آمار استفاده کنندگان اینترنت

۲۹ مرداد ۱۳۹۵

۲۲

اینترنت روز به روز استفاده کنندگان بیشتری پیدا می کند. آماری درباره استفاده کنندگان از اینترنت جمع آوری شده است که در ادامه خواهید خواند.

آمار استفاده کنندگان اینترنت

براساس آخرین گزارشی که از سوی اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) منتشر شده است، بیش از نیمی از جمعیت دنیا (3.9 میلیارد نفر) هنوز از اینترنت استفاده نمی کنند.

اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) آمار جدیدی را از وضعیت استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات منتشر کرده است که این آمارها نشان می­ دهد، برغم کاهش قیمت خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات، هنوز 3.9 میلیارد نفر از جمعیت جهان از اینترنت استفاده نمی­ کنند.

این آمار و ارقام که مربوط به وضعیت فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال 2016 است و توسط درگاه پایش جامعه اطلاعاتی ایران وابسته به سازمان فناوری اطلاعات منتشر شده است، نشان می ­دهد که کشورهای درحال توسعه با 2.5 میلیارد کاربر، دارای بیشترین کاربران اینترنت هستند، درحالی که کشورهای توسعه ­یافته دارای یک میلیارد کاربر اینترنت هستند.

اما، ضریب نفوذ کاربران اینترنت داستان متفاوتی را بیان می­ کند. ضریب نفوذ کاربران اینترنت در کشورهای توسعه یافته 81 درصد، در کشورهای در حال توسعه 40 درصد و در کشورهای کمتر توسعه یافته 15 درصد است.

کاهش رشد پهن ­باند موبایل

آمارهای منتشر شده نشان می­‌دهد که پوشش تلفن همراه با تخمین پوشش 95 درصد جمعیت جهان یا هفت میلیارد نفر که حداقل تحت پوشش شبکه  موبایل  سلولی نسل دوم است، هم­ اکنون نزدیک به وضعیت فراگیر قرار دارد.

شبکه‌های پیشرفته پهن­ باند سیار (LTE) در سه سال گذشته رشد خوبی داشته­‌اند و در حدود 53 درصد جمعیت جهان یعنی 4 میلیارد نفر تحت پوشش این شبکه­‌ها هستند. اما با وجود این که تعداد مشترکان پهن­ باند سیار در کشورهای درحال توسعه با تجربه نرخ رشد دو رقمی به ضریب نفوذ 41 درصد رسیده، اما آهنگ رشد ضریب نفوذ پهن­‌باند سیار در جهان کاهش یافته است. انتظار می­‌رود که تعداد کل مشترکان پهن­‌باند سیار در انتهای سال 2016 به 3.6 میلیارد مشترک برسد که این مقدار در سال 2015 حدود 3.2 میلیارد مشترک بوده است.

رشد پهن­ باند ثابت در کشورهای توسعه یافته

در همین حال انتظار می‌­رود که در پایان سال 2016، نسبت مشترکان پهن­‌باند ثابت در جهان به حدود 12 مشترک به ازای هر 100 نفر برسد. اروپا، آمریکا و کشورهای تازه استقلال­ یافته بیشترین ضریب نفوذ را خواهند داشت. با این وجود چین، پیشران پهن ­باند ثابت در آسیا و اقیانوسیه است که انتظار می ­رود در پایان سال 2016 ضریب نفوذ این کشور در این بخش از 10 درصد بیشتر شود.

تداوم کاهش تعرفه­ های فناوری اطلاعات و ارتباطات

هم­ اکنون، خدمات پهن­ باند سیار مقرون به صرفه­ تر از خدمات پهن باند ثابت شده­ اند. یکی از اهداف کمیسیون پهن­ باند این است که تا سال 2016، خدمات پایه پهن­ باند در کشورهای درحال توسعه باید کمتر از 5 درصد میانگین درآمد ماهیانه باشند. در انتهای سال گذشته، 83 کشور درحال توسعه به این هدف رسیده بودند.

نیمی از دنیا هنوز از اینترنت استفاده نمی‌کنند

برآوردها نشان می دهد که در انتهای سال 2016، بیش از نیمی از جمعیت دنیا، یعنی 3.9 میلیارد نفر هنوز از اینترنت استفاده نمی کنند. هم ­اکنون، یک میلیارد خانوار در جهان به اینترنت دسترسی دارند. از این یک میلیارد خانوار، 230 میلیون خانوار در چین، 60 میلیون خانوار در هند و 20 میلیون خانوار در 48 کشور کمتر توسعه یافته هستند. ارقام مربوط به دسترسی خانوار حدی از شکاف دیجیتال را نشان می­ دهد. به­ عنوان مثال، 84 درصد خانوارها در اروپا به اینترنت متصل هستند در حالی که 15.4 درصد خانوارها در آفریقا به اینترنت متصل‌اند.

مردان بیشتر از زنان از اینترنت استفاده می‌کنند

در تمامی نقاط جهان، ضریب نفوذ اینترنت در میان مردان بیشتر از زنان است. این شکاف جنسیتی در استفاده از اینترنت از 11 درصد در سال 2013 به 12 درصد در سال 2016 رسیده است. بیشترین شکاف جنسیتی با میزان 23 درصد در آفریقا و کمترین شکاف جنسیتی در قاره آمریکا به میزان 2درصد است.

افزایش 6 برابری پهنای باند جهانی اینترنت در کمتر از 9 ماه

در ابتدای سال 2016، پهنای باند اینترنت بین ­الملل از 30 هزار گیگابیت در ثانیه به 185 هزار گیگابیت در ثانیه رسیده است. اما، پهنای باند در جهان به شکل نابرابری توزیع شده است و کمبود پهنای باند در جهان در بسیاری از کشورهای درحال توسعه و کمتر توسعه یافته یکی از گلوگاه­های اصلی است.

اتحادیه بین­ المللی مخابرات با اشاره به اهداف جهانی توسعه پایدار تا سال 2030 اعلام کرده است: میزان اتصال ­پذیری در سطح جهان به سرعت در حال گسترش است، اما برای کاهش شکاف دیجیتال و فراهم­ کردن زمینه حضور بیشتر از نیمی از جمعیت جهان که هم ­اکنون از اینترنت استفاده نمی­ کنند، باید اقدامات اساسی بیشتری در اقتصاد دیجیتال صورت پذیرد.

براساس این گزارش، سال 2016، نقطه شروع پیاده­ سازی 17هدف توسعه پایدار و 169 نشانگر مرتبط با آن­ها طبق اهداف توسعه پایدار بوده است.

منبع: isna.ir