روسای جمهوری که مورد ترور و سوءقصد قرار گرفته اند

۰۱ شهریور ۱۳۹۵

۱۷

در طول نزدیک به 250 سالی که از استقلال آمریکا می گذرد، چندین بار روسای جمهوری آن مورد ترور و سوءقصد قرار گرفته اند که تا همین حالا و سوءقصد به اوباما ادامه داشته است.

روسای جمهوری که مورد ترور و سوءقصد قرار گرفته اند

30 ژانویه 1835

اندرو جکسون

دو گلوله از سوی ریچارد لاورنس به سمت رییس جمهوری وقت آمریکا شلیک شد که هر دو به خطا رفتند. لاورنس بازداشت و بعدا گفته شد دیوانه بوده و در بیمارستان روانی بستری شد.

کدام روسای جمهور آمریکا ترور شده اند؟

14 آوریل 1865

آبراهام لینکلن

یکی از معدود روسای جمهوری غیرفراماسونور آمریکا وقتی همراه همسرش، تاد، در تئاتر فورد واشنگتن مشغول تماشای نمایش بود، از سوی جان ویلکس بودت ترور شد. آقای ریس جمهوری روز بعد از دنیا رفت.

کدام روسای جمهور آمریکا ترور شده اند؟

دوم جولای 1881

جیمز ای گارفیلد

تنها چهار ماه از نشستن گارفیلد بر صندلی ریاست جمهوری می گذشت که وکیلی به نام چارلز جی گویتائو به او شلیک کرد. در اثر همین حمله نزدیک به دو ماه بعد گارفیلد مرد و گویتائو هم پس از محاکمه در دادگاه به اعدام محکوم و یک سال بعد دار زده شد.

کدام روسای جمهور آمریکا ترور شده اند؟

ششم سپتامبر 1901

ویلیام مک کینلی

بیست و پنجمین رییس جمهوری آمریکا در حال بازدید از نمایشگاه پان آمریکن در بوفالوی نیویورک بود که دو بار از سوی لئون چولگوش مورد اصابت گلوله قرار گرفت و هشت روز بعد هم مرد. جولگوش در دادگاه به مرگ محکوم شد و پاییز همان سال روی صندلی الکتریکی نشست. بعد از مرگ مک کینلی حفاظت از رییس جمهوری به طور رسمی به سرویس مخفی سپرده شد.

کدام روسای جمهور آمریکا ترور شده اند؟

13 اکتبر 1912

تئدور روزولت

به روزولت زمانی که در حال سخنرانی در ملیواکی بود حمله شد اما توانست جان سالم به در ببرد. او همان موقع و در زمان سخنرانی گفت کشتنش «بیش از کشتن یک موش طول خواهدکشید. » گلوله ای که به روزولت برخورد کرد تا زمان مرگش یعنی سال 1919 در بدنش باقی ماند. ضارب او، یعنی جان اف شرانک، هم دیوانه شناخته شد.

کدام روسای جمهور آمریکا ترور شده اند؟

15 فوریه 1933

فرانکلین دی روزولت

اگرچه فرانکلین روزولت هنوز به طور رسمی رییس جمهور نشده و سوگند نخورده بود، در یک همایش و هنگامی که داشت سخنرانی می کرد مورد سوءقصد قرار گرفت. در میامی پنج گلوله به او شلیک شد و علاوه بر او چهار نفر دیگر هم زخمی شدند و شهردار شیکاگو، یعنی آنتون سرماک، هم کشته شد.   جوزپه زانگارای بنا که این حمله را صورت داده بود، در دادگاه به اعدام محکوم شد.

کدام روسای جمهور آمریکا ترور شده اند؟

یکم نوامبر 1950

هری اس ترومن

زمانی که هری ترومن در خانه اش در واشنگتن بود و کاخ سفید داشت مرمت و بازسازی می شد، دو نفر از حامیان استقلال پورتوریکو، یعنی اسکار کولازو و گریسلیو تورسولا، او را هدف گلوله های خودشان قرار دادند. این حمله باعث کشته شدن یک پلیس و خود توروسلا شد. کولازو هم به حبس ابد محکوم شد اما ترومن آسیبی ندید.

کدام روسای جمهور آمریکا ترور شده اند؟

22 نوامبر 1963

جان اف کندی

یکی از مشهورترین ترورهای تاریخ؛ کندی که بین آمریکایی ها بسیار محبوب بود و از قضا علاقه ای به فراماسون ها هم نداشت وقتی سوار بر خودرو از میان اهالی دالاس داشت می گذشت هدف گلوله لی هاروی اوسوالد قرار گفت. هاروی اوسالد مدتی بعد در تگزاس دستگیر شد اما قبل از آن که بتواند جلوی دوربین های پخش زنده تلویزیون حرفی بزند، در اداره پلیس دالاس به ضرب تیر کشته شد. کسی که او را کشت کارگر باشگاه های شبانه، به نام جک رابی، بود.

کدام روسای جمهور آمریکا ترور شده اند؟

22 فوریه 1974

ریچارد نیکسون

ساموئل بایک که به تازگی از کارش، یعنی فروشندگی لاستیک، بی کار شده بود، تصمیم گرفت یک هواپیما را بدزدد و آن را به کاخ سفید بکوبد اما عملیات او که از فرودگاه واشنگتن آغاز شده بود خیلی زود لو رفت و بعد از کشتن خلبان و کمک اش، خودش را هم کشت تا یکی از احمقانه ترین نقشه های ترور هیچ وقت به سرانجام نرسد.

کدام روسای جمهور آمریکا ترور شده اند؟

پنجم سپتامبر 1975

جرالد فورد

فورد در یک ماه دو بار به او سوءقصد شد. اولی پنج سپتامبر بود که لاینت فروم، یکی از طرفداران چارلز مانسون، به سمت او شلیک کرد اما چون جمعیت زیاد بود آسیبی به فورد نرسید؛ 17 روز بعد سارا جین مور در سان فرانسیسکو به روی او اسلحه کشید اما کاری از پی نبرد و هر دوی عاملان حمله، به حبس ابد محکوم شدند.

کدام روسای جمهور آمریکا ترور شده اند؟

یکم نوامبر 2011

باراک اوباما

در سال های اخیر هیچ ترور و سوءقصد عینی انجام نشده و هر بار سرویس های اطلاعاتی گفته اند از آن ها جلوگیری کرده اند. آخرین آن ها به تلاش برای ترور اوباما از سوی اسکار رامیرو اورتگا هرناندز بر می گردد که می خواست رییس جمهوری را بیرون از کاخ سفید و نزدیک یکی از مراکز تجاری بکشد. ظاهرا اورتگا اعتقاد داشته اوباما خود شیطان است و باید فکری به حالش کرد!

کدام روسای جمهور آمریکا ترور شده اند؟

منبع: هفته نامه همشهری جوان