دوخت کمربندی زیبا از پارچه

۱۹ مرداد ۱۳۹۵

۳۹

اگر دوست دارید برای لباس‌تان کمربندی زیبا داشته باشید، به راحتی و با صرف کمی وقت می‌توانید یک مدل از این کمربندها را خودتان درست کنید و از آن لذت ببرید.

دوخت کمربندی زیبا از پارچه

در اینجا دوخت کمربندی از پارچه که گل پارچه ای زیبایی روی آن قرار گرفته، آموزش داده شده است 

زیر گل این کمربند یک حلقه D شکل قرار گرفته که با کمک آن می توانید کمربند را شل و سفت کنید

کمربند گل پارچه ای

برای دوخت این کمربند می توانید از پارچه های نخی، مانند پارچه های ملحفه که نسبت به پارچه های نخی دیگر محکم تر هستند، استفاده کنید.

اندازه گیری های لازم

ابتدا دور کمرتان را اندازه بگیرید. سپس 18 سانتی متر به عدد به دست آمده اضافه کنید.

این عدد طول کمربندتان است. پهنای کمربند نیز باید در پایان 13 سانتی متر باشد. یک نوار دیگر برای درست کردن گل روی کمر بند در اندازه 112 در 10 سانتی متر برش بزنید

تصویر 1

روش دوخت کمربند

نوار را به طول گرفته و از وسط تا کنید. سپس کل لبه باز را از بالا تا انتها بدوزید. البته فراموش نکنید که 3.5 سانتی متر زاپاس و فضای کافی برای دوخت بگذارید.

موقع دوخت قبل از اینکه کاملا به انتها برسید، دوخت تان را، مانند تصویر4، به صورت منحنی انجام دهید.

البته اگر می خواهید راحت تر این دوخت را انجام دهید، می توانید قبل از زیر چرخ خیاطی بردن، آن قسمت را با مداد علامتگذاری کنید. این نوار مخصوص دوخت گل کمربند است.

تصویر 2

حالا پارچه اضافی مربوط به منحنی را قیچی کرده و دور بریزید. سپس در بخش منحنی، به صورت دندانه، دندانه برش بزنید. این کار به شما کمک می کند که پارچه را راحت تر به رو برگردانید.

تصویر 3

برای برگردان پارچه به رو، می توانید از جسمی لوله ای مانند مداد یا خودکار استفاده کنید.

از آنجایی که یک طرف نوار، دوخته شده است، می توانید به راحتی با خودکار پارچه را به رو برگردانید. سپس نوار را با اتو کاملا پرس و تخت نمایید.

تصویر 4

تمام مراحل فوق را نیز برای نوار مربوط به کمربند انجام دهید، با این تفاوت که گوشه نوار را به صورت منحنی ندوزید. این نوار برای دوخت کمربند است.

تصویر 5

اکنون یک طرف نوار پارچه ای مربوط به گل را در دست گرفته از وسط تا کنید.

تصویر 6

سپس آن را در جهت حرکت عقربه های ساعت بپیچانید. بدین ترتیب شما مرکز گل را درست می کنید

تصویر 7

وقتی پهنای مرکز گل تان به 2 تا 3 سانتی متر رسید، دیگر پارچه را نپیچانید، زیرا باقی پارچه را برای درست کردن گلبرگ های گل لازم داریم. اکنون نخ و سوزن را برداشته و به لایه های بخش پیچانده شده پارچه فرو کنید.

این کار را از پشت گل انجام دهید تا نخ، پنهان باقی بماند. چند بار این کار را کرده و لایه های پیچیده شده مرکز گل را با بخیه کاملا محکم کنید. در آخر ته نخ تان را سرقایمی بزنید و باقی نخ را قیچی کنید 

تصویر 8

اکنون انتهای نوار پارچه ای مخصوص ساخت گل را صاف گرفته و چند بار به صورت اریب تا بزنید و این کار را آنقدر ادامه دهید تا دایره وار به شکل گلبرگ اطراف مرکز گل قرار گیرند.

البته مراقب باشید که مانند مرکز گل پیچانده نشوند و گلبرگ ها کاملا صاف و مشخص باشند. وقتی به انتهای کار رسیدید، بخشی از نوار را باقی بگذارید و سپس به سمت پشت کار تا بزنید 

تصویر 9

اکنون مجددا با نخ و سوزن، به طوری که نخ دیده نشود، گلبرگ ها را کاملا محکم کنید. مراقب باشید تمام گلبرگ ها را با نخ طوری بدوزید که کاملا سرجای خود ثابت بمانند.

وقتی دوخت به پایان رسید انتهای نخ را سرقایمی زده و باقیمانده نخ را قیچی کنید 

تصویر 10

اکنون یک تکه پارچه 12 در12 سانتی متری برش زده و آماده کنید 

تصویر 11

آن را از وسط تا کرده و به شکل منحنی،   دو لبه پارچه را – از یک گوشه به طرف گوشه دیگر – بدوزید. حدود نیم سانتی متر هم زاپاس (جای دوخت) بگذارید

تصویر 12

لبه اضافی را قیچی، کار را به رو کرده و آن را با اتو کاملا پرس نمایید

تصویر 13

بخش صاف کار را چند چین کوچک بزنید و با سوزن محکم کنید. این تکه پارچه قرار است نقش برگ گل را بازی کند 

تصویر 14

اکنون نوار پارچه ای دیگر را برداشته و دو حلقه D شکل را از یک طرف آن رد کنید و سر نوار را تا زده و با سوزن محکم نگه دارید. سپس انتهای برگی را که آماده کرده اید، مابین تای این نوار پارچه ای بگذارید و با دوخت، آن را ثابت کنید 

تصویر 15

انتهای بخش تا شده نوار را نیز با دو ردیف دوخت، کاملا محکم کنید 

تصویر 16

اکنون گل پارچه ای را که از قبل آماده کرده بودید، روی این بخش نوار که درون حلقه رفته، قرار دهید و با نخ و سوزن، بخیه های تمیزی از طرف پشت کار بزنید. به طوری که نخ از روی کار معلوم نشود.

در ضمن در پایان کار، حلقه ها هم زیر گلبرگ های گل قرار گرفته و پنهان باقی می مانند 

تصویر 17

اکنون طرف دیگر کمربند را از درون حلقه ها که زیر گل است رد کنید و از درون یکی از حلقه ها بیرون بکشید. بدین ترتیب هر وقت بخواهید می توانید کمرتان را شل و یا سفت کنید.

تصویر 18
تصویر 19

منبع: زندگی آنلاین