روش هایی برای آشناکردن کودک با مدرسه (2)

۰۱ تیر ۱۳۹۵

۲۷

کودکان 7-6 ساله هنوز دوست دارند چیزهایی را بخورند که شما برای‌شان انتخاب می‌کنید؛ بنابراین ‌تا حد امکان انتخاب‌های درستی داشته باشید.

روش هایی برای آشناکردن کودک با مدرسه (2)

دو هفته قبل از شروع مدرسه

تقریباً دو هفته قبل از شروع مدرسه، برنامه‌های خود را با هم تطابق بدهید و کم‌کم آنها را پیاده کنید. مثلاً فرزندتان را زودتر به تخت‌خوابش ببرید و صبح زودتر بیدارش کنید تا در روزهای نخستین شروع مدرسه راحت‌تر با این موضوع کنار بیاید. هرشب 15-10 دقیقه زودتر از شب قبل او را بخوابانید (البته این کار برای کودکانی است که عادت دارند پابه‌پای والدین خود تا دیروقت بیدار بمانند).

این کار اهمیت بسیاری دارد. میزان فعالیت و سرحالی او نیز بسیار بیشتر خواهد شد. شب‌هنگام قبل از خواب از او بپرسید که دوست دارد صبحانه چه چیزی بخورد و سعی کنید آن چیزها را برای او تهیه کنید.

یک هفته قبل از شروع مدرسه

یک هفته قبل از شروع مدرسه، سعی کنید چیزی برای او تهیه کنید تا آن را در روزهای رفتن به مدرسه به همراه داشته باشد؛ چیزی که به آن علاقه بسیاری دارد و به نحوی آن را یک حامی یا قوت قلب بداند. قرار نیست که در این سن‌وسال یک عروسک، خرسی یا پتوی مورد علاقه‌اش را به او بدهید، ولی می‌توانید یک آلبوم کوچک از عکس‌های خانوادگی برای او تهیه کنید تا آن را در کیفش بگذارد و در مدرسه نیز به همراه داشته باشد.

با این کار او احساس می‌کند بخشی از خانواده‌اش در طول روز حتی در مدرسه نیز همراهش هستند و معلم نیز با دیدن عکس‌ها می‌تواند بیشتر با فرزندتان ارتباط برقرار کند و با او حرف بزند.

خرید مدرسه

یکی دو روز قبل از شروع مدرسه اگر هنوز خرید مدرسه‌اش را انجام نداده‌اید، حتماً این کار را تمام کنید. برخی خوراکی‌ها و برخی وسایل را که در مدرسه نیاز دارد، تهیه کنید. اگر برایش خوراکی می‌خرید، سعی کنید از انواع سبک‌تر باشد. بگذارید فرزندتان خودش آن چیزی را که می‌‌خواهد، انتخاب کند.

کودکان 7-6 ساله هنوز دوست دارند چیزهایی را بخورند که شما برای‌شان انتخاب می‌کنید؛ بنابراین ‌تا حد امکان انتخاب‌های درستی داشته باشید.

خداحافظی از کودک

سعی کنید لحظه خداحافظی را طولانی نکنید. یکی از سخت‌ترین لحظات برای معلم‌ها زمانی است که والدین کودکی اصرار دارند مدت زمان طولانی‌تر پشت در کلاس منتظر فرزندشان باشند؛ چرا که فرزندشان تاب و تحمل دوری از والدین (مخصوصاً مادر) را ندارد.

این کار درست نقطه مقابل آن کاری است که باید انجام دهند. لحظه جداشدن و خداحافظی از او را مختصر کنید. اگر کلاس درس بچه‌ها، پنجره دارد می‌توانید از پشت پنجره نیز نگاهی به او بکنید و دستی برایش تکان دهید. او در نخستین سال تحصیلی‌اش چیزهای زیادی خواهد آموخت و بسیاری از این درس‌های مهم را شما به او می‌آموزید. شما در این راه همیشه یک قدم پشت سرش هستید و همواره از او حمایت خواهید کرد.

به این نکات توجه کنید

بچه‌ها با قوانین مدرسه آشنا نیستند و اگر در مدرسه متوجه شوند که این قوانین با قوانین خانه فرق دارند، ناراحت می‌شوند. اگر شما قوانین مربوط به کلاس و مدرسه را دوست نداشته باشید و از فرزندتان نخواهید که آنها را رعایت کند، مسلماً او گیج می‌شود. پس قبل از ورود فرزندتان به مدرسه باید او را متقاعد کنید که حتماً به قوانین احترام بگذارد؛ حتی اگر خودتان آنها را قبول نداشته باشید.

هیچگاه فرزندتان را به خاطر گم‌کردن یکی از وسایلش، بیش از اندازه سرزنش نکنید. اغلب کودکان در این‌گونه مواقع دچار دلشوره می‌شوند و با خود می‌گویند: «مادرم گفته بود حق نداری وسایلت را گم کنی» این اتفاق حتی برای بزرگ‌ترها نیز رخ می‌دهد. پس نباید از فرزند کوچک خود انتظار زیادی داشته باشید. به فرزندتان سلام گفتن و خداحافظی‌کردن را یاد دهید. سعی کنید. هر روز که او را مدرسه می‌برید، با معلمش ملاقات کوتاهی داشته باشید تا او نیز آداب صحیح معاشرت را یاد بگیرد.

منبع: زندگی آنلاین