آیا میدانستید گیاهخواری غیر اصولی به بدن آسیب می رساند؟

۰۵ تیر ۱۳۹۵

۳۵

توجه به تغذیه یکی از مهم ترین مواردی است که افراد باید در سبک زندگی سالم به آن توجه داشته باشند.

آیا میدانستید گیاهخواری غیر اصولی به بدن آسیب می رساند؟

  در این مسیر، بسیاری از افراد راه افراط در پیش می گیرند و برای رسیدن به  تناسب اندام  با گرفتن رژیم های غذایی عجیب وغریب به بدن خود آسیب  وارد می کنند، درحالی که تصور می کنند در حال سود رساندن به بدن خود هستند. در سال های اخیر یکی از کارهایی که در بین افراد رایج شده، در پیش گرفتن رژیم گیاه خواری است. آن دسته از افرادی که قصد دارند رژیم گیاه خواری بگیرند، باید به این نکته ً توجه کنند که این رژیم باید حتما زیر نظر متخصص  تغذیه  باشد چون این نوع رژیم، با بدن همه ی افراد سازگاری ندارد و درصورتی که برخی نکات رعایت نشود، می تواند به بدن آسیب  های جدی وارد کند. «دکتر جهانبخش سنجابی شیرازی» پزشک متخصص  تغذیه  و رژیم شناس R.D (رژیم شناس تأیید صلاحیت شده ی بین المللی – Registered Dietian) شما را با این رژیم غذایی آشنا می کند.

, تغذیه و رژیم سالم, رژیم لاغری, کاهش وزن, [categoriy]

رژیم خوب

نظرات زیادی در رابطه با گیاه خواری وجود دارد؛ برخی از افراد بر این باورند که گیاه خواری برای بدن منفعت هایی را در پی دارد و برخی دیگر در نقطه ی مقابل این باور قرار می گیرند و معتقدند گیاه خواری می تواند برای بدن مشکلاتی ایجاد کند. شاید این مسئله خیلی از افراد را با یک دوگانگی مواجه کند و این سؤال را به وجود بیاورد که بالاخره گیاه خواری خوب است یا بد؟ که به این سؤال نمی توان یک پاسخ کلی داد. درواقع انتخاب رژیم گیاه خواری برای  تغذیه  ی فرد، کاملاً به شرایط فیزیکی فرد بستگی دارد و نمی توان انجام چنین کاری را به همه ی افراد توصیه کرد.

غذا فقط گیاهی!

برخی از افراد، فقط از گیاهان استفاده می کنند و در برنامه ی غذایی خود جایی برای لبنیات و تخم مرغ قرار نمی دهند. این دسته از افراد با مشکل کمبود مواد مغذی به ویژه کمبود اسیدآمینه و اسید چرب ضروری مواجه می شوند که این مسئله مشکلاتی را برای بدن این دسته از افراد ایجاد می کند. آن دسته از افراد گیاه خواری که از تخم مرغ و لبنیات استفاده می کنند، وضعیت بهتری به نسبت گروه اول دارند. برخی از  اسیدهای آمینه ی ضروری، فقط در آمینه از  پروتئین  گیاهی، امکان پذیر نیست، به همین دلیل  گوشت  قرمز وجود دارد و امکان تأمین این نوع از  اسیدهای افراد گیاه خوار باید حتماً تحت نظر متخصصتغذیه  از  مکمل  ها استفاده کنند تا بدنشان دچار آسیب  جدی نشود.

گیاه خواری خالص، ممنوع!

از دیدگاه علم  تغذیه ، گیاه خواری خالص (حذف لبنیات و تخم مرغ) کار درستی نیست و اصلاً به افراد توصیه نمی شود. یک رژیم غذایی سالم، رژیمی است که بر اساس هرم غذایی، هرکدام از  غذاهای هرم، در برنامه ی غذایی فرد قرار بگیرد و نباید هیچ کدام از مواد غذایی این هرم حذف شود. در این هرم غذایی میوه،   سبزی، غلات،   پروتئین، چربی، لبنیات و... وجود دارد. بر اساس علم  تغذیه، مصرف هر یک از گروه های غذایی باید در حد تعادل باشد و افراد نباید یک ماده ی غذایی را بیش ازاندازه استفاده کنند و ماده ی غذایی دیگری را حذف کنند.

مشورت فراموش نشود

با وجود اینکه بسیاری از متخصصین  تغذیه  با گیاه خواری موافق نیستند، بازهم افرادی وجود دارند که بر گیاه خواری و شروع این رژیم غذایی اصرار می کنند. اگر افراد بنا بر هر دلیلی می خواهند اقدام به این کار کنند، باید سعی کنند برنامه ی غذایی خود را به گونه ای تنظیم کنند که عوارض کمتری برای بدنشان وجود داشته باشد. مهم ترین مسئله برای این دسته از افراد استفاده ی به اندازه از لبنیات و تخم مرغ است. افرادی که قصد دارند رژیم گیاه خواری را دنبال کنند، باید دائماً با متخصصتغذیه  مشورت کنند تا دچار کمبود مواد غذایی نشوند. شاید خیلی از افراد تصور کنند که گیاه خواران دچار کمبود ویتامین های محلول در آب مثل ویتامین های ب (B) و سی (C) می شوند، درحالی که این دسته از افراد بیشتر دچار کمبود ویتامین های محلول در چربی خواهند شد.

همه رژیم نگیرند

در برخی موارد ممکن است متخصص  تغذیه  به دلیل شرایط بدنی فرد و ابتلا به برخی از بیماری ها،   تغذیه سالم  زندگی سالم - تأمین عمده ی مواد دریافتی بدن را از مواد غیرپروتئینی تعیین کند. این مسئله شرایط خاصی دارد و نمی تواند دلیلی برای مناسب بودن رژیم گیاه خواری آن هم برای همه ی افراد باشد. متخصص  تغذیه، ممکن است 80 درصد رژیم غذایی افرادی را که به برخی از بیماری ها مبتلا هستند، از گروه غیر حیوانی هرم غذایی تأمین کند. برای مثال، آن دسته از افرادی که اسید اوریک  خونشان بالاست، در این دسته از افراد قرار می گیرند. همچنین افرادی هم که دچار نارسایی کلیوی هستند یا بیماری خاصی دارند، در این گروه قرار می گیرند. رژیم غذایی این دسته از افراد به گیاه خواری نزدیک است ولی  گوشت  به شکل کامل حذف نمی شود، بلکه مقدار آن محدود خواهد شد. دلیل عدم حذف  گوشت، تأمین اسیدآمینه ی ضروری برای بدن این هستند و باید بالاترین حجم  پروتئین  را دریافت کنند، دسته از افراد است. آن دسته از افرادی که در سن رشد نباید رژیم گیاه خواری داشته باشند چون  پروتئین  موجود در گیاهان کم است و نمی تواند نیاز بدنی این دسته از افراد را به خوبی تأمین کند و احتمال پدید آمدن مشکل برای آن ها در اثر رژیم گیاه خواری وجود خواهد داشت. افراد باید تعادل، تناسب و تناوب را در مصرف تمام مواد غذایی موجود در هرم غذایی را به خوبی رعایت کنند.

سبزی را به خاطر بسپار

متخصصان  تغذیه  تأکید زیادی بر  مصرف میوه  و  سبزی  به اندازه ی کافی دارند و مخالف حذف میوه و  سبزی  از برنامه ی غذایی هستند، چون انجام این کار می تواند مشکلاتی را برای بدن به وجود بیاورد. برخی از افراد عنوان می کنند که با حذف لبنیات وپروتئین  هیچ مشکلی ندارند، درحالی که عوارض حذف این مواد ضروری برای بدن، در کوتاه مدت نامحسوس است و در بلندمدت بروز می کنند. معمولاً عوارض حذف این مواد غذایی پس از گذشت یک دهه از زندگی فرد مشخص می شوند.

, تغذیه و رژیم سالم, رژیم لاغری, کاهش وزن, [categoriy]

مکمل ها ی جدی

برخی از افراد گیاه خوار معتقدند که کمبود مواد  پروتئینی را می توان با  مکمل  ها جبران کرد، این مسئله کاملاً به نوع  مکملبستگی دارد و باید دید  مکمل  از چه چیزی تهیه شده است.   مکمل  هایی که در بازار هستند، انواع و اقسام مختلفی دارند. برای مثال، برخی از آن ها از آب پنیر درست شده اند و برخی دیگر از امعاء و احشای حیوانی. برخی از  پروتئین  ها نیز از پودرهای خاصی درست شده اند. یکی از نکات مهمی که در رابطه با این  مکمل  ها باید مدنظر داشت، نحوه ی تهیه و نگهداری آن هاست و نباید از هر  مکملی استفاده کرد. مصرف  مکمل  ها باید متناسب با وزن بدن افراد باشد و میزان  مکمل  موردنیاز بدن هر فرد با دیگری متفاوت است و نیاز به محاسبه دارد. چنانچه فردی بیش ازاندازه ی موردنیاز بدن خود از این  مکمل  ها استفاده کند، باید انتظار ابتلا به مشکلات کلیوی را داشته باشد. بیشتر  مکمل  هایی که در بازار وجود دارد، برای افراد ورزشکار تولید شده است.

راه بی بازگشت

برخی از افراد تصور می کنند درصورتی که رژیم گیاه خواری را انتخاب کنند و این رژیم با بدنشان سازگاری نداشته باشد، می توانند با بازگشت به رژیم غذایی معمول خود، کمبودها و آسیب  هایی را که در اثر رژیم گیاه خواری آن هم به شکل نادرست، ایجاد شده جبران کنند؛ این باور نادرست است چون برخی از عوارض این نوع رژیم ها غیرقابل برگشت است. اینکه افراد تصور کنند پس از کنار گذاشتن این رژیم با خوردن مقدار زیادی  گوشت  می توانند اسیدآمینه ی بدن خود را تأمین کنند، سخت در اشتباه هستند و انجام چنین کاری می تواند مشکلاتی چون بالا رفتن اوره را به همراه داشته باشد و به  کلیه ها  آسیب  وارد کند. یکی از عوارض کمبود اسیدآمینه و اسید چرب ضروری بدن، کاهش قدرت ترمیم عصبی محسوب می شود. همچنین کمبود این مواد می تواند مشکلات حسی – حرکتی را ایجاد کند.

تا پخته شود خامی

برخی از افراد علاوه بر اینکه فقط از گیاهان به عنوان غذا استفاده می کنند، عادت دارند گیاهان را به شکل خام بخورند. خام گیاه خواری عوارض  بهداشتی  ای هم در پی دارد و می تواند تخم برخی از انگل ها، ویروس ها و باکتری ها را وارد بدن افراد کند. این دسته از افراد معمولاً به دلیل پخته نبودن غذای مصرفی شان، دچار سوءهاضمه ی شدید هم می شوند. رژیم خام گیاه خواری به هیچ عنوان به افرادی که از مشکلات گوارشی جدی رنج می برند، توصیه نمی شود.

کلسیم گیاهی

تأمین کلسیم موردنیاز از مواد گیاهی، مسئله ی بحث برانگیزی است و بسیاری از افرادی که گیاه خوار خالص هستند، بر این باورند که می توانند کلسیم موردنیاز بدن را از مواد گیاهی تأمین کنند اما واقعیت این است که بیشترین مقدار کلسیم در لبنیات موجود است و امکان تأمین کلسیم موردنیاز بدن از مواد گیاهی عملاً امکان پذیر نیست چون باید حجم زیادی از مواد گیاهی مثل کاهو و کلم استفاده شود که خوردن زیاد این مواد غذایی گیاهی، می تواند باعث  کم کاری تیروئید  و  چاقی  شود.

برنامه ی خوب

افراد باید برنامه ی غذایی را متناسب با بدن خود تنظیم کنند و برای این کار باید از متخصص  تغذیه  کمک بگیرند. متخصصتغذیه  با بررسی وضعیت جسمی، فعالیت های  روزانه  ی فرد و...، اقدام به تجویز یک برنامه ی غذایی برای فرد می کند؛ اما به طورکلی یک برنامه ی غذایی سالم، برنامه ای است که دو سوم آن را کربوهیدرات ها تشکیل بدهد. 15 درصد ارزش غذاییروزانه  را  پروتئین  و 65 درصد آن را کربوهیدرات تشکیل می دهد. 25 درصد حداکثر نیاز  روزانه  ی افراد نیز، از چربی ها تشکیل می شود. درصورتی که فرد بیماری یا مشکل خاصی داشته باشد، متخصص  تغذیه  ممکن است این درصدها را به صورت علمی و اصولی جابه جا کند.

منبع: آکا ایران