روش پخت خورش هلو

۱۵ خرداد ۱۳۹۵

۶۱

یکی از خوراکی مفید و مقوی برای بدن انسان که در فصل تابستان یافت می شود هلو است. شاید تاکنون کیک و یا دسرهای زیادی را با طعم هلو خورده باشید اما در این آموزش یک نوع خورش خوشمزه را به شما آموزش می دهیم که با هلو تهیه و طبخ می شود.

روش پخت خورش هلو

معمولا از هلو برای درست کردن  دسرها و کیک های تابستانی استفاده می شود. ولی این بار با هلو یک خورش متفاوت آموزش داده ایم. خورشی که فکرش را هم نمی توانید بکنید چقدر خوشمزه و هیجان انگیز است.

مواد لازم برای خورش هلو: برای 5 تا 6 نفر

هلو       5 عدد

ران مرغ       2 عدد

سینه مرغ       1 عدد

روغن       1 پیمانه

نمک       به میزان لازم

پیاز ریز شده       1/2 پیمانه

آب  لیموی تازه       4 قاشق  سوپخوری

آرد       1 قاشق  سوپخوری

زعفران  حل شده       1 قاشق  سوپخوری

آلو  بخارا بدون هسته       6-5 عدد

شکر       1 قاشق مرباخوری

طرز تهیه خورش هلو:

– تکه های مرغ را شسته و پوست شان را جدا و آنها را نصف کنید. سپس با 2 قاشق  سوپخوری روغن و 1/2 قاشق مرباخوری نمک مرغ را مزه دار کرده و به مدت 1 ساعت در یخچال قرار دهید.

– پیاز را با 3 قاشق  سوپخوری روغن تفت داده تا طلایی شود. تکه های مرغ را اضافه کرده و آنها را تفت دهید. کمی آب گرم اضافه کنید تا روی سطح مرغ را بگیرد و بگذارید بپزد.

– آب  لیموی تازه، شکر و  زعفران  را به خورش اضافه کنید. آرد را در یک کاسه با 3 قاشق آب سرد حل کنید، سپس آن را به خورش اضافه کنید و صبر کنید تا خورش کمی جا  بیفتد. در این زمان  آلو  بخاراها را بشویید و آنها را به مدت 15 دقیقه داخل آب جوش خیس کنید، سپس به خورش اضافه کنید.

– هلوها را پوست گرفته، هسته آنها را در آورده و آنها را خرد کنید. هلو های خرد شده را در یک تابه با 3 قاشق  سوپخوری روغن تفت دهید تا طلایی شوند، سپس آنها را به خورش اضافه کنید تا پخته شوند ولی له نشوند. خورش را بچشید و در صورت نیاز آب  لیمو  و شکر بیشتری اضافه کنید. وقتی خورش آماده شد آن را در ظرف مورد نظر بریزید و سرو کنید.

نکاتی برای پخت خورش هلو:

به جای هلو از کمپوت هلو هم می توانید استفاده کنید و  آب کمپوت هلو را برای پخت مرغ استفاده کنید. در صورت استفاده از کمپوت، شکر را حذف کنید.

منبع: سماتک