روبات نیم وجبی همدم افراد تنها و رانندگان سهل انگار

۱۳ مهر ۱۳۹۵

۸

شرکت تویوتا یک ربات کوچک طراحی کرده که می تواند همدم افراد مختلف و به خصوص تنها شود و با آنها گفتگو کند.

روبات نیم وجبی همدم افراد تنها و رانندگان سهل انگار

به گزارش یاهونیوز، ربات یادشده که تنها ده سانتیمتر ارتفاع دارد، Kirobo Mini نام دارد و از اوایل سال آینده برای فروش در سراسر ژاپن عرضه می شود.

این ربات 510 دلاری کوچک را می توان با راحتی به همراه برد و از آن خواست به سوالات و عواطف انسانی پاسخ دهد. ربات یاد شده قادر به تکان دادن سر و دست های خود نیز هست.

به نظر می رسد تحقیقات انجام شده در ژاپن که نشان می دهد وابستگی ژاپنی ها به خودروها رو به کاهش است، در تصمیم گیری تویوتا برای ساخت ربات تاثیرگذار بوده است. همچنین این ربات دارای امکاناتی برای ایمن سازی بیشتر رانندگی است.

به عنوان مثال اگر این ربات در زمان رانندگی در کنار شما باشد، در زمان وقوع خطر یا فشرده شدن ناگهانی ترمز فریاد می زند. روبات Kirobo Mini اگر احساس کند راننده در وضعیت خواب آلودگی است با وی صحبت می کند و زمانی که راننده بعد از رانندگی طولانی مدت به مقصد می رسد با تحسین ربات مواجه می شود.

ربات Kirobo Mini از طریق بلوتوث به برنامه موبایلی اختصاصی خود متصل می شود. استفاده از این برنامه 300 ین در ماه هزینه دارد. تویوتا قصد دارد ظرف 5 سال آینده یک میلیارد دلار برای ارتقای هوش مصنوعی و ارائه خدمات رباتیک و همچنین ساخت خودروهای خودران هزینه کند.

مدل بزرگتری از این ربات 18 ماه را در ایستگاه فضایی بین المللی سپری کرد و سرانجام در ژانویه سال 2015 به زمین بازگشت. روبات Kirobo اولین رباتی بود که با سفر به فضا با فضانوردان ژاپنی صحبت می کرد.

منبع: فارس