آموزش روش دوخت جلیقه‌های مدل پرنده و ماهی

۰۴ شهریور ۱۳۹۵

۱۳

اغلب پدر و مادرها در ماه‌های سرد سال، ترجیح می‌دهند حتماً برای کودک خود یک جلیقه تهیه کنند؛ زیرا هم به راحتی پوشیده می‌شود و هم با هر نوع لباس هماهنگ شده و ظاهر شیکی به آنها می‌دهد.

آموزش روش دوخت جلیقه‌های مدل پرنده و ماهی

اغلب پدر و مادرها در ماه‌های سرد سال، ترجیح می‌دهند حتماً برای کودک خود یک جلیقه تهیه کنند؛ زیرا هم به راحتی پوشیده می‌شود و هم با هر نوع لباس هماهنگ شده و ظاهر شیکی به آنها می‌دهد.

جلیقه مدل پرنده

وسایل مورد نیاز برای تهیه جلیقه پرنده:

یک عدد جلیقه. قسمت پایینی را به اندازه یک حاشیه کلفت تا و دوخته شده است و دور یقه و آستین‌ها نوار دوزی شده است.

پارچه کافی برای تهیه پرنده

30 سانتی‌متر روبان ساتن برای پاها و نوک پرنده

135 سانتی‌متر روبان ساتن در سه رنگ مختلف برای تاج پرنده

دو عدد دکمه یا مهره برای چشم‌ها

چرخ خیاطی

نخ و سوزن

مراحل کار تاج پرنده

مقداری روبان در سه رنگ تهیه کرده. سر آنها را با هم به یکدیگر بدوزید.

بدن پرنده

قسمت مرکزی جلیقه را از روبه‌رو مشخص کنید. پشت پرنده را به سمت روی جلیقه سوزن بزنید و دور تا دور پرنده را با چرخ روی جلیقه بدوزید. فقط از قسمت بالای سر پرنده، 1/25  سانتی‌متر باز بگذارید. انتهای دسته روبان‌ها را از درز سَر پرنده وارد کنید و این درز را نیز با چرخ بدوزید.

برای درست کردن پاهای پرنده، یک روبان ساتن به طول 10 سانت را مطابق شکل به پنج قسمت تقسیم کنید. دو بخش ابتدایی و انتهایی باید دو سانتی و سه بخش میانی 1/25  سانتی باشند. از روی نخستین خط شروع به کوک زدن کنید. بعد نخ را محکم بکشید تا روبان در آن قسمت جمع شود. نخ را چند بار دور روبان بپیچید و آن‌ را پشت روبان گره بزنید. (نخ را نبُرید). برای خط بعدی هم همین کار  را تکرار کنید.

دو خط بعدی را نیز به ترتیب کوک زده و نخ را محکم بکشید. در انتها نخ را پشت روبان گِره بزنید. روبان‌ها را به شکل پا به پشت پرنده بدوزید تا بخشی از آن آویزان باشد. برای قرار دادن درست روبان‌ها به جای پای پرنده می‌توانید از شکل کمک بگیرید. از یک روبان با طول 7/5  و عرض 1/5  سانت استفاده کنید.

از قسمت وسط خط پایینی روبان، دو خط مورب به سمت بالا بکشید و آن خطوط را تا کنید. قسمت‌های اضافی بگیرید و منقار را روی پارچه بدوزید. با یک تکه ساتن باریک‌تر که آن‌را از وسط تا کرده‌اید، بخش بالایی منقار پرنده را درست کنید. برای قرار دادن چشم‌ها می‌توانید از منجوق، مهره، دانه تسبیح، دکمه و یا هر چیز دیگر استفاده نمایید. دو عدد منجوق یا مهره یک‌شکل و یک اندازه را درست بالای منقار بدوزید.

جلیقه مدل ماهی

وسایل مورد نیاز برای جلیقه مدل ماهی:

جلیقه ساده که قسمت پایینی تا زده و دوخته شده و دور تا دور یقه و آستین‌ها نوار خورده است.

مقداری پارچه برای بدن ماهی و لب‌های آن

حدود 140 سانتی‌متر روبان برای باله‌ها با عرض کمتر از 0/5  سانتی‌متر

یک عدد دکمه مشکی براق برای چشم

چرخ خیاطی

نخ و سوزن

دستمال کاغذی

مراحل انجام کار بدن ماهی و باله‌ها

طرح ماهی را روی پارچه پشمی پیاده کنید و آن‌را با قیچی بِبُرید، دور تا دور بدن ماهی را با فاصله حدود نیم سانتی‌متر چرخ کنید. لبه‌های ماهی را با یک تکه کوچک از پارچه پشمی بع رنگ دیگر درست کنید. یک دایره روی پارچه کشیده و با قیچی آن ‌را جدا کنید.

دایره را از وسط دو نیم کرده و با یک نخ و سوزن نیم‌دایره را به دو بخش نامساوی تقسیم کنید (بخش بالایی بزرگ‌تر از بخش پایینی باشد). بخش مورد نظر را کوک بزنید و بعد نخ را بکشید و چند بار هم نخ را دور آن بپیچید تا محکم شود. نخ را گره بزنید، اما آن را پاره نکنید؛ چرا که باید لبه‌ها را به قسمت جلویی ماهی بدوزید.

باله‌های بالایی ماهی

یک دستمال کاغذی را از وسط تا بزنید تا به شکل مستطیل درآید. دو عدد روبان به‌ طول 85 سانتی‌متر در دو رنگ نزدیک به هم انتخاب کنید و دور انگشتان دست خود بپیچید. دستمال کاغذی تاخورده را خیلی آرام از میان آنها رد کنید و اطراف‌شان با سوزن ته‌گرد ببندید.

روبان‌ها به‌طور منظمی دور کاغذ پخش می‌شوند. با چرخ خیاطی از قسمت پایین دستمال یک دوخت بزنید تا ته روبان‌ها نیز محکم دوخته شوند و در همان حالت بمانند. سوزن‌ها را از اطراف دستمال کاغذی در آورید. قسمت بالای روبان‌ها را با قیچی برش بزنید تا باله‌های ماهی شکل بسیار زیباتری پیدا کنند.

برای باله‌های پهلویی مطابق قسمت قبلی (کاری که برای تاج پرنده انجام دادید) روبان‌ها را چند دسته کرده و سر آنها را بین انگشتان خود بگیرید و در حالی‌که روی هم قرار دارند، بدوزید و بعد به قسمت پهلویی ماهی بدوزید. برای چشم ماهی نیز می‌توانید از یک عدد تسبیح یا مهره استفاده کنید.

جلیقه‌های مدل پرنده

منبع: زندگی انلاین