آثار تاریخی گرا‌ن‌قدر و شهرهای سنتی در گذر زمان

۱۱ مرداد ۱۳۹۵

۲۳

آثار تاریخی و گردشگری جهان طی گذر زمان چه بر اثر عوامل طبیعی و چه به علت دستکاری‌های انسان تغییرات زیادی می‌یابند. برخی از آن‌ها در گذشته بی‌نام و ناشناخته بودند و پس از گذر 100 سال به یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری جهان تبدیل شده‌اند. محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری جهان از جمله برج ایفل، بنای یابود لینکلن، کوه راشمور و مجسمه‌ی ابوالهول نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

آثار تاریخی گرا‌ن‌قدر و شهرهای سنتی در گذر زمان

آثار تاریخی گرا‌ن‌قدر و شهرهای سنتی، زمانی بسیار عادی و حتی مناظری ناآشنا بودند. این عکس‌های صدساله نگاه شگفت‌انگیز و گذرایی را به صد سال گذشته می‌اندازد.

کوه راشمور، سال 1905

کوه راشمور

این کوه قبلا «لاکوتا سیوکس» به معنی «شش پدربزرگ» نامیده می‌شد اما در سال 1885 به نام یک وکیل برجسته‌ی نیویورکی به نام «چارلز ای راشمور» تغییر نام داد. در سال 1927 ساخت و ساز آن آغاز و در سال 1941 پایان یافت. در طول مدت زمان حکاکی هیچ کسی فوت نکرد اما بعد از مدتی چند کارگر پس از استنشاق گرد و غبار گرانیت به علت مشکلات ریوی مردند.

کوه راشمور، امروزه

کوه راشمور

تصاویر روسای جمهور جورج واشنگتن، توماس جفرسون، تئودور روزولت و آبراهام لینکلن روی این کوه کنده کاری شده‌اند.

بنای یادبود لینکلن، سال 1917

بنای یادبود لینکلن

در سال 1917 هیچ کسی تصور این را هم نمی‌کرد که در سال‌ 2000 میلادی به بعد، سالانه 6 میلیون گردشگر از بنای یادبود لینکلن بازدید کند. در بنای یادبود که در نزدیکی «رودخانه‌ی پوتوماک» واقع شده، مجسمه‌ی بزرگ نشسته‌ی آبراهام لینکلن، «کتیبه‌ی نطق گتیسبورگ» و دومین متن سخنرانی افتتاحیه او قرار دارد. تالاب بعدها تبدیل به استخری دو هزار فوتی شد.

بنای یادبود لینکلن، امروزه

بنای یادبود لینکلن

بنای یادبود لینکلن؛ تظاهرات، سخنرانی‌ها و مناظره‌های زیادی به خود دیده است، مانند سخنرانی «من رویا دارم» مارتین لوتر کینگ.

مجسمه ابوالهول مصر، سال 1871

مجسمه ابوالهول

«آگوست ماریت» و «امپراتور پدرو دوم» برزیل با چند تن دیگر در مقابل مجسمه‌ی ابوالهول در تصویر مشاهده می‌شوند.

مجسمه ابوالهول مصر، امروزه

مجسمه ابوالهول

در طول قرن‌ها قدیمی‌ترین تندیس تاریخی جهان آسیب دیده (بینی آن از دست رفته  است)، کنده کاری شده و جاودانه شده است. مجسمه‌ی ابوالهول روی  سنگ بستر فلات جیزه حکاکی شده است و در اوایل قرن 19 توسط یک کاشف فرانسوی کشف شد. مشهورترین نظریه‌ای که برای هدف از ساختن این مجسمه ارائه شده است این است که این مجسمه برای به تصویر کشیدن  «فرعون خفرع» ساخته شد که در سال‌های 2558 تا 2532 قبل از میلاد مسیح زندگی می‌کرد.

مجسمه‌ی مسیج نجات دهنده، سال 1924

مجسمه مسیح نجات دهنده

این مجسمه‌ با 98 فوت ارتفاع، در ریودوژانیروی  برزیل  قرار دارد و از بتن مسلح و سنگ صابونی ساخته شده است. بزرگترین مجسمه‌ی مذهبی جهان تنها با پولی که از طرف جامعه‌ی کاتولیک برزیل اهدا شده بود، ساخته شد. ساخت و ساز آن در سال 1922 شروع شد و بعد از گذشت 6 سال ساخت مجسمه به پایان رسید.

مجسمه‌ی مسیح نجات دهنده، امروزه

مجسمه مسیح نجات دهنده

مجسمه مسیح دو بار مورد اصابت رعد و برق قرار گرفته و در سال 2007 به لیست عجایب هفت‌گانه‌ی جدید جهان اضافه شده است.

بازی‌های المپیک، سال 1896

بازی های المپیک

بازی‌های باستانی المپیک که قدمت آن به 776 سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد، قبلا به افتخار الهه‌ی آتنا برگزار می‌شد. بازسازی ویرانه‌های استادیوم باستانی  یونان، «استادیوم پاناتناییک»، در آتن کاملا  از سنگ مرمر ساخته شده و یکی از قدیمی‌ترین استادیوم‌های جهان است. این استادیوم در آوریل سال 1896 با حضور 14 کشور، میزبان اولین دوره‌ی   بازی‌های بین المللی عصر مدرن بود.

بازی‌های المپیک، عصر جدید

بازی های المپیک

ژاپن  بودجه‌ای معادل 3 میلیارد دلار برای میزبانی بازی‌های المپیک سال 2020 کنار گذاشته است. طراحی بسیار شیک استادیوم زیر زمینی توکیو میزبان حداقل 68000 نفر است. انتظار می‌رود بیش از 200 کشور در این دوره از مسابقات شرکت کنند.

برج ایفل، سال 1887

برج ایفل

اصلا قرار نبود این برج برای همیشه بماند. طرح «گوستاو ایفل» به‌عنوان یک بنای آهنی غیرمحبوب برای نمایشگاه جهان در سال 1889 ساخته شد. سپس تصمیم بر این شد که آن را تخریب کنند. این پروژه توسط شهر بارسلونا، قبل از این که به  پاریس  انتقال یابد، رد شد. در سال 1940 زمانی که  فرانسه  از  آلمان  شکست خورد، مبارزان فرانسوی سیم‌های آسانسور برج ایفل را قطع کردند تا هیتلر مجبور شود برای افراشتن  پرچم خود بالای این برج، تمام 700 پله‌ی آن را پیاده بالا رود.

برج ایفل، امروزه

برج ایفل

امروزه برج ایفل بیشتر از هر جاذبه‌ی گردشگری دیگری، بازدیدکننده دارد.   حداقل 30 مدل از این برج در سراسر جهان وجود دارد.

سان فرانسیسکو، سال 1906

سان فرانسیسکو

در سال 1906 میلادی زلزله‌ای به بزرگی 7.8 ریشتر «منطقه‌ی خلیج سان فرانسیسکو» را لرزاند و باعث مرگ بیش از 3000 نفر در سان فرانسیسکو و اطراف آن شد که بعدها این شهر به نهمین شهر بزرگ  آمریکا  تبدیل شد. تقریبا 80 درصد شهر بر اثر آتش‌سوزی از بین رفت و اکثر ساکنان آن به اوکلند و برکلی پناه بردند. خسارات ناشی از این فاجعه بیش از 400 میلیون دلار تخمین زده شده است.

سان فرانسیسکو، امروزه

سان فرانسیسکو

امروزه تراکم جمعیت سان فرانسیسکو 18451 نفر در هر مایل مربع است و دومین شهر پرجمهیت آمریکا بعد از نیویورک سیتی محسوب می‌شود.

میدان تایمز، 1898

میدان تایمز

برای اولین بار در سال 1624 هلندی‌ها در «جزیره‌ی منهتن» مقیم شدند و مکانی که امروزه میدان تایمز نامیده می‌شود، مرکز بارگیری آن شد. زمین‌های اطراف آن که در آن اسب و چهارپایان اهلی نگه‌داری می‌شدند، به نام «لانگکر» شناخته شد. در سال 1904 روزنامه‌ی نیویورک تایمز به ساختمانی در خیابان چهل و دوم در میدان لانگکر نقل مکان کرد. خیلی زود یک ایستگاه مترو در این میدان ساخته شد و نام آن را به «میدان تایمز» تغییر دادند. سه هفته بعد اولین تبلیغ الکترونیکی در کنار یک بانک، در خیابان چهل و ششم و خیابان «برادوی» قرار گرفت.

میدان تایمز، امروزه

میدان تایمز

هر ساله حدود 50 میلیون گردشگر برای بازدید به میدان تایمز می‌آیند و در روزهای اوج گردشگری بیش از 460000 نفر در خیابان‌های آن راه می‌روند.

بوستون، سال 1860

بوستون

این تصویر قدیمی‌ترین بازمانده از نماهای هوایی است. این عکس در 13 اکتبر سال 1860 توسط یک آمریکایی به نام «جیمز والاس بلک» گرفته شده است. عکس از یک بالون هوایی و از ارتفاع 2066 فوتی در آسمان گرفته شده است. دو اثر تاریخی ملی بسیار معروف در این عکس بلک قابل مشاهده است: کلیسای قدیمی جنوب که به سبک احیای «گوتیک» ساخته شده و کلیسای اصلی «ترینیتی» که در سال 1827 در آتش سوزی بزرگ بوستون نابود  و بعدها دوباره ساخته شد.

بوستون، امروزه

بوستون

در این شهر که در سال 1630 محل اسکان مهاجران پیورتین شد، اولین مدرسه‌ی عمومی کشور، اولین سیستم مترو و اولین پارک عمومی احداث شده است. اهالی بوستون ادعا می‌کنند که بالاترین میزان  خیر و کارهای بشردوستانه را دارند و به اولین مرکز بین المللی آموزش عالی شهر افتخار می‌کنند.

کیوتو، سال 1886

کیوتو

خیابان «شیجو» و مناطق اطراف آن به یکی از   بزرگترین مقاصد گردشگری کیوتو تبدیل شده است. این شهر پر از مراکز خرید بزرگ با  رستوران‌ها، جواهراتی با برندهای مشهور دنیا، لوازم آرایشی، مد، سوغاتی‌های منحصر به‌فرد و بسیار گران‌قیمت و لوازم به‌روز تکنولوژی است. مراکز خرید این شهر حتی با توکیو هم رقابت می‌کند. شیجو به معنی «خیابان چهارم»  و بخشی از «هیان کیو»، یکی از نام‌های قدیمی کیوتو است.

کیوتو، امروزه

کیوتو

کیوتو به مدت هزار سال، از سال 794 تا 1868 میلادی پایتخت ژاپن بود.   با وجود این که از سال 1868 مرکز قدرت و پادشاهی ژاپن به توکیو انتقال یافته است، برخی از افراد  هنوز هم کیوتو را پایتخت واقعی ژاپن می‌دانند.

منبع: کجارو