زندگینامه یکی از میلیاردرهای جهان

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

۷۶

بیش از 1.4 میلیارد نفر این روزها از فیسبوک استفاده می کنند و اگر پروژه راه اندازی نمی شد و زاکربرگ پیگیر آن نمی شد، احتمالا وی هم اکنون در حال کار کردن برای گوگل یا اپل بود و سالانه چند ده هزار دلار درآمد داشت.

زندگینامه یکی از میلیاردرهای جهان

ثروت کنونی مارک زاکربرگ تقریبا 33.4 میلیارد دلار برآورد شده و در لیست ثروتمندترین افراد جهان، وی رتبه شانزدهم را از آن خود کرده است.

ادوارد و کارن زاکربرگ، یک دندانپزشک و روانشناس، 4 فرزند با نام های رندی، دونا، آریل و البته مارک را در منطقه دابز فری نیویورک بزرگ کردند. در سن 12 سالگی، وی برای پدرش به وسیله آتاری بیسیک سرویس پیام رسانی تحت عنوان زاک نت ساخت. همچنین در دوران کودکی برای دوستان خود کد بازی های کامپیوتری می نوشت.

در دوران دبیرستان، وقتی به دبیرستان Phillips Exeter Academy در نیو همپشایر می رفت، سرویس استریم موسیقی مخصوص خود را ساخت که هم AOL و هم مایکروسافت مجذوب آن شدند. با این وجود مارک نوجوان از فروختن پروژه اش یا استخدام در مایکروسافت سر باز زد.

وی صرفا یک گیک کامپیوتری نیست. وی عاشق انجام کارهای کلاسیک است. در دوران دبیرستان، وی کاپیتان تیم شمشیربازی شان بود.

بلافاصله پس از آن، در سال 2002 به دانشگاه هاروارد رفت و در آنجا بود که به عنوان یک توسعه دهنده ماهر نام خود را مطرح کرد. پروژه The Facebook را در این دوران با دوستان خود آغاز کرد و چندی بعد از ادامه تحصیل صرف نظر کرد تا تمام وقت خود را صرف پروژه اش کند. پیش از ترک تحصیل، وی با Priscilla Chan، همسر کنونی اش آشنا شد.

مارک هنوز بیست ساله نشده بود که سرمایه ای 12.7 میلیون دلاری برای فیسبوک به جیب زد. در سال 2010، وی مرد سال نام گرفت.

مارک زاکربرگ

مدیرعامل های زیادی نتوانسته اند تاکنون چهره خود را سینمایی کنند اما در سال 2010، فیلم The Social Network، داستانی درام از نحوه شکل گیری فیسبوک را به نمایش گذاشت که ستاره آن کسی نبود جز زاکربرگ. اگرچه فیلم در هشت شاخه نامزد اسکار شد اما مارک زاکربرگ مخالفت بسیاری با جزئیات فیلم داشت.

نمایشنامه فیلم توسط Aaron Sorkin نوشته شد. علی رغم تنفر زاکربرگ از The Social Network، برنامه تلویزیونی The West Wing، نوشته همان نویسنده، از کارهای محبوب اش به حساب می آید.

زاکربرگ در تاریخ 18 می سال 2012، کمپانی را عمومی کرد و در عرضه اولیه 16 میلیارد دلار به دست آورد. تا سال پیش که علی بابا وارد میدان نشده بود، عرضه اولیه فیسبوک، بزرگ ترین در نوع خود بود.

مارک زاکربرگ و همسرش چان

یک روز پس از عمومی شدن سهام شرکت، مارک و چان با یکدیگر ازدواج کردند.

مارک و چان ماه عسل را در ایتالیا گذراندند. با جت شخصی شان به سوی ایتالیا پرواز کردند و در هتل 5 ستاره ای که اتاق های آن حداقل شبی 800 یورو کرایه داده می شد ماندند.

معمولا دو هفته آخر دسامبر را مرخصی می گیرند و به مسافرت می پردازند. معمولا به چین سفر می کنند تا خانواده چان را ببینند.

زاکربرگ به تحصیل زبان چینی پرداخت و تا پاییز سال 2014 مهارت اش در زبان به حدی رسید که پرسش و پاسخی 30 دقیقه ای به این زبان برگزار کرد

این زوج خوشبخت یک سگ مجارستانی به نام Beast دارند و برای یک پیج فیسبوک هم درست کرده اند.

حقوق زاکربرگ به عنوان مدیرعامل فیسبوک، 1 دلار در سال است. وی از طریق فروش سهام خود درآمد هنگفتی به دست می آورد. با این حساب او هیچ تمایلی به تجملات در زندگی خود ندارد. Tyler Winklevoss می گوید وی فقیرترین ثروتمندی است که تا به حال دیده است.

وی معمولا یا یک تی شرت خاکستری می پوشد یا یک سوییت شرت.

به جای آنکه سوار ماشین های گران قیمت تسلا و بی ام دبلیو شود، یک Volkswagen GTI با قیمت 30 هزار دلاری دارد.

به جای آنکه سرمایه اش را با خرید لباس ها و ماشین های گران قیمت به نمایش بگذارد، مایل است تا برای خود فضایی خصوص بخرد. مثلا یک جزیره!

وی 45 میلیون دلار هزینه کرده تا در پالو آلتو خانه ای به مساحت 500 متر بخرد و علاوه بر آن، تمام زمین های اطراف را هم در اختیار دارد.

وی یک عمارت 10 میلیون دلاری هم در سانفرانسیسکو دارد که البته یک میلیون دلار هم برای تعمیرات و اضافه کردن بخش های اساسی به آن هزیه کرده است.

در مدت زمان بازسازی عمارت اش، افرادی را استخدام کرده بود تا شب ها جای پارک برای کارگران ساختمانی حفظ کنند.

مارک یک نقشه دیگر هم برای ثروت اش دارد: می خواهد دنیا را به جایی بهتر تبدیل کند. وی سال 2013، مبلغی معادل 992 میلیون دلار به بنیاد سیلیکون ولی بخشید و یک سال بعد نیز 75 میلیون دلار صرف بهبود بیمارستان مرکزی سان فرانسیسکو کرد.

با پول شرکت اش هم نقشه های بسیاری در سر دارد. با مبلغ 1 میلیارد دلار اینستاگرام، 2 میلیارد دلار آکیلس و 19 میلیارد دلار، واتزاپ را خریداری کرده. البته وی پیشنهادی 3 میلیارد دلاری برای خرید اسنپچت مطرح کرد که با مخالفت مدیرعامل شرکت مذکور روبرو شد.

با تمام این تفاسیر، مارک زاکربرگ بسیار مرد فروتن و متواضعی است و هر از چندگاهی به میان مردم و کارکنان خود می رود تا با آن ها از نزدیک ارتباط برقرار کند.

منبع: موفقیت