دلایل اصلی تورم پا یا «اِدم» (2)

۰۹ تیر ۱۳۹۵

۱۹

بیماری‌های کلیوی نیز گاه باعث تورم پاها و چشم‌ها می‌شوند.

دلایل اصلی تورم پا یا «اِدم» (2)

مصرف داروها: گاهی اوقات تورم در اثر مصرف برخی داروها، مثل داروهای خوراکی دیابت، داروهای مربوط به فشار خون، مسکن‌ها (مثل ایبوپروفن) و استروژن ایجاد می‌شود.

بیماری های کلیوی: بیماری‌های کلیوی نیز گاه باعث تورم پاها و چشم‌ها می‌شوند.

نارسایی قلبی: در افرادی که دچار نارسایی قلبی هستند، قلب ضعیف می‌شود و عمل پمپاژ را به‌طور ناقص انجام می‌دهد؛ در نتیجه نواحی شکم و پاها ورم می‌کنند. نارسایی قلبی منجر به تجمع مایعات در ریه‌ها و کوتاه شدن تنفس می‌گردد.

بیماری جگر: ایجاد زخم و جراحت در جگر در اثر عوامل مختلف، باعث مسدود شدن جریان خون در جگر می‌شود. این افراد معمولاً در ناحیه شکم و بطن با تورم شدید مواجه هستند.

مسافرت: نشستن در یک موقعیت ثابت به مدت طولانی، به‌خصوص هنگام سفر، می‌تواند باعث تورم پاها شود که هیچ خطری ندارد و خود به خود برطرف می‌شود.

توصیه‌های کلیدی

اِدم دردوران بارداری بسیار طبیعی است و حدود 75 درصد از خانم‌ها آن‌را تجربه می‌کنند. بیشتر خانم‌ها با تورم متوسط روبه‌رو هستند؛ اما گاهی اوقات تورم شدید می‌شود و ممکن است فرد را نگران کند. از آنجا که در طول دوران بارداری حجم خون دو برابر افزایش می‌یابد و بدن مایعات بیشتری را در خود حفظ می‌کند، تورم به وجود می‌آید. برای کاهش تورم دست و پاها در این دوران، بهتر است چند نکته را رعایت کنید:

بیشتر استراحت کنید و در حال استراحت پاهای‌تان را آویزان نکنید و به حالت ضربدری ننشینید.

آب بیشتری بنوشید. نوشیدن آب باعث می‌شودمایعات کمتری در بدنتان نگه داشته شود. همچنین ازگرفتگی عضلات پاها نیز جلوگیری می‌شود.

خوب غذا بخورید و از خوردن غذاهایی که ارزش غذایی ندارند، اجتناب کنید؛ به عبارتی هله هوله نخورید. یک رژیم غذایی متناسب در پیش بگیرید و از خوردن غذاهای پرنمک بپرهیزید. نمک، ورم بدن را بیشتر می‌کند. میوه‌جات و سبزیجات خام به کاهش تورم کمک می‌کند.

برخی ورزش‌های سبک و ملایم را انجام دهید (حتی در حالت نشسته). ورزش و نرمش برای کاهش تورم بدن بسیار مفید است. چون در وضعیت بارداری هستید، می‌توانید به پیاده‌روی بروید، یوگا تمرین کنید و حرکات کششی انجام دهید.

در حالت نشسته پاهای‌تان را روی چیزی بگذارید که آویزان نباشند.

در طول روز چند بار پاهای‌تان را بالا بگیرید. اگر امکان دارد به پهلوی چپ دراز بکشید زیرا سیاهرگ بزرگ «وناکاوا» در سمت راست بدن قرار دارد و باعث تورم بدن در این دوران می‌شود.   وقتی که در حالت نشسته هستید، گاهی اوقات انگشت شصت پاهای‌تان را تکان دهید.

همچنین پاهای‌تان را از مچ پیچ و تاب دهید و نگذارید در یک حالت ثابت بمانند.   پس از چند دقیقه نشستن از جای‌تان بلند شوید و کمی قدم بزنید یا اینکه روی زمین دراز کشیده و پاهای خود را بکشید.   از پوشیدن شلوارها و جوراب‌های کشی بسیار تنگ خودداری کنید.   شب هنگام موقع خوابیدن پاهای‌تان را کمی بالاتر از سطح بدن‌تان قرار دهید؛ مثلاً زیر پاهای‌تان بالش بگذارید.

حتی می‌توانید کمپرس سرد روی آنها بگذارید تا ورم‌شان کمتر شود.   شنا کنید و ایروبیک در آب انجام دهید. این حرکات سبک ورزشی، ورم بدن را کاهش می‌دهند.   دوش آب گرم بگیرید و البته این بخش شامل حال کسانی می‌شود که باردار نیستند، زیرا گرمای زیاد به جنین آسیب می‌رساند. هنگام دوش گرفتن کمی عضلات و ماهیچه‌های خود را بکشید.

ویتامین‌ها و املاح

ویتامین ب کمپلکس (حفظ و نگهداری آب در بدن را کاهش می‌دهد).   ویتامین C با بیوفلوونوئید (عملکرد آدرنال را بهبود می‌بخشد).   کلسیم، منیزیم و روی باعث کاهش تورم می‌شوند.   ویتامین E به جریان خون کمک می‌کند.   پتاسیم مایعات بدن را در دیواره سلول‌ها نگاه می‌دارد.

اگر یکی از پاها یا دست‌ها دچار تورم شدید شده، ممکن است در اثر لخته شدن خون باشد. در این وضعیت فوراً به پزشک مراجعه کنید.   کفش‌های راحتی به پا کنید تا پاهای متورم شما فضای کافی داشته باشند.   در هوای گرم و مرطوب، خود را تا حد امکان خنک نگه دارید.   وقتی که تورم پاهای‌تان بسیار شدید است، به پزشک مراجعه کنید، چرا که ممکن است خطری جدی شما را تهدید کند.

منبع: زندگی آنلاین