واکنش به مصاحبه سید ضیاء الدین دری

۰۸ تیر ۱۳۹۵

۲۱

با انتشار متن مصاحبه سید ضیاء الدین دری درباره فیلم عبدالرضا کاهانی و اصغر فرهادی, واکنش های متفاوتی نسبت به این مصاحبه صورت گرفته و منجر به واکنش سید ضیاء الدین دری شده است.

واکنش به مصاحبه سید ضیاء الدین دری

سید ضیاء الدین دری درباره ی مصاحبه ای که از قول او منتشر شد، توضیحاتی ارائه داد.

متن این توضیحات به شرح زیر است:

به نام دانای کل

در پیِ انتشار گسترده مصاحبه منتسب به اینجانب سید ضیأ الدین درَی با خبرنگار دیباچه، جهت تنویر افکار عمومی و همه عزیزانی که نسبت به موضوع حساسیت به خرج داده اند مراتب ذیل را به آگاهی می رسانم.

1- اینجانب از همان ابتدا اعلام کردم که مصاحبه نمی کنم و این مورد را طی چهل و هفت دقیقه صحبت خود بارها تکرار کردم و حرف هایم جنبه راهنمایی داشته اند.

2- ضبط گفتگو به اینجانب اطلاع داده نشد به شهادت فایل موجود صوتی. و طبق قوانین ضبط بدون اجازه هر مذاکره ای عملی غیر قانونی است مگر آنکه طرف مذاکره راضی باشد.

3- اینجانب به اصرار خبرنگار که او را مثل فرزند خود برای شنیدن نظراتم کنجکاو یافتم پاسخ می دادم چون که قرار به انتشار نداشتیم.

طی بیش از سی سال حضور در سینما تا کنون سابقه نداشته که نسبت به اثرِ همکارانم اظهار نظر رسمی نمایم جز در مواردی که موافق و مشوق بوده ام مثل تمجید از فیلم بادیگارد یا رستاخیز... البته همه ما می توانیم درباره کار همکارانمان به طور غیر رسمی دارای نظر باشیم و خصوصی در محیط امن نظر کارشناسانه ارایه کنیم. من این کار را هم به ندرت انجام داده ام.

4- اینجانب در ابتدا این اتفاق زشت را ناشی از یک تبانی تلقی کردم، اما پس از تماس با سردبیر محترم دیباچه و سوگند ایشان باور کردم که یک اشتباه موجب این فاجعه تلخ شده است، در نتیجه با همه عصبانیت به سهم خودگذشت کردم.

5- اینجانب فیلم آقای کاهانی را نه دیده ام و حرف هایم شکل مثال داشته اند و نه قطعی و هیچ قضاوتی هم در آن دخیل نبوده است. شاید فیلم را ببینم نظرم با شورا متفاوت باشد اما نظر اکثریت لحاظ می شود. بنا به گفته سردبیر دیباچه سایر رسانه ها در تحریک آمیزتر ساختن مطالب کوشیده اند.

6- در هر حال طبیعی است که مطالب ابتر و کوتاه شده و جهت دار تر انعکاس یافته اند که تمایلی به باز نشر آن ندارم.

7- اینجانب اگر چه ممکن است با برخی لحظات فیلم های آقای کاهانی موافق نبوده باشم اما اسلوب و سبک ایشان را می پسندم و این را قبلا هم گفته ام.

8- و اما اظهار نظرم درباره فیلم فروشنده- مشتری- همکار خوب و مهربانم اقای فرهادی دیگر بیش از همه مطالب خصوصی بود و ایشان را می دیدم حتما بیان می کردم اما واقعا با وجود اینکه کمترین گناهی ندارم از بابت رسانه ای شدن آن متاسف و مغموم هستم. اگر ولو به قدر یک سر سوزن چنین قصدی داشتم دلم نمی سوخت. اصغر عزیزم من و شما فضا را می شناسیم، گاه وقایع ناخواسته هستند. من تو را تحسین می کنم و این خطای ژورنالیستی را بر من بی گناه به بخش تا همه بدانند که ما چگونه انسان هایی هستیم. تا ببینمت.

9- هم چنین از تهیه کننده محترم فیلم آقای کاهانی پر تلاش هم بابت این فاجعه نا خواسته دلجویی می کنم و امیدوارم با سکوت هوشمندانه خود بر توقف این وضعیت ناشایست مساعدت نمایند.

این جانب، تاوان اعتماد خود را به یک خبرنگار جوان که عصر روز قدر به من مراجعه کرد و نتوانستم او را از خود برانم را به این وسیله می پردازم.

منبع: rooznamehsaba.ir