قدرتمندترین راه رسیدن به آرامش چیست؟

۱۶ خرداد ۱۳۹۵

۲۷

به این عبارت زیبا دقت کنید: "سخت‌ترین چیز در زندگی، از دست دادن چیزی است که فکر می‌کردید واقعی است. "

قدرتمندترین راه رسیدن به آرامش چیست؟

شما چقدر با احساسات واقعی‌تان آشنا هستید؟ آیا سعی می‌کنید خود واقعی‌تان را بشناسید یا این‌که روی احساس‌تان سرپوش می‌گذارید و یا به خود برچسب‌های مختلف می‌زنید و از واقعیت گریزانید؟ آیا سعی می‌کنید در موقعیتی که هستید واقعیات را ببینید یا....

مساله‌ای که در ارتباط با بسیاری از افراد با آن مواجه هستم این است که وقتی ارتباطی یا موقعیتی یا چیزی را از دست می‌دهند شروع می‌کنند به گریه و زاری، سرگشته و حیران می‌شوند و برای خودشان احساس دلسوزی می‌کنند و حسرت می‌خورند. البته این احساس غم و اندوه در این شرایط تا حدی به جا و لازم است اما در برخی افراد این دوران سوگواری ادامه پیدا می‌کند و کل زندگی‌شان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

در این مواقع بهتر است با خود خلوتی داشته باشیم و ببینیم واقعا از چه چیزی اندوهگین هستیم؟ نگاه کنیم و ببینیم حسرت چه چیز را می‌خوریم؟ آن وقت متوجه می‌شویم که برای چیزی غمگین هستیم که انتظار داشتیم بعدها برای ما به وقوع بپیوندد، برای از دست دادن خیال‌ها و رویاهای خوش‌باورانه‌ای که برای خود ساخته بودیم، برای از دست دادن امیدی که به واقعیت نپیوسته است.

یکی از روان‌شناسان می‌گوید: "هر گاه بین من واقعی و حس آرمانی فاصله باشد شخص دچار تعارض و بیماری روانی می‌شود. پس بیاییم من آرمانی خود را پله پله خلق کنیم و بعد از رسیدن به هر مرحله به خود پاداش دهیم و در هر حادثه‌ای که رخ می‌دهد تسلیم خداوند بوده، به خود بگوییم: خیر در چیزی است که اتفاق می‌افتد. "

به افرادی که رابطه‌ای را از دست می‌دهند دقت کرده‌اید؟ دوران اندوه را طی می‌کنند و غمگین هستند نه به خاطر شخصی که ارتباط با او را قطع کرده‌اند بلکه به خاطر از دست دادن امیدهایی که در ارتباط با آن شخص در ذهن‌شان ساخته بودند. به خاطر از دست دادن آن فرد آرمانی و بی‌کم و کاستی که در ذهن‌شان متولد کرده بودند.

دوستان من؛

من باور دارم که ساختن تصور ذهنی مثبت، داشتن چشم‌اندازی زیبا نسبت به آینده و داشتن آرزو و هدف، انگیزه بخش‌ترین واقعه زندگی ماست، اما در کنار همه این موارد باید به این نکته توجه کنیم که خود را در رویاهای بی‌سرانجام غرق نکنیم، واقعیات را ببینیم و مورد پذیرش قرار دهیم تا بعدها دچار حسرت و خسران نشویم و به دنبال مقصر خیالی نگردیم.

پذیرفتن واقعیات و در کنار آن با امید حرکت کردن، قدرتمندترین راه رسیدن به آرامش است.

منبع: موفقیت