رابطه کاهش وزن و ابتلاء به آلزایمر

۲۳ آذر ۱۳۹۴

۷۲

اگر ناخواسته دچار کاهش وزن شده باید مراقب باشید چرا که ممکن است به بیماری آلزایمر مبتلا شوید! این مطلب را حتما بخوانید .

رابطه کاهش وزن و ابتلاء به آلزایمر

طبق تحقیقات پزشکی محققان کلینیک مایو ایالت مینه سوتا، افرادی که در دوره میانسالی وزن خود را از دست می دهند دارای ریسک بالای از دست دادن حافظه و مهارت های فکری که می تواند باعث ابتلاء به بیماری آلزایمر شود.

محققان دریافتند از دست دادن 5 کیلو وزن در هر 10 سال ممکن است نشان دهنده افزایش خطر از دست دادن توانایی فکری تا 24 درصد باشد.

دکتر رُزباد رابرتس rosebud roberts، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «کاهش ناخواسته وزن ممکن است نشانه از دست دادن برخی عملکردهای فکری و مغزی باشد.»

به گفته رابرتس، در حدود 5 تا 15 درصد از افراد بزرگسالی که با کاهش وزن روبرو بودند، در حقیقت در مرحله ابتدایی از دست دادن توانایی فکری قرار داشتند.

به منظور انجام این مطالعه، رابرتس و همکارانش داده های حدود 1900 مرد و زن 70 سال به بالا را از سال 2004 جمع آوری نمودند. قد و وزن آنها در دوره میانسالی از گزارشات پزشکی آنها استخراج شده بود.

در طول میانگین 4 سال پیگیری وضعیت این افراد، 524 نفر مبتلا به مشکلات حافظه و فکری بودند. اکثر این افراد مبتلا به دیابت، فشار خون بالا، سکته یا بیماری قلبی بودند.

طبق این مطالعه، افرادی که دارای مشکلات فکری و حافظه ایی بودند، در هر دهه از دوره میانسالی شان تغییرات وزنی قابل توجهی داشته اند.

منبع: mehrnews.com