آیا استفاده از مایکروویو خطرناک است؟

۱۶ بهمن ۱۳۹۴

۶۱

مطمئنا شما هم مانند بسیاری از مردم فکر می کنید که استفاده از مایکروویو خطرناک بوده و باعث ابتلاء به سرطان می شوند اما این حرف ها حقیقت دارد؟!

آیا استفاده از مایکروویو خطرناک است؟

هر پیامی که در شبکه های اجتماعی درباره مضرات استفاده از اجاق های مایکروویو دریافت کرده اید را پاک کنید. امروز قصد داریم شما را با چند باور نادرست در این زمینه آشنا کنیم.

اگر شما هم علاقه دارید از این وسیله مفید استفاده کنید ولی شایعاتی درباره ضررهای آن شنیده اید، با ما همراه باشید.

امواج مایکروویو سرطان زا هستند

شاید باور نکنید که همه این شایعات ابتدا از یک ایمیل آغاز شد و سپس در سراسر جهان دست به دست شد. این اجاق ها در محدوده فرکانسی رادیویی که در انتهای طیف الکترومغناطیسی قرار دارد و بسیار ضعیف است عمل می کنند. ما شب و روز در کنار این اشعه زندگی می کنیم، چه از این اجاق ها استفاده کنیم و چه نکنیم. اشعه رادیویی این اجاق ها در مقایسه با سایر انواع امواج متراکم تر و متمرکزتر است، ولی در این حالت هم، به استناد مرکز سرطان شناسی آمریکا تا وقتی که درست از آن استفاده کنیم هیچ خطری برای سلامتی ما ندارد.

غذاهای پخته شده در این اجاق ها خطرناک هستند

این شایعه طی سال های اخیر به طرق مختلف در سطح اینترنت گسترش پیدا کرده است. برخی گمان می کنند مایکروویو باعث می شود غذا دچار آلودگی رادیواکتیوی شود، عده ای هم نگران آزادشدن مواد شیمیایی ظروف و جذب شدن آنها در غذا هستند.

اما همه این باورها نادرست هستند. جنس این امواج از نوع الکترومغناطیس است و نمی تواند باعث آلودگی رادیواکتیوی شود. همچنین، این امواج با نفوذ به داخل مولکول های آب در غذا باعث تبخیر آنها و گرم شدن غذا می شوند.

این احتمال که مواد شیمیایی از ظروف رها شده و وارد غذا شوند بعید نیست، ولی اگر از ظروفی استفاده کنید که قابلیت کار با امواج مایکروویو را دارند، جایی برای نگرانی وجود نخواهد داشت.

مایکروویو مواد مغذی غذا را از بین می برد

این هشدار را نمی توان کاملأ رد کرد، ولی همچنان گمراه کننده است. مواد غذایی در صورت حرارت دیدن از بین می روند، خواه منبع این حرارت مایکروویو باشد خواه هر چیز دیگر. پختن مواد غذایی در آب هم همین اثر را دارد. از آنجایی که پخت غذا در مایکروویو سریع انجام می شود، در نتیجه مواد مغذی آن آسیب کمتری می بینند.

گیاهانی که با آب مایکروویو شده آبیاری شوند خشک می شوند

خیلی ها معتقدند اگر آب را در مایکروویو بجوشانیم و گیاهی را برای مدتی با آن آبیاری کنیم پس از مدتی خشک می شود. عده ای دلیل آن را تغییر در ساختار DNA می دانند. اما بد نیست بدانید که آب اصلا DNA ندارد و همانطور که پیش از این نیز گفتیم، مایکروویو تنها باعث به لرزش درآمدن مولکول های آب می شود و تغییری در ساختار آنها ایجاد نمی کند.

منبع: techshot.ir