آشنایی با بازار شیخ الملوک ملایر؛ یادگاری از دوره قاجار

۱۲ تیر ۱۳۹۵

۱۲

بازار شیخ الملکوکی ملایر با پیشینی تاریخی یادگاری از دوره قاجار است. این بازار با معماری خاص خود یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر ملایر محسوب می‌شود.

آشنایی با بازار شیخ الملوک ملایر؛ یادگاری از دوره قاجار

پیشینه

قدمت این بازار به دوره  قاجاریه  می‌رسد. این بازار در دوره قاجاریه و حکومت شیخ الملوک (شیخ محمدعلی میرزا دولتشاه، فرزند فتحعلیشاه و بانی شهر ملایر) بر ملایر توسط نامبرده ساخته شده است (حدود سال 1263  قمری). بازار اصلی در دوره شیخ‌الملوک بنا شده ولی افرادی چون مهرعلیخان و ابوالقاسم خان نوری و میرفتاح آن راگسترش داده‌اند.

بازار ملایر

ساختار بازار

مجموعه تاریخی بازار ملایر مشتمل بر یک بازار اصلی و دو بازار فرعی و تعدادی تیمچه و سرا در بافت قدیمی شهر واقع شده است. قسمت‌های مختلف مجموعه بازار شامل راسته شیخ‌الملوک، بازار خان، بازار مهر علیخان، بازار کفاش‌ها، سرای میرفتاح، سرای خان، چهارسوق بزرگ و کوچک بازار و زورخانه بابک (تیمچه) می‌شود. در قسمت انتهایی و شمال‌شرقی بازارخان کاروانسرای خان قرار دارد. در دوره قاجاریه حوضی در وسط مهمانسرا بوده و در قسمت شمال‌غربی این سرا برف‌انداز واقع شده که اختصاص به ریختن برف‌های بام داشته است.

بازار ملایر
بازار ملایر

بازار قدیمی ملایر به شیوه خطی و ارگانیک ساخته شده و دارای در ورودی است. بخش اصلی بازار مشتمل بر یک راسته اصلی و طولانی در جهت شمالی‌جنوبی و یک راسته کوچک‌تر در جهت غربی‌شرقی است که این دو محل در محل چهارسوق گنبددار بزرگ و مرتفعی همدیگر را قطع می‌کنند. چهار قسمت اصلی این بازار به چهار محله شهر منتهی می‌شود و ورودی اصلی آن از جهت خیابانی است که به بروجرد معروف است.

سبک و شیوه معماری بازار ملایر تقریبا شبیه دیگر بازارهای تاریخی ایران از جمله بازار اراک است (هر چند در مقیاس کوچک‌تر). سبک معماری این بازار اصیل و سنتی است و سخت تحت تاثیر الگوی بازارهای دوره  صفویه  و زندیه همچون بازار وکیل قرار گرفته است. پوشش سقف تمام قسمت‌های بازار دارای طاق‌های ضربی و گنبدی آجری است و نورگیرهایی در سرتاسر آن و در دو طرف حجره‌ها تعبیه شده است.

بازار ملایر

قسمت‌هایی از پوشش قدیمی بازار به ویژه در قسمت ورودی اصلی خراب شده است و نورگیرها نیز عموما از حالت اصلی خارج شده و در بعضی از قسمت‌ها الحاقات نازیبایی به بازار صورت گرفته که به اصالت آن صدمه وارد کرده است.

دو بازار فرعی مجموعه عبارتند از یک بازار کوچک که به موازات شاخه شمالی‌جنوبی بازار اصلی جریان داشته و در ابتدا و انتها به بازار بزرگ مرتبط می‌شود. بازار دیگر از مقابل ورودی اصلی مسجد شیخ‌الملوک شروع شده و با انحناهایی به بازار بزرگ متصل می‌شود. در مجموعه بازار ملایر چندین تیمچه و سرا وجود دارد که تعدادی از آنها از جمله سرای خان، سرای مهر علیخان و سرای لحاف‌دوزها از ارزش بیشتری برخوردار است. تیمچه با ارزشی نیز در شاخه غربی بازار قرار دارد که پوشش گنبدی آن بزرگ‌ترین گنبد بازار است. این تیمچه امروزه با تغییراتی به زورخانه تبدیل شده است. از معماری ویژه‌ای برخوردار است. یکی از تیمچه‌ها به بازار اصلی متصل است.

بازار ملایر

دو کاروانسرا نیز در راسته بازار جود دارد که عبارت‌اند از:

کاروانسرای  میرفتاح که به کاروانسرای حلاج ها معروف است و در غرب راسته اصلی بازار ملایر قرار دارد و با دالانی با طاق ضربی به آن متصل شده است.

دیگری کاروانسرای شیخ الملوکی است که در شمال غرف راسته اصلی بازار ملایر واقع شده و قدیمی ترین کاروانسرای این بازار بوده و در حال تخریب است.

بازار ملایر

شرایط کنونی بازار

بازارها از جمله جاذبه‌های گردشگری محسوب می‌شوند که در جهت حفظ و مرمت آنها باید تلاش کرد و این امر مستلزم تلاشی جمعی است.   نصب تابلوها، کرکره‌های معکوس و غیره موجب آسیب‌رسانی به بافت بازار شده که نیازمند طرح جامع برای رسیدگی به آنها است. وضعیت برق بازار می‌تواند حادثه ایجاد کند، زیرا بازارها به لحاظ فضای مغازه‌ها شرایطی قابل اشتعال دارند.

بازار ملایر در سال 1355 با شماره 1286/3 در فهرست آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده است.

منبع: کجارو