در جدیدترین رتبه بندی اینترنت جهان، ایران در کجای جدول است؟

۰۱ مهر ۱۳۹۵

۸

بر اساس آخرین گزارش تحلیلی اتحادیه جهانی مخابرات در خصوص وضعیت جهانی پهن باند در جهان، ایران از نظر ارائه خدمات اینترنت شرایط مطلوبی ندارد و جایگاه 103 را در میان 191 کشور دارد.

در جدیدترین رتبه بندی اینترنت جهان، ایران در کجای جدول است؟

این گزارش که با همکاری برخی شرکت های بزرگ فناوری، مخابراتی، بانک جهانی، یونسکو و چند دانشگاه در سپتامبر سال جاری میلادی تهیه شده، حاوی جداول متعددی است که در آنها اطلاعات کشورهای مختلف جهان و رتبه آنها در زمینه ارائه خدمات پهن باند درج شده است.

رتبه 39 اینترنت ایران در میان کشورهای در حال توسعه

طبق یکی از این جداول، ایران از نظر درصد خانوارهایی که در سال 2015 به اینترنت دسترسی داشته اند در میان 138 کشور در حال توسعه، رتبه 39 را کسب کرده و 52.18 درصد از خانوارهای ایرانی به اینترنت دسترسی دارند. در رتبه بندی مذکور که تنها کشورهای در حال توسعه را دربرمی گیرد، کره جنوبی با ضریب نفوذی 98.79 درصدی در میان خانوارها در رتبه اول است و قطر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، سنگاپور، بحرین، ماکائو، عمان، قزاقستان، برونئی، کویت و هنگ کنگ در رتبه های بعدی هستند.

رتبه 103 ایران در استفاده کاربران از اینترنت

در جدول مربوط به درصد افرادی که در هر کشور از اینترنت استفاده می کنند، ایران در میان 191 کشور جهان در رتبه 103 قرار گرفته است. طبق این جدول 44.08 درصد از مردم ایران کاربر اینترنت هستند. ایسلند با 98.20 درصد کاربر اینترنت در رتبه اول است و لوکزامبورگ، آندورا، نروژ، لیختن اشتاین، دانمارک، بحرین، موناکو، ژاپن، هلند، قطر، فنلاند، بریتانیا، امارات و سوئد در رتبه های بعدی هستند.

رتبه 57 کاربران ایران در میان کشورهای در حال توسعه

موضوع بعدی این گزارش به بررسی درصد افرادی پرداخته که در کشورهای در حال توسعه از اینترنت استفاده می کنند. در این جدول بحرین، قطر، امارات، کره جنوبی، هنگ کنگ، سنگاپور، کویت، رژیم صهیونیستی، باهاماس، ماکائو، آذربایجان، باربادوس، سنت کیتس و نویس، عمان، لبنان و قزاقستان در رتبه های اول تا 16 بوده و ایران در رتبه 57 از 147 کشور است.

3.9 میلیارد نفر در دنیا اینترنت ندارند

در گزارش یاد شده، اتحادیه بین المللی مخابرات تعداد کل کاربران آنلاین اینترنت در جهان را 3.5 میلیارد نفر تخمین زده که به معنای عدم دسترسی 3.9 میلیارد نفر از مردم جهان به اینترنت است.

تسهیل دسترسی به اینترنت در نقاط روستایی و دورافتاده کماکان یک چالش جدی در کشورهای مختلف جهان محسوب می شود. حتی در صورت ارائه این خدمات هزینه بالای استفاده و عدم آموزش مردم در کنار توجیه نبودن افراد در مورد مزایای استفاده از اینترنت چالش هایی جدی محسوب می شوند.

منبع: مهر