شایع‌ترین علائم و نشانه‌های سرطان را بشناسید

۰۷ تیر ۱۳۹۵

۲۷

برای آنکه از خودتان در برابر بیماری سرطان محافظت کنید، اکتفا کردن به آزمایش‌ها کافی نیست، بلکه باید به تمام علائم و نشانه‌هایی که بدن‌تان نشان می‌دهد، توجه کنید. برخی از این علائم متفاوت، عجیب و غیر قابل توصیف هستند.

شایع‌ترین علائم و نشانه‌های سرطان را بشناسید

در ضمن باید به علائم و نشانه‌های نزدیکان‌تان نیز توجه بیشتری داشته باشید؛ مثل همسر و فرزندان. بیماری سرطان هرچه زودتر شناسایی شود، بیشتر قابل درمان است.

ترش کردن شدید و یا احساس سیری زیاد بعد از خوردن مقدار اندکی غذا

یکی از شایع‌ترین علائم و نشانه‌های سرطان معده در مراحل اولیه، سوزش قلب و ترش کردن بعد از هر بار وعده غذایی است. این وضعیت بعد از غذاخوردن تشدید می‌شود. در واقع فرد غذای بسیار کمی می‌‌خورد، ولی احساسی که دارد مثل آن است که حجم زیادی غذا خورده است.

این درد خاص با مصرف داروی ضد اسید معده برطرف می‌شود و فرد نتیجه می‌گیرد که اسید معده‌اش باعث بروز این وضعیت شده است و دلیل دیگری برای این مسأله وجود ندارد. اما درد غیر قابل توصیف در قسمت پایین سمت راست بدن از علائم اصلی سرطان کبد است به طوری‌که هر بار مقدار کمی غذا بخورید، احساس سیری زیادی می‌کنید و در واقع علامت اصلی سرطان کبد همین نشانه است.

در صورت مشاهده نشانه در خود هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید شیوع گاستریت بسیار زیاد است و لزومی به چک سرطان در فرد مبتلا به علائم گاستریت و بدون ریسک فاکتور سرطان گوارشی (سابقه فامیلی، مصرف دخانیات، غذاهای دودی شده یا حاوی مواد نگه دارنده خاص) نیست.

دل دردهای ناگهانی و غیر منتظره

یکی از علائم اولیه سرطان روده، تجربه دل‌دردهای ناگهانی است. افرادی که به سرطان پانکراس دچار هستند، می‌گویند اوایل درد سنگین و راکدی در ناحیه شکم داشتند؛ مثل اینکه چیزی شکم آنها را به سمت داخل فشار بدهد! افراد مبتلا به سرطان کبد نیز از این دل‌درد و انقباض عضلات شکم شکایت می‌کردند.

بیماران سرطان خون نیز همین احساس را داشتند و به‌طور کلی تمام افرادی که به سرطان‌های مختلف مبتلا هستند، به نحوی این دوره دل‌درد را سپری کرده‌اند. اگر دل‌دردهای شدید دارید، آنقدر که نمی‌‌توانید به راحتی غذا بخورید و آن را هضم کنید و این دل‌درد‌ها به راحتی رفع نمی‌شوند، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص غده سرطانی پانکراس و کبد در مراحل اولیه تفاوت‌های زیادی در درمان آنها ایجاد می‌کند بسیاری از موارد دل درد ناگهانی می‌تواند ناشی از یک عفونت گوارشی ساده و در اثر خوردن غذای آلوده باشد.

زردی (یرقان)

معمولا سرطان پانکراس وقتی تشخیص داده می‌شود که فرد احساس می‌کند دچار زردی شده است و برای جویا شدن علت آن به پزشک مراجعه می‌‌کند. زردی با زردتر شدن رنگ پوست و سفیدی چشم‌ها همراه است این مساله در اثر کم‌آبی بدن رخ نمی‌دهد، ولی رنگ ادرار نیز کمی تیره‌تر و رنگ مدفوع شبیه رنگ خاک می‌شود و این یکی دیگر از نشانه‌های ابتلا به سرطان پانکراس است.

بیماری زردی با خارش بدن نیز همراه است، زیرا نمک موجود در جریان خون باعث خارش پوست می‌شود. بسیاری از افرادی که به سرطان پانکراس دچارند، از نوعی خارش پوستی نیز رنج می‌بردند و این مرحله قبل از تشخیص سرطان پانکراس بروز می‌کند یرقان علل ویروسی و دارویی فراوانی دارد.

کاهش زیاد و بدون دلیل وزن

اگر بدون آنکه در برنامه غذایی خود تغییری ایجاد کرده و یا اینکه رژیم سخت ورزشی گرفته باشید. دچار کاهش شدید وزن می‌شوید، ممکن است یکی از نشانه‌های سرطان روده و یا سرطان دستگاه گوارش باشد. این سرطان می‌تواند پخش شود و به کبد نیز برسد و در نتیجه اشتها را کاهش داده و توانایی بدن را برای دفع مواد زائد کم کند  کاهش وزن از علائم تمامی سرطان‌‌ها در مراحل پیشرفته می‌باشد.

کوتاه شدن تنفس

یکی از نشانه‌های اولیه سرطان ریه، ناتوانی در نفس کشیدن معمولی است بیمار حتی وقتی یک مسافت چند قدمی را می‌پیماید، به خس‌خس و نفس زدن می‌افتد، به طوری که برخی مواقع فکر می‌کند دچار آسم شده است. کوتاه شدن نفس، خس‌‌خس کردن، درد سینه و خونی شدن خلط سینه و گلو از علائم اولیه سرطان ریه است. عفونت‌‌های حاد و مزمن ریوی، بیماریهای قلبی با کاهش توان انقباضی عضله قلب باعث تمامی علائم فوق می‌شوند.

سرفه‌های مزمن و درد قفسه سینه

انواع متفاوت سرطان‌ها، مثل سرطان خون و تومورهای ریه با سرفه‌های بسیار شدید همراه هستند. این مشکل به صورت دوره‌ای بروز می‌کند، مدتی متوقف شده و بعد دوباره چرخه جدیدی از آن شروع می‌شود. برخی از افراد که به سرطان ریه دچار هستند نیز از درد قفسه سینه که گاه به شانه و پایین بازو کشیده می‌شود نیز رنج می‌برند.

منبع: زندگی آنلاین