برترین بازرگان زن جهان چه کسی است؟

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

۷۴

"ایندرا" یکی از زنان قدرتمند دنیاست. وی یک دورگه هندی امریکایی است و او توانسته است مدیرکل کارخانه پپسی کولا شود. برندی که یکی از موفقترین و بزرگترین نام ها در عرصه صنعت مواد خوراکی است.

برترین بازرگان زن جهان چه کسی است؟

ایندرا نویی (Indra Nooye) رییس شرکت پپسی کولا (Pepsico (pep    که برای چهارمین سال متوالی با درآمد سالانه 300 میلیون دلار در صدر فهرست زنان بازرگان جهان قرار گرفت.

"ایندرا" یکی از زنان قدرتمند دنیاست. وی یک دورگه هندی امریکایی است و اخیرا توانسته است مدیرکل کارخانه پپسی کولا شود. برندی که یکی از موفقترین و بزرگترین نامها در عرصه صنعت مواد خوراکی است.

ایندرا کریشنا دورتی" در  28  اکتبر  1955  در هند متولد شده است. او دوران مدرسه را در هندوستان سپری کرده است و به مدرسه ای در کلکته رفته است و در سال  1974  در دانشگاه در رشته ریاضی و فیزیک مدرک کارشناسی گرفت و در سال1978  در رشته " ام بی ای" مدرک کارشناسی ارشد گرفت.

او بعد از فارغ التحصیلی در هندوستان شروع به کار کرد و به عنوان مدیر تولید در یک کارخانه مشغول به کار شد، سپس همان سال به امریکا رفت و در سال  1994  کار در کارخانه ساخت نوشابه پپسی را آغاز کرد. او خیلی زود پله های ترقی را طی کرد و به سمت مدیریت رسید. بعد از به مدیریت رسیدن وی فروش این کارخانه  72  درصد افزایش داشت.

او در سال  2008  و  2009  عنوان چهارمین زن قدرتمند دنیا را داشت. خانم ایندرا و همسر هندی اش دو فرزند دختر دارند و در حال حاضر در گرینویچ انگلستان زندگی میکند.

نویی دارای بورد تخصصی از دانشگاه لینکولن بوده حقوق ماهانه اش در شرکت پپسی کولا، 964 هزار و 413 دلار بر آورد می شود، مجموع سرمایه نقدی او نیز 43 میلیارد دلار است. این بازرگان برتر هندی تبار که در اکتبر 2006 به عنوان مدیر اجرایی کارخانه پپسی کولامنصوب شد، به واسطه قابلیت های مدیریتی خود توانست ظرف کمتر از یک سال، یعنی در فوریه 2007 روی صندلی مدیرعاملی پپسی کولاجای گیرد. او که یکی از اعضای ارشد سازمان تجارت جهانی است، در برخی کمیته ها و کمیسیون های بین المللی نیز عضویت دارد. «نویی» از بوردهای تخصصی تجاری و تحصیلی مختلف در دوران مدیریت خود بهره مند شده و هم اکنون به عنوان رییس شورای عالی تجاری هند و آمریکا نیز خدمت می کند. نشریه بین المللی «Business Week» در گزارشی از دوران مدیریت این بازرگان، عنوان کرده است که بر اساس ارزیابی ها، از زمان انتصاب «نویی» به عنوان مدیر اجرایی کارخانه بزرگ پپسی کولا، درآمد سالانه این شرکت، با 72 درصد افزایش، به 6/5 میلیارد دلار تا پایان سال 2007 میلادی رسید. «ایندرا نویی» سهامدار چند شرکت بزرگ دیگر دنیا نیز هست و به فعالیت های بشردوستانه می پردازد هم اکنون به عنوان عضو موسس و فعال کمیته بین المللی مقابله با بحران جهانی کار می کند. این بازرگان زن موفق، در ارزیابی سالانه نشریه «Wall Street Journal» برای دو سال متوالی در سال های 2007 و 2008 میلادی در رتبه اول 50 زن برتر بازرگان جهان جای گرفت. نشریه بین المللی تایمز نیز در همین سال ها او را به عنوان یکی از 100 چهره پرنفوذ جهان شناخت. پس از آن، در سال های 2009 و 2010 «نویی» به عنوان قدرتمند ترین زن جهان بر اساس ارزیابی نشریه بین المللی «فوربس» شناخته شد. نشریه «Fortune» نیز او را در سال 2009 به عنوان قدرتمندترین زن جهان در مدیریت و تجارت معرفی کرد. این نشریه در عین حال در سال های متوالی 2006، 2007، 2008 و 2009 میلادی «نویی» را برترین بازرگان زن جهان دانست.

منبع: موفقیت