ایرانیانی که با تابعیت کشورهای دیگر به المپیک ریو آمدند

۲۶ مرداد ۱۳۹۵

۶۴

بازی‌های المپیک هر چهار سال یک‌بار هیجان و حال و هوای خود را وارد دنیای ما می‌کند. حواشی این بازی‌ها در نوع خود جالب است. اما امروز قصد داریم به موضوع جدیدی از این بازی‌ها مربوط به کشور ایران بپردازیم. ایرانی‌هایی که در بازی‌های المپیک برای کشوری جز ایران شرکت کرده‌اند.

ایرانیانی که با تابعیت کشورهای دیگر به المپیک  ریو آمدند

در این مطلب به یک لیست هفت نفره از ایرانیانی که تا به امروز با تابعیت کشورهای دیگر در بازی‌های المپیک شرکت کرده‌اند اشاره می‌کنیم. با ما همراه باشید.

سیامک غفاری

سیامک غفاری قهرمان جهانی کشتی فرنگی است. او که بعدها به مت غفاری معروف شد در 20 آبان سال 1340 در تهران به دنیا آمده است. غفاری در دوران جنگ ایران و عراق به آمریکا پناهنده شد و در سال 1984 از دانشگاه ایالتی کلیولند در رشته بازرگانی فارغ‌التحصیل شد.

هفت ایرانی که با تابعیت کشورهای دیگر به دهکده المپیک آمدند

او پیش از المپیک 1988 با کشور ایران تماس گرفت و مصرانه خواستار بازی برای ایران در المپیک شد. مسئولان ایران به دلیل پناهنده شدن به آمریکا درخواست او را رد کردند.

غفاری پس‌ازآن در سال 1989 به عضویت تیم ملی آمریکا درآمد و در دو المپیک 1992 و 1996 برای آمریکا شرکت کرد و توانست در المپیک 1996 آتلانتا در مسابقات کشتی فرنگی 130 کیلوگرم مدال نقره بگیرد. او 3 مدال مسابقات جهانی نیز دارد و با 4 مدال طلای جام جهانی در تیم ملی آمریکا رکورددار است.


بابک امیرطهماسب

بابک امیرطهماسب متولد 29 اردیبهشت 1355 در تهران، قایقران کایاک و کانوی ایرانی–فرانسوی است. او در المپیک 2000 سیدنی و 2004 آتن برای فرانسه پارو زد. امیرطهماسب در سال 2001 برنده مدال طلای مسابقات جهانی در رشته 1000 متر شده‌ است. وی در رشته 500 متر، در المپیک 2000 در جایگاه چهارم قرار گرفت و در المپیک 2004 هفتم شد.

هفت ایرانی که با تابعیت کشورهای دیگر به دهکده المپیک آمدند

سعید آذربایجانی

او متولد 27 دی 1353 در تهران و کشتی‌گیر آزادکار ایرانی-کانادایی است. او در بازی‌های المپیک تابستانی 2008 در وزن 60 کیلوگرم برای کشور کانادا شرکت کرد و در یک‌هشتم نهایی این وزن مارتین بربریان از کشور ارمنستان را شکست داد و در یک‌چهارم نهایی در مقابل مراد محمدی از ایران نتیجه کشتی را واگذار کرد.

هفت ایرانی که با تابعیت کشورهای دیگر به دهکده المپیک آمدند

فرزاد تاراش

او متولد 9 مهر 1365 و کشتی‌گیر سبک آزاد استرالیایی است. تاراش مهندس ساکن ملبورن است و تنها کشتی‌گیر استرالیایی شرکت‌کننده در المپیک 2012 لندن بود. او در وزن 60 کیلوگرم به رقابت پرداخت و از صعود به مراحل بالاتر ناکام ماند. در این وزن مسعود اسماعیل‌پور از ایران نیز حضور داشت.

هفت ایرانی که با تابعیت کشورهای دیگر به دهکده المپیک آمدند

سیده مارال فیض‌بخش بازرگانی

مارال فیض بخش متولد 31 شهریور 1369 در تهران و دونده ایرانی–آلمانی است که در بازی‌های المپیک تابستانی 2012 در دوی 400 × 4 متر تیمی برای آلمان به میدان رفت. تیم او در گروه 1 دور اول مسابقه در جای هشتم قرار گرفت و از صعود بازماند.

هفت ایرانی که با تابعیت کشورهای دیگر به دهکده المپیک آمدند

سامان طهماسبی

تا اینجای فهرست کسانی را دیدیم که به خاطر اخذ تابعیت سایر کشورها ورزش را نیز در همان کشورها دنبال کرده بودند. داستان سامان طهماسبی اما قدری متفاوت است. او برای ادامه ورزشش در جمهوری آذربایجان تابعیت این کشور را اخذ کرد.

هفت ایرانی که با تابعیت کشورهای دیگر به دهکده المپیک آمدند

سامان طهماسبی متولد 1364 در سنندج است و از سال 2010 برای تیم ملی آذربایجان کشتی می‌گیرد و دو مدال برنز قهرمانی جهان برای ایران و دو مدال نقره و یک مدال برنز قهرمانی جهان را برای آذربایجان کسب کرده است. وی در المپیک 2008 پکن برای ایران و در المپیک 2012 لندن برای آذربایجان مسابقه داد. طهماسبی در فینال 84 کیلوگرم مسابقات جهانی بوداپست مجارستان در سال 2013 با نتیجه 3 بر 5 مغلوب طالب نعمت پور شد و به مدال نقره رسید.

آذربایجانی‌ها برای کشتی‌گیرانی که صاحب مدال جهانی شوند از 100 تا 200 هزار دلار پاداش در نظر گرفته و حقوق ماهیانه قهرمانان‌شان نیز حدود 4 هزار دلار است. این شرایط مالی باعث شده تا بسیاری از کشتی‌گیران روسی و در این مورد ایرانی برای آذربایجان کشتی بگیرند.


رسول امانی

او متولد 10 آذر 1343 در تهران و کشتی‌گیر فرنگی کار ایرانی-نیوزلندی است. وی در المپیک 2000 سیدنی برای نیوزیلند در بازی‌های کشتی فرنگی در وزن 62 کیلوگرم شرکت کرد و با شکست در برابر یاسوتوشی موتوکی از ژاپن از دور مسابقات حذف شد. او نهایتاً در جای بیستم المپیک قرار گرفت.

به این فهرست باید نام آندره آغاسی تنیسور ایرانی‌تبار را نیز افزود. پدر او امانوئل آغاسی یک ایرانی ارمنی تبار و مادرش آمریکایی بود. او در المپیک 1996 آتلانتا مدال طلای تک‌نفره مردان را در رشته تنیس کسب کرد.

منبع: وب‌سایت ویاتک