آشنایی با تفاوت ها در بارداری اول و دوم

۰۴ مرداد ۱۳۹۵

۲۰

بین بارداری اول و دوم تفاوتهای زیادی وجود دارد، اما یک اصل مهم در هر دو مورد دیده میشود. مادر هر بار احساس انس و الفتی عجیب با فرزند داخل شکمش دارد.

آشنایی با تفاوت ها در بارداری اول و دوم

بارداری برای دومین بار تفاوت‌های فاحشی با بارداری قبلی دارد اما این تفاوت‌ها بد نیستند.

معمولا وقتی خانم‌ بارداری را می‌بینیم، همه دکتر می‌شویم و شروع به نسخه‌ پیچیدن برای او می‌کنیم و تا جائیکه می‌‌توانیم به او توصیه‌هایی درباره موقعیت و شرایطش می‌کنیم.

در بیشتر بارداری‌‌ها، بارداری اول و دوم، فرزندان جنسیت متفاوت دارند و همین مسئله باعث به وجود آمدن تفاوت‌هایی نیز می‌شود ولی تعداد بارداری‌هایی که هر دو مورد یک جنس هستند، نیز کم نیستند، شاید با خواندن برخی از تفاوت‌ها در بارداری‌های اول و دوم متعجب شوید.

دانش  و آگاهی

در بارداری اول مادر سعی می‌کند  اطلاعات مورد نیازش را از طریق کتاب خواندن جمع‌آوری کند و سطح دانش خود را بالاتر ببرد او مرتب از دیگران (افراد با تجربه‌تر) سوال می‌کند و سعی می‌کند با پیچیدگی‌های این دوران بیشتر آشنا شود ولی در بارداری دوم، مادر نیازی به مطالعه کردن در این باره ندارد خودش از تجربیات قبلی‌اش استفاده می‌کند و آنها را به کار می‌گیرد مگر در مواردی خاص.

حالت تهوع صبحگاهی

شاید عجیب به نظرتان برسد ولی در بارداری اول حالت تهوعی که مادر صبح‌ها تجربه می‌کند بسیار بیشتر از بارداری‌های بعدی است.

تفاوت های بارداری اول و دوم

سطح هیجان

در بارداری اول، مادر و اطرافیانش هیجان بیشتری دارند مخصوصا پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها. خود مادر نیز از اینکه می‌تواند موجود زنده دیگری را داخل شکمش حس کند، بسیار شگفت‌زده است ولی مسلما تجربه این دوران برای بار بعدی هیجانات کمتری به دنبال خواهد داشت.

نه اینکه اطرافیان خوشحال نیستند اما سطح هیجانات آنها کاهش پیدا می‌کند چرا که حتی خودتان نیز به اندازه بار اول ذهن‌تان درگیر بارداری نیست و نسبت به آن حالت عادی‌تری دارید.

هشیاری بیشتر نسبت به حرکات جنین در رحم

در بارداری دوم، مادرها تقریبا در 14 هفتگی جنین به خوبی متوجه حرکات او می‌شوند.

جنین‌ها در حرکت کردن تفاوت‌های زیادی با هم ندارند، بلکه شما با توجه به تجربه قبلی‌تان بهتر می‌توانید آنها را درک کنید. عضلات بدن مادر قبلا یکبار کشیده شده‌اند. پس سریع‌تر و راحت‌تر از بارداری قبلی حرکت‌ها را تشخیص می‌دهد.

چاقی و اضافه وزن بیشتر

بسیاری از خانم‌ها در طول دوران بارداری برای بار دوم احساس می‌کنند بزرگتر و چاق‌تر شده‌اند اما معمولا این تصور آنها غلط است و علت اینکه مادر احساس چاقی بیشتری می‌کند این است که در بارداری قبلی کمی نسبت به گذشته چاق‌تر شده بود و حالا به وزن قبلی، وزن بیشتری اضافه می‌شود و مادر احساس چاقی بیشتری می‌کند.

برای کاهش این مشکل بهتر است به فکر انجام برخی ورزش‌های سبک باشید مثلا هر روز چند دقیقه پیاده‌روی کنید.

نوع زایمان

در زایمان اول یکی از دغدغه‌های بزرگ مادر، زایمان است زایمان طبیعی و یا سزارین کدام بهتر است؟ در بارداری دوم این ابهامات برای مادر تمام می‌شود و به طور واضح می‌داند که باید چکار کند. او اعتماد به نفس بیشتری در مقایسه با بارداری قبلی‌اش دارد و گام‌هایش را مطمئن‌تر برمی‌دارد.

نگرانی‌ها

در بارداری اول مادر تقریباً راجع به همه چیز نگران است، تمام اختلالات و بیماری‌ها ذهن او را درگیر می‌کنند اما در بارداری دوم مادر فقط دغدغه خواب دارد او می‌خواهد مدتی بدون مزاحم و ناراحتی به آسودگی بخوابد.

جنین بیشتر از قبل به سمت پایین شکم می‌آید

عضلات ماهیچه شکم دچار کشیدگی شده‌اند و در بارداری دوم ضعیف‌تر شده‌اند آنها نمی‌توانند همانند بارداری اول، جنین را بالا نگاه دارند و حالت شل و افتاده دارند.

بنابراین جنین بیشتر به سمت پایین شکم مادر هدایت می‌شود در نتیجه فشار روی ناحیه مثانه و لگن بیشتر می‌شود و مادر احساس درد بیشتری می‌کند. انجام برخی ورزش‌های کششی باعث تقویت این عضلات می‌شود.

منبع: زندگی آنلاین