حمایت هانیه توسلی از داریوش مهرجویی

۳۱ تیر ۱۳۹۵

۱۹

هانیه توسلی با انتشار متنی به حمایت از داریوش مهرجویی پرداخت و از توهین به این کارگردان انتقاد کرد.

حمایت هانیه توسلی از داریوش مهرجویی

در پی حمایت‌های اخیر هنرمندان از داریوش مهرجویی٬ هانیه توسلی با انتشار یادداشتی به دفاع از کارگردان محبوبش پرداخت.

هانیه توسلی در این باره در اینستاگرام خود نوشت:

«مهرجویی برای من یعنی سینما. سینما برای من با «هامون» شروع شد. آن روز، وقتی در پانزده سالگی مسخ شده و دیوانه تمام مسیر مدرسه تا خانه را گیج و ویج رفتم، می‌دانستم چیزی در من بیدار شده، فهمیده بودم چیزی که دیدم با تمام فیلم‌های که قبلن دیده‌ام فرق دارد. زمانی که در نمازخانه‌ی مدرسه بچه‌های کلاسمان را نشاندند تا دو ساعتی که دبیر نداشتیم فیلم برایمان پخش کنند، هنوز داریوش مهرجویی را نمی‌شناختم.

آن دستگاه قدیمی وی اچ اس درب و داغان مدرسه یا دبیر غایب یا خوش شانسی انتخاب هامون از میان ده‌ها فیلم دیگر بود که مسیر زندگی‌ام را روشن کرد. مجله فیلم خریدنمان شروع شد و کشف کردن‌هایمان. جادوی سینما میان خانه‌مان آمد و اسم‌ها و فیلم‌ها کشف می‌شد. کیارستمی، بیضایی، مخملباف، تقوایی و مهرجویی. این‌ها همه چیز من بودند آن سال‌ها. سارا و پری و لیلا! لیلا لیلا لیلا! لیلا را حفظ بودم کامل. حتا صدای افکت و جای فید شدن موسیقی را می‌دانستم. ‌‌ همان سال‌ها زمانی که اولین تصویر متحرک داریوش مهرجویی را از تلویزیون دیدم بلند بلند و ناخودآگاه زدم زیر گریه. نگاه متعجب پدرم را هنوز به یاد دارم! داریوش مهرجویی یکی از تاثیرگذار‌ترین انسان‌های زندگی‌ام در دوران نوجوانی و بلوغ است. چه خوب که هست.

چه خوب که فیلم ساخت. سینمای ایران بدون اجاره‌نشین‌ها و گاو و هامون و لیلا قابل تصور نیست برای من. مهرجویی معنای سینمای ایران است برایم. و با تمام وجودم از کوچک‌ترین توهینی به او خشمگین و عصبانی‌ام. او مهم است. جایگاه او در تاریخ فرهنگ و هنر این مملکت ثبت شده. توهین به او فقط و فقط زیر سوال بردن شخصیت توهین‌کننده است و بس! مهرجویی مهم است.

کاش این اهمیت درک شود و این رفتارهای عجیب و غریب و توهین‌های شرم‌آور و وقیحانه زود‌تر جمع شود. پزشکان شریف و کاربلد و درست و حسابی و مسئولیت‌پذیر که کم نداریم. کاش آن‌ها فکری به حال بعضی همکاران عجیبشان بکنند. »

منبع: khabaronline.ir