نکاتی در مورد اوقات فراغت فرزندان

۰۱ تیر ۱۳۹۵

۲۳

اکثر والدین فکر می‌کنند فرستادن کودکان و نوجوانانشان به کلاس‌های ورزشی، تفریحی و تقویتی، روش مناسبی برای پر کردن اوقات فراغت آنهاست، در حالی که این روش که معمولا هم به دلیل چشم و هم چشمی والدین است، اشتباه می‌باشد.

نکاتی در مورد اوقات فراغت فرزندان

رکسانا خوشابی؛ کارشناس ارشد مشاوره، در خصوص برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت کودکان در ایام تابستان گفت: «در ایام تابستان و شروع تعطیلات، والدین به تکاپو می‌افتند تا اوقات فراغت کودکانشان را به گونه‌ای پر کنند.

متاسفانه اکثر والدین فکر می‌کنند فرستادن کودکان و نوجوانانشان به کلاس‌های ورزشی، تفریحی و تقویتی، روش مناسبی برای پر کردن اوقات فراغت آنهاست، در حالی که این روش که معمولا هم به دلیل چشم و هم چشمی والدین است، اشتباه می‌باشد.

به والدین عزیز توصیه می‌شود متناسب با علایق و استعدادهای کودکانشان آنها را در کلاس‌های مختلف ثبت نام کنند. ممکن است برخی کودکان دوست داشته باشند تعطیلات را در کنار والدینشان باشند و در کارهای منزل و... به آنها کمک کنند. نباید با این خواسته‌های کودکان مخالفت کرد.

وی با تاکید براینکه کمیت کلاس‌ها مهم نیست، گفت: لزومی ندارد کودکان را در چندین کلاس ثبت نام کنید.

باید استعداد و علایق آنها را شناسایی نموده و متناسب با آن برای اوقات فراغت کودکانتان برنامه ریزی کنید. یک مساله مهم که والدین باید به آن توجه کنند، مساله استراحت و خواب کودکان در ایام تابستان است.

اگر کودک دوست دارد تا ساعت 9 یا 10 بخوابد، این اجازه را به آنها بدهید. نباید کلاس‌ها به گونه ای باشد که مجبور باشند 7 صبح از خواب بیدار شوند».

این کارشناس ارشد مشاوره با اشاره به اینکه اجازه کسب تجربه را به کودکان بدهید، افزود: «تجربه در طبیعت به دست می‌آید. تعطیلات تابستان فرصت مناسبی است که علاوه بر کلاس رفتن، کودکان را به طبیعت ببریم و به آنها اجازه دهیم خودشان تجربه کنند.

علاوه بر این والدین هم باید همراه و همگام با کودکانشان در کلاس‌های مختلف ثبت نام کنند. این کار به کودکان انگیزه بیشتری می‌دهد».

منبع: زندگی آنلاین