7 راه طبیعی برای مبارزه با تورم و سبک کردن درد مفاصل

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵

۶۵

هنگامیکه درد مفصل عود می‌کند، شما یک تسکین سریع می‌خواهید، اینطور نیست؟ اما ممکن است دوست نداشته باشید یک مسکن مصرف کنید، بخصوص اگر نگران عوارض جانبی یا تداخل آن با سایر داروها باشید.

7 راه طبیعی برای مبارزه با تورم و سبک کردن درد مفاصل

یا شاید دارو، به تنهایی کافی نباشد. بنابراین شما به دنبال اضافه کردن یک درمان غیر دارویی می‌گردید. سرما و گرما عالی هستند، اما آنها هم تنها گزینه‌های شما نیستند. در این مطلب، 7 راه طبیعی دیگر برای مبارزه با تورم و سبک کردن درد مفاصل، برای شما بیان می‌کنیم.

یک سوزن در آن فرو کنید

مدرک علمی قابل اتکایی مبنی بر اینکه طب سوزنی، درد استئوآرتریت یا آرتروز را بهبود می‌بخشد وجود ندارد. اما تحقیقی در سال 2013 نتیجه گیری کرد شواهدی وجود دارد که این درمان جایگزین، درد و سفتی را در افراد مبتلا به فیبرومیالژیا (یک وضعیت شبیه آرتروز که با درد عضلانی اسکلتی گسترده مشخص می‌شود) بهبود می‌بخشد. بنابراین اگر از سوزن‌ها بیزار نیستید، برای انجام طب سوزنی، چند جلسه وقت بگیرید. دکتر شریل ماسکارنهاس، استادیار روماتولوژی در دانشگاه ایالتی اوهایو می‌گوید: فقط به یاد داشته باشید که ممکن است قبل از اینکه نتایج را ببینید، به مراجعات مکرر نیاز باشد و متاسفانه اکثر بیمه‌ها هم، آن را پوشش نخواهند داد.

به آب بزنید

دکتر مارک کارادشه، جراح ارتوپد در بیمارستان ویلیام بومون می‌گوید: شنا، ایروبیک در آب، و سایر فعالیت‌های آبی، انعطاف پذیری و قدرت را بدون برخورد زیاد، بهبود می‌بخشند. تحقیقی در سال 2014 دریافت که ورزش کردن در آب، درد را کاهش داده و عملکرد جسمی‌ در افراد مبتلا به آرتروز اندام‌های تحتانی را بهبود می‌بخشد. در عین حال، تحقیقی در سال 2015 از هلند، دریافت که یک جلسه تمرین دایره‌ای 45 دقیقه‌ای در آب، به تسکین درد آرتروز زانو کمک می‌کند.

از فلفل کمک بگیرید

کپسایسین، ماده‌ای که مسئول تندی و حرارت در فلفل‌هاست، در کرم‌ها و پمادهای تسکین دهنده‌ی درد نیز بکار می‌رود. ماسکارنهاس توضیح می‌دهد: کپسایسین بطور موقت از ماده‌ای به نام P (یک ماده شیمیایی مغز که باعث تحریک گیرنده‌های درد می‌شود) استفاده می‌کند که مسیر اعصاب را تغییر می‌دهد، بنابراین، دیگر در مفصلتان احساس درد نخواهید کرد. او اشاره می‌کند که این امر می‌تواند تسکین قابل توجهی ایجاد کند. در واقع تحقیقی از دانشگاه کیس وسترن دریافت که 80 درصد از افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید یا استئو، بعد از استفاده از کرم کپسایسین، 4 بار در روز بمدت 2 هفته، درد کمتری داشتند.

از مکمل‌ها استفاده کنید

گلوکوزامین و کندرویتین سولفات (که هر دو در غضروف انسان موجودند) برای درمان درد و تورم مربوط به استئوآرتریت محبوب هستند. مطالعات، روی اثرات آنها متخلف می‌باشد، اما تحقیقی در سال 2015 مشخص کرد که این ترکیب، بطور قابل توجهی درد را کاهش داده و عملکرد را در افراد مبتلا به استئوآرتریت زانو بهبود می‌بخشد. کارادشه می‌گوید: هیچ خطری در ارتباط با مصرف آنها وجود ندارد، بنابراین ارزش امتحان کردن را دارند.

به سراغ ماهی بروید

ثابت شده که اسیدهای چرب امگا 3، از جمله مکمل‌های روغن ماهی، دارای خواص ضد التهابی هستند. بنظر می‌رسد که این مکمل‌ها بتوانند به بهتر کردن درد مفصل نیز کمک کنند. تحقیقی در سال 2015 از تایلند دریافت، وقتی افراد مبتلا به آرترزو زانو، 1000 میلی‌گرم مکمل روغن ماهی (ترکیبی از EPA یا ایکوزاپنتانوئیک اسید و DHA یا دوکوزاهگزنوئیک اسید) را یکبار در روز بمدت 8 هفته مصرف کردند، درد آنها کاهش و عملکردشان بطور قابل توجهی بهبود یافت.

یک هنر رزمی باستانی را آغاز کنید

کارادشه می‌گوید: تمرین کردن تای چی، یک روش کم برخورد برای تقویت عضلات اطراف مفاصل شما و افزایش دامنه‌ی حرکتی شماست. تحقیقی در سال 2013 روی 7 آزمایش کنترل شده‌ی تصادفی، دریافت یک برنامه‌ی تای چی 12 هفته‌ای، علائم درد، سفتی و عملکرد فیزیکی را در افراد مبتلا به استئوآرتریت بهبود می‌بخشد.

آن را ببندید

آرتروز زانو دارید؟ کارادشه می‌گوید: بستن مفاصل قبل از خواب، ممکن است تورم و احساس ناراحتی را کاهش داده و همچنین مانع برخورد زانوهایتان به یکدیگر در هنگام خواب شود. ماسکارانهاس می‌افزاید: پوشیدن یک زانو بند طبی در طول روز می‌تواند به فراهم کردن پشتیبانی اضافی برای مفصل زانو کمک کرده، و هم ترازی بدنتان را در هنگام راه رفتن، بهبود ببخشد. نتیجه‌ی آن، درد کمتر در روز و شب است.

منبع: fitnessmagazine.ir