D: اتاق سفید؛ E: پناه‌گاه سلطنتی؛ F: اتاق تاج و تخت؛ G: اتاق سبز؛ H: گالری؛ J: سالن رقص؛ K: گالری شرقی؛ L: اتاق زرد؛ M: اتاق مرکزی/ایوان؛ N: اتاق غذاخوری چینی؛ O: راه‌پله اصلی؛ P: آپارمان‌های شخصی؛ Q: سرویس‌های بهداشتی؛ W: راه‌پله بزرگ. در طبقه همکف. R: ورودی رسمی؛ T: ورودی بزرگ. نکته: این فقط یک نقشه ساده بدون مقیاس است. اندازه برخی اتاق‌ها ممکن است اندکی متفاوت باشد.

قرن 21 ام: استفاده سلطنتی و دسترسی عموم

سالانه 50000 مهمان در گاردن پارتی‌ها، ملاقات‌ها، بارهای عموم، ضیافات سرگرم می‌شوند. گاردن پارتیها اغلب سه بار در سال در فصل تابستان و اکثراً ماه ژوئیه برگزار می‌شوند. حیاط کاخ باکینگهام به منظور رژه گارد ملکه به کار می‌رود. این رژه یک جشن بزرگ است و توجه توریست‌ها را جلب می‌کند (در ماه‌های تابستان هر روز و در سایر ماه‌ها یک روز در میان.)

این کاخ مانند قلعه ویندسور در اختیار دولت بریتانیا است. برخلاف کاخ ساندرینگه، دژ بالمرال، این جزء ویژگی‌های شخصی پادشاه نیست. بسیاری ار محتویات کاخ باکینگهام، قلعه ویندسور، کاخ کنزینگتون و کاخ سنت جیمز به کلکسیون سلطنتی مشهورند؛ آن‌ها برای پادشاهند، ولی عموم می‌توانند آن‌ها را در گالری ملکه نظاره کنند. برخلاف کاخ و قلعه، گالری همواره باز است و مجموعه‌ای از آیتم‌های در حال تغییر را نمایش می‌دهد. اتاق‌هایی که شامل گالری ملکه می‌باشند در مکان کلیسای سابق قرار دارند. این کلیسا بر اثر یکی از هفت بمبی که در جنگ جهانی دوم بر سر کاخ فرود آمد نابود شد. از سال 1993، اتاق‌های دولتی کاخ در ماه‌های اوت و سپتامبر برای عموم باز است. پول حاصل از هزینه ورودی، صرف نوسازی قلعه ویندسور می‌شود، که در سال 1992 در آتش سوخت و بسیاری از اتاق‌های دولتی آن نابود شد.

کاخ باکینگهام

در ماه مه 2009، نمایندگان کمیته حساب‌رسی عمومی در پاسخ به درخواست ملکه مبنی بر اختصاص پول بیشتر برای تعمیر کاخ، عنوان کردند که برای به دست آوردن 4 میلیون پوند پول بیشتر لازم است که کاخ سالانه بیش از 60 روز (روزهای فعلی) برای عموم باز باشد. اکنون دولت بریتانیا سالانه 15 میلیون پوند را به نگهداری و تعمیر کاخ اختصاص می‌دهد.

کاخ باکینگهام
کاخ باکینگهام

ملکه، ملاقات با سران دولت‌ها را هم در کاخ باکینگهام و هم در قلعه ویندسور می‌پذیرد. اینجا، رئیس‌جمهور و والامقامترین زن در ایالات متحده آمریکا در اتاق ملاقات طبقه اول در آپارمان شخصی بخش شمالی، به دیدار ملکه آمده‌اند.

بنابر این، کاخ باکینگهام، یک نماد و خانه سلطنت بریتانیا و یک نگارخانه هنری و جاذبه گردشگری است. در ورای نرده‌های طلایی و دروازه‌هایی که در سال 1911 به وسیله انجمن آثار هنری برومس‌گروتکمیل شدند و محوطه معروف وب که در یک کتاب منتشر شده به وسیله کلکسیون سلطنتی به عنوان «ایده همه از کاخ» معرفی شده است، نه تنها خانه روزمره ملکه و شاهزاده فیلیپ است، بلکه محل اقامت شاهزاده اندرو، دوک یورک و شاهزاده ادوارد، ارل وسکس و سوفی، کنتس وسکس می‌باشد. همچنین این کاخ محل اقامت مقامات خانواده سلطنتی است و محل کار 450 نفر نیز هستند.