آشنایی با قبرستان‌ های تاریخی قشم

۱۴ مهر ۱۳۹۵

۱۳

جزیره قشم به دلیل پیشینه تاریخی، اقتصادی و وجود گورستان‌های قدیمی ‌در کنار منزلگاه‌‌های متروکه، قلعه‌ها، حصار و برج‌ها، یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری کشورمان به حساب می‌آید. این جزیره حتی قبل از میلاد مسیح نیز آباد و مرکز حکومت جزایر و بنادر خلیج فارس بوده است.

آشنایی با قبرستان‌ های تاریخی  قشم

قشم  بزرگترین  جزیره  ایران و خلیج فارس در تنگه هرمز واقع است. این جزیره در دوران ساسانیان ابرکاوان نامیده می‌شده است. شهر قشم در شرقی‌ترین نقطه جزیره واقع شده‌ است و به‌رغم آنکه این شهر نسبت به کل جزیره مرکزیت هندسی ندارد، اما به علت موقعیت مهم استراتژیک آن (دید گسترده به جنوب، شمال و شرق، دید به تنگه هرمز، نزدیکی به بندرعباس و...) از قدیم واجد اهمیت بوده و عمده‌ترین سکونتگاه جزیره محسوب می‌شده‌ است. انتخاب شهر قشم به عنوان پایگاه اصلی توسعه منطقه آزاد تجاری صنعتی قشم نیز بر اهمیت این شهر افزوده ‌است.

در شهر قشم چندین گورستان دایر و متروکه از قدیم وجود دارد که ‌مهمترین آنها عبارت‌اند از گورستان‌های محله چاه بهار، سید مظفر، کوهی، زیر کوه (محله زیرانگی)، محله مخابرات (گورفرنگی)، محله مسنی، سرکوه کولغان و همچنین، در  روستاهایی چون کوشه، توریان، لافت، تم سنیتی، جی‌جیان و گربدان نیز گورستان و قبرهای با قدمت زیاد وجود دارد.

قبرستان‌های داخل شهر

در ادامه با چند قبرستان داخل شهر قشم آشنا می‌شویم.

قبرستان سید مظفر

قبرستان‌های قشم

این قبرستان ابتدا در مرکز شهر قشم وجود داشت. بعد از خیابان کشی و ساختمان مدرسه، به نقل از آقای نوربخش نویسنده کتاب خلیج فارس، قبرستان سید مظفر تسطیح شده و قسمتی جزو خیابان و پیاده‌رو و بقیه هم در حیاط و زیربنای مدرسه قرار گرفت. امروز آنچه می‌بینیم در محل قدمگاه در بهشت زهرا زیارتگاهی گنبدی شکل است که با همت سازمان منطقه آزاد قشم و معتمدین شیعه تجدید بنا شده است.

قبرستان گور فرنگی

قبرستان‌های قشم

این قبرستان در جنوب خور کولغان قشم قرار دارد و در روزگاران پیش مدفن انگلیسی‌ها و پرتغالی‌های ساکن جزیره بوده است. جسد ویلیام بافین دریانورد، کاشف معروف، و دو نفر دیگر از سربازان انگلیسی که در سال 1031 ه‍. ق در‌این مکان مدفون است. ‌این گورستان 392 سال قدمت دارد.

قبرستان محله مسنی

سالخوردگان قشم قدمت ‌این گورستان را بین 400 تا 500 سال می‌دانند. در گورستان مسنی قبرهای مردان معروفی چون شیخ حاج رمضان که قبرش جلوی خانه حاج عبدالفاتح کریمی ‌قرار دارد و مردم به زیارت آن می‌روند فاتحه می‌خوانند و نذر می‌کنند و روی قبر نقل و بادام می‌ریزند و  از قبرهای معروف دیگر در‌این گورستان قبر شیخ قاسم اسنوی است که مردی فقیه و حافظ قرآن بوده است.

قبرستان‌های حومه شهر

علاوه بر قبرستان‌های موجود در شهر قشم در حومه و روستاهای اطراف نیز قبرستان‌های تاریخی زیادی وجود دارد. در ادامه با تعدادی از آنها آشنا می‌شویم.

قبرستان کولغا

قبرستان‌های قشم

این گورستان در خارج از شهر قشم و بر سر راه درگهان و روی کوه معروف به کولغان قرار گرفته است. در بالای تپه‌های کولغان، آثار خانه و معبد و برج و غیره وجود داشته است که همه بر اثر باران و تابش آفتاب و نیز دستبرد به مصالح ساختمانی به تدریج از بین رفته است.

قبرستان روستای کوشه

قبرستان‌های قشم

در روستای کوشه قبرستانی قدیمی ‌وجود دارد که آرامگاه بسیاری از بزرگان و علمای جزیره است. علاوه بر آن، در ‌این روستا مقبره مخروبه شیخ برخ و نیز مسجد قدیمی ‌و معروف «برخ» وجود دارد که می‌گویند بر روی آتشکده زرتشتیان بنا شده و در سال 244 هجری قمری (برابر سال 838 میلادی) تعمیر شده است. به ‌این ترتیب، از سال 838 میلادی تاکنون زمانی نزدیک به 12 قرن است که ‌این مسجد تعمیر شده است.

در اطراف مسجد برخ قبرهایی با اشکال مختلف و زیبایی‌های متنوع قدیمی ‌با قالب‌های استوانه‌ای سنگی و به شکل قایق (زورق) بادبانی قدیمی ‌وجود که نوشته‌های کنده شده بر سطح سنگ‌های ‌این قبرها حکایت از وجود مسلمانان در آن منطقه می‌کند و کلمات و الفاظ معنوی با درود بر دوازده امام یا نوشته‌های صلی علی امام باقر (ع) و صلی علی امام جعفرالصادق (ع) و صلی علی امام‌التقی (ع) و صلی علی امام زین‌العابدین، که در دو طرف سنگ استوانه‌ای که بر روی قبر قرار داده شده، کنده‌کاری شده است و هنوز با گذشت زمان و تأثیرات عوامل فرسایشی صحیح و سالم بر جای مانده است.

همچنین، نقش‌ها و نوشته‌های ترسیمی ‌یا طراحی شده به نام خداوند متعال و به نام امام علی (ع) به صورت درهم در طرحی منظم بر روی ‌این سنگ طراحی شده است که شمای آن به شکل زیبا و جذاب است که از یک سمت الله و از جهتی دیگر علی خوانده می‌شود. بر بعضی دیگر از سنگ‌های ‌این قبرهای نیز صفات خداوند متعال نظیر حلیم، غفور، رحیم و اسماالحسنی دیگر آیاتی از قرآن نوشته شده است. این گورستان و مسجد و مقبره معروف و بسیار قدیمی ‌ (شیخ برخ) که ساختمان اولیه آن را به قرن اول هجری نسبت می‌دهند، در روستای کوشه قشم که در حدود 40 کیلومتری غرب قشم واقع شده است قرار دارد.

قبرهایی با سنگ‌های استوانه‌ای کنده‌کاری با نوشته‌های قرآنی که در دو طرف آن با طرح‌هایی از گل و ستاره، حاشیه چینی زیبا، طرح‌های درهم به نام خداوند متعال و حضرت و امام علی (ع) و نام مبارک امامان تزئین شده‌اند، با قدمت بیش از هزار سال در‌این روستا پابرجا است و قبرهایی نیز شبیه آن در روستای گربدان با قدمت 600 ساله و در روستاهای همجوار توریان، تم سنیتی، رمکان، جی‌جیان وجود دارد. این قبرها همگی از نوعی خط و نوع جنس سنگ برخوردار بوده و حکایت از وجود گروهی از حجاران معروف در زمان ورود فرماندهان رسول اکرم (ص) به جزیره است.

قبرستان توریان

قبرستان‌های قشم

در گورستان روستای توریان قشم نیز قبری قدیمی ‌به شکل قبرهای روستاهای کوشه و گربدان و با همان دست خط کوفی و عربی وجود دارد که بر روی‌  آن اشعاری در وصف رسول گرامی ‌اسلام (ص) و در مدح امام علی (ع) کنده‌کاری شده است و در انتهای سنگ قبر در سمت پای جنازه آیه قرآن کل شی‌هالک الاوجهه بر روی سنگ قبر کنده‌کاری شده است که قدمت ‌این قبر مربوط به زمان حجاران معروف در حدود 1000سال قبل می‌رسد.

قبرستان روستای تم سنیتی

قبرستان‌های قشم

در‌ این گورستان قبرهای زیادی با دست خط همان حجاران و سنگتراش‌های مشابه قبرهای سایر گورستان‌های منطقه که دارای قدمت در حدود 900 سال می‌باشد وجود دارد که بسیاری از‌این قبرهای در زیر خاک است و بعضا گوشه‌هایی از‌این قبرهای با فرسایش خاک اکنون مشخص شده است و زیارتگاهی گنبدی و مخروبه نیز در‌ این قبرستان وجود دارد که اطلاعی از شناخت صحیح آن وجود ندارد، بعضی از پیران منطقه آن را خواجه بو اخیر می‌نامند.

قبرستان رمکان

قبرستان‌های قشم

این قبرستان در کنار حوزه علمیه صالحیه رمکان است و قبرهای قدیمی‌فراوانی در آن وجود دارد. نوعی نوشته و سنگ‌تراش‌های آن نیز شبیه سنگ‌های قبرهای تاریخی روستای کوشه و مناطق اطراف است. از جمله قبرهایی که نوشته‌ها و تاریخ آن مشخص است و به عربی نوشته شده است عبارت‌اند از: الموتوفا المرحوم السعید الشهید حاجی سماالدین بن عتاب الدین یب، نوراسه مرقده و فی شهر جمادی الاول به تاریخ سال 949 هجری قمری در یک سمت سنگ ‌این قبر اشعاری ‌این چنین مشخص است. «الموت کاس و کلی نا س شاربه» مرگ تشبیه به جامی‌شده که همه مردم از آن جام می‌نوشند. والقبر باب و کل ناس داخله و قبر دری است و تمام مردم از آن داخل می‌شوند. قدمت‌ این قبر به چهارصد و هفتاد و چهار سال می‌رسد. وفات المرحوم السعید الشهید نوراسه فی مرقدها بی بی رابعه محمد سفاهانی به تاریخ ماه ذیقعده سال 903 ه‍. ق قدمت‌این قبر پانصد و بیست سال است.

قبر فردوس مکان ملا محمد بن داود در تاریخ ربیع الاخر 1044که قدمت آن 379 سال است. قبر عزالدین محمدبن مولانا عبدالرحمن عالی، در ماه صفر 909، که قدمت آن پانصد و چهار سال است. قبر عالی شاه بن علی، در گذشته در تاریخ دهم ذیحجه‌الحرام سال 903 ه‍. ق، که 502 سال قدمت آن است و قبر بی بی روحه در شهر رمکان جنب مسجد جامع قدیمی ‌در نزدیک منزل مرحوم شیخ محمد شریف صالحی که قدمت آن از تاریخ سال 903 ه‍. ق تاکنون 520 سال است، که ابتدا دارای گنبد بوده و با ورود گروهی در زمان قواسم یا جاسم که از نجد وارد قشم می‌شوند و مخالف گنبد و آثار قبر بوده‌اند، گنبد‌این قبر تخریب می‌شود.

گورستان لافت کهنه

قبرستان‌های قشم

در اطراف زیارتگاه سیدحسن پسر سیدمنصور در لافت کهنه، قبرستانی وجود دارد. اعتقاد بر ‌این است که مقابر مسلمانان در لافت، یادگار دستبرد عثمان ثقفی و علاء خضرمی‌ (جانشین عثمان در فرمانداری بحرین) در سال شانزدهم هجری به جزیره قشم است. در‌این قبرستان که تابلویی به نام قبرستان دارالمغفره دارد، قبرهای دارای قدمت فراوانی بوده و تکه سنگ‌های نوشته شده قدیمی‌که در حال حاضر شکسته شده و در حال از بین رفتن است و تاریخ آن قابل خواندن و تشخیص نیست.

در قبرستان قدیمی ‌لافت کهنه در منطقه تابه‌تا که در آنجا زیارتگاه سید شمس‌الدین قرار دارد اطراف آن نیز قبرهای بسیاری با قدمت فراوان که از نوع سنگ نبشته و کتیبه‌های شکسته می‌توان تشخیص داد وجود دارد که قدمت آن نیز به حدود بیش از هزار سال می‌رسد

زیارتگاه دیگری نیز به نام زیارت شیخ‌اندرآبی در روبه‌روی شهر لافت در جزیره کوچک در منطقه جنگل‌های حرا قرار دارد که با فاصله 500 متری از ساحل مردم به زیارت آن رفته و برای خود نذوراتی دارند که قدمتی برابر با دو زیارتگاه لافت کهنه و لافت جدید دارد.

قبرستان منطقه خربس

قبرستان‌های قشم

در ‌این قبرستان نیز تعداد 3 قبر با سنگ‌های معدنی تراشیده شده به شکل مستطیل با کنده‌کاری و دست خط همان حجاران معروف که در منطقه روستای کوشه و گربدان از خویش اثر زیبایی به جا گذاشته‌اند دیده می‌شوند. اما به علت قرار گرفتن ‌این قبرستان در ساحل دریا و تأثیر بیشتر عوامل طبیعی (از جمله هوای شرجی و گرمای خورشید) نوشته‌های آن خوانا نبوده و فقط از نوع سنگ و بقیه اثرهای به جا مانده قابل تشخیص است که قدمت آن نیز به حدود هفتصد سال می‌رسد. در مناطقی نیز از کناره‌های ساحلی یا مکانی‌هایی که برای ساخت و ساز حفاری می‌شوند اغلب آثاری از سنگ‌های قبر با قدمت فراوان یافت می‌شود.

منبع: کجارو