چگونگی ساخت شمع های زینتی

۲۱ دی ۱۳۹۴

۸۳

شمع های ساده را می توانید با کمی رنگ طلایی به شمع های زینتی زیبا تبدیل کنید. کافی است با رنگ اسپری طلایی طرح یا نوارهای ساده ای را روی آنها رسم کنید. بهترین راه برای نقاشی روی شمع استفاده از استنسیل است. این استنسیل ها را می توانید به صورت آماده خریداری کنید و یا خودتان با طرح دلخواه بسازید. برای تزئین شمع های ساده به صورتی که در تصویر ملاحظه می کنید، به وسایل زیر نیاز دارید:

چگونگی ساخت شمع های زینتی

وسایل مورد نیاز:

شمع ساده

طلق

روان نویس یا ماژیکی که روی طلق بنویسد

یک کاتر تیز

چسب نواری کاغذی پهن

اسپری رنگ طلایی

ابتدا یک قطعه طلق را دور شمع بپیچید و مقداری طلق لازم برای پوشاندن دور شمع را اندازه زده و ببرید.   طرح مورد نظرتان را با ترتیبی که مایلید روی سطح شمع رسم شود، ابتدا بر روی کاغذ رسم کرده و سپس روی طلق منتقل کنید. در اینجا طرح ستاره که طرحی ساده است، اما نمایی زیبا بر روی شمع یافته، استفاده شده است. چنان که در تصویر ملاحظه می کنید بعضی از شمع ها فقط با طرح ستاره های ریز و درشت و برخی دیگر با طرح ستاره و نوارهای پهن و باریک طلایی آراسته شده اند. برای تزئین شمع با طرح ستاره ها را روی طلق طراحی کنید و سپس با یک کاتر تیز خطوط طرح را بریده و آن را از طلق جدا کنید. حالا استنسیل آماده شده را دور شمع بچینید و با چسب نواری کاغذی دولبه آن را به هم بچسبانید تا دور شمع باقی بماند. سپس رنگ طلایی را از فاصله 30 سانتی متری روی آن اسپری کنید. از اسپری کردن مقدار بیش از اندازه کافی برای پوشش ستاره ها بپرهیزید زیرا درنگ اضافی در زیر طلق جاری شده و طرح ستاره را خراب می کند. صبر کنید تا رنگ کمی خشک شود و سپس استنسیل را از شمع جدا کنید. برای تزئین شمع با نوارهای پهن طلایی در میان ردیف های ستاره باید نوارهایی باریک از طلق به عرض برابر با عرض قسمتی از شمع که سفید مانده و فقط طرح ستاره بر روی آن هست ببرید و سپس طرح ستاره را روی آن رسم کرده با کاتر ببرید. این طلق های نواری را روی شمع با فواصل مورد نظر قرار داده و با چسب کاغذی در جای خود ثابت کنید. پس از اسپری کردن رنگ روی شمع قسمت های خالی به صورت نوارهای طلایی رنگ آمیزی می شود. اگر مایل باشید دیواره شمع به طور کلی طلایی شود و ستاره های سفید روی آن باقی بمانند باید ستاره هایی روی چسب کاغذی پهن رسم کنید و سپس طرح ستاره ها را از چسب بریده و روی سطح شمع با ترتیب دلخواه بچسبانید. پس از اسپری کردن رنگ روی شمع صبر کنید تا رنگ خشک شود سپس چسب ها را جدا کنید.

از طرح های بی شماری می توان برای ایجاد نقش و طرح روی شمع ها به این روش بهره گرفت.   به عنوان مثال به جای استنسیل می توانید از انواع تورهای گیپوری با زیربشقاب های کاغذی که طرح گیپور دارند استفاده کنید و طرح آنها را روی شمع بیندازید.

همچنین به جای رنگ اسپری می توانید از انواع رنگ های روغنی برای رنگ کردن طرح های روی شمع استفاده کنید.   در این صورت یک قطعه اسفنج را به رنگ آغشته کنید و با آن روی استنسیل ضرباتی ملایم بزنید تا قسمت مورد نظر به طور کامل با رنگ پوشش یابد.

برای نقاشی روی شمع رنگ های مخصوصی نیز وجود دارند که از فروشگاه هایی که لوازم نقاشی و وسایل مخصوص کارهای هنری را عرضه می کنند، قابل تهیه هستند.

هنگام رنگ کردن شمع با اسپری دقت کنید که فتیله شمع رنگ نشود و فتیله را با یک قطعه چسب کاغذی بپوشانید.

از پارافین رنگی نیز برای ایجاد نقش های مختلف بر روی شمع می توان استفاده کرد.

منبع: بیتوته