آموزش اصول ساده خنک سازی یک کیس

۰۵ مهر ۱۳۹۵

۱۴

یکی از مهمترین فاکتورهای قطعات سخت افزاری، توان حرارتی (TDP) است. فضای کیس های امروزی مملو از سخت افزارهایی است که با توجه به عملکرد خود، حرارت تولید شده بسیاری را به داخل کیس منتقل می کنند. در این مطلب به طور ساده و واضح به روش هایی جهت تهویه مناسب یک کیس اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آموزش اصول ساده خنک سازی یک کیس

محل قرار گیری فن ها

فن ها در مکان های متفاوتی از یک کیس قابل نصب هستند. برخی از انواع کیس های موجود در بازار حداقل تعدادی از فن ها را به صورت نصب شده عرضه می کنند. با این حال این کاربران هستند که می توانند با بهترین آرایش ممکن، یک کامپیوتر را به بهترین نحو تهویه نمایند. دمای قطعات رابطه 100% درصد و مستقیم با دما و تهویه کیس دارد. کیس ها بین 3 الی 4 جهت ورودی/خروجی هوا را در طراحی خود اعمال می کنند. بیشتر مدل ها دارای 3 جهت هستند که شامل پنل جلو، کابینت بالا و قسمت پشت است. در تعداد معدودی از کیس های امروزی، همچنان می توان از فن هایی در قسمت درب کناری استفاده نمود. برای آشنایی بهتر شما عزیزان با این قسمت، از یک جدول استفاده کرده ایم.

نکته: جدول فوق به آرایش های مرسوم در کیس های امروزی پرداخته است. امکان تغییر به دلخواه طراحان وجود دارد و این معماری در تمامی کیس ها یکسان نیست.

تهویه در هر قسمت

برای یک تهویه مناسب، هر یک از فن ها وظایفی را بر عهده دارند. باید توجه نمائید که در هنگام یک اسمبل دقیق به شیوه نصب آنها دقت کنید و آشنایی با کاربردهای آنها ضروری است. یک کاربر کامپیوتر نیازمند اطلاع دقیق از کاربرد هر قسمت است. برای سهولت در آشنایی با جهش باد در هر قسمت، از جدول استفاده کرده ایم.

به طور حتم این موارد جزو استانداردهای تهویه یک کامپیوتر هستند. اما آیا می توان آنها را بنا بر شرایط قطعات تغییر داد؟ آیا با تغییر رویه مرسوم می توان دما را به شیوه ای بهتر از کیس خارج نمود؟ پاسخ بله است! آزمایشات فراوانی در این زمینه صورت گرفته است. اینک در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

1-استفاده از ایرکولرهای غیر استوک

بسیاری از ایرکولرهای موجود، دارای ارتفاع نسبتا زیادی هستند. برخی از آنها قابلیت نصب در جهت های متفاوت را دارا هستند و عده ای دیگر نیز تنها به یک سمت قابل نصب هستند. در صورتی که فن و یا فن های ایر کولر پردازنده (CPU Air Cooler) به سمت جلوی کیس و یا هم جهت با فن عقب باشد، بهتر است تا فن شاسی عقب در حالت استاندارد خود باقی ماند و هوا را به سمت خارج از کیس هدایت کند. در این صورت ماژول های رم نیز به لطف جهت مناسب فن ایر کولر، بخش از دمای اضافی را دفع می کنند. فن های بالای کیس نیز می توانند در جایگاه استاندارد خود باقی بمانند. اما در صورتی که فن های ایر کولر به سمت بالا و یا هم جهت با فن های شاسی بالا باشند، Back Plate کارت گرافیک در معرض باد گرمای بیشتر قرار گرفته و امکان دارد تا سهم حافظه رم از تهویه بسیار ناچیز باشد.

به دلیل چرخش نامتوازن ایر کولر، جریان هوا در وسط کیس با کمبود مواجه خواهد شد و کاربرد فن های بالا به حداقل می رسد. در نتیجه توصیه می گردد تا فن های ایرکولر همسو با فن عقب باشد. در غیر این صورت می توانید برای تهویه ماژول های رم، آخرین فن از شاسی بالا را به صورت وارد کننده هوا استفاده نمائید تا این خلاء از بین برود.

2-تغییر جهت فن های پنل جلو؟!

فن های قرار گرفته در جلوی کیس وظیفه داخل کردن هوا را بر عهده دارند. اکیدا توصیه می کنیم که آنها را از کاربرد استاندارد خود دور نکنید. این فن ها به تهویه بهتر کارت گرافیک و اسلات های توسعه، چیپست، هارد دیسک و SSD و قسمت پایین کیس کمک شایانی می کنند. اصول خنک کنندگی کارت گرافیک و به طور کلی کارت های توسعه که از فن برخوردار هستند، دفع حرارت به بیرون کیس از طریق انتهای اسلات PCI است. در نتیجه فن های جلو می توانند همسو با آنها عمل کرده و حرارت را سریع تر از قطعات دور نمایند. ضمن آنکه Back Plate و پیکربندی Multi GPU نیز برای تهویه بهتر تشنه ی فن های جلویی است.

3-فن های زیرین

در برخی از کیس های نسبتا قدیمی و یا مدل هایی که از اسکلت معکوس برخوردار نیستند، می توان یک فن 12 یا حداکثر 14 سانتی متر را در قسمت کف نصب نمود. این فن نیز وظیفه ورود هوا را بر عهده دارد. در صورتی که از کارت گرافیک های نسبتا گرم در این کیس ها استفاده می کنید، بهتر است تا این فن را مد نظر قرار داده و راه اندازی کنید. اما در کیس های جدید جای آن به فن منبع تغذیه (PSU) داده شده است.

4-تغییر جهت فن عقب

در صورتی که از هیت سینک های منفعل، مادربردهای نیمه آماده و کامیپوترهای نسبتا ضعیف بهره می برید، نیازمند افزایش جریان هوای ورودی هستید تا به طور مستقیم و غیر مستقیم در هیت سینک ها حرکت نماید. در این حالت توصیه ما به شما، تعویض جهت چرخش فن ها به طوری که هوای خارج را وارد کیس نمایند، است. کیس های مد نظر عموما فاقد فن های اضافی در قسمت های مختلف هستند و به ناچار مجبور به افزایش جریان ورودی در این کیس ها خواهیم بود.

5-فن های درب کیس

همانطور که در ابتدا نیز بدان اشاره شد، برخی از کیس های متوسط و میانی بر روی درب های خود از جایگاه فن بهره می برند. این بخش را نادیده نگیرید! در صورتی که یک پردازنده گرم و کارت گرافیکی را در کنار یکدیگر نصب کرده اید، بهتر است فن و یا فن های قرار گرفته بر روی درب را به نحوی نصب نمائید که هوای داخل کیس را به خارج هدایت نماید. در صورتی که کارت گرافیک شما فاقد خنک کننده کار آمد بوده و یا از هیت سینک های پسیو بهره می برد، این فن ها را به شیوه ای نصب نمائید که هوای خارج را به داخل کیس هدایت نماید.

6-ذخیره سازها را جدی بگیرید!

در هنگام چیدمان قطعات و اسمبل کیس، به فکر تهویه و گردش هوای HDD و SSD ه باشید. عمر مفید ذخیره سازها شامل قطعات مهمی مانند پلاتر، IC ها و بردهای الکترونیکی آنها به حرارت وابسته است. بر خلاف جریان مصرفی پایین SSD ها، آنها به تهویه مستمر نیاز دارند.

منبع: سخت افزار