راهکارهای ساده و عملی برای اتاق مشترک کودکان

۰۱ تیر ۱۳۹۵

۲۶

با بزرگتر شدن کودکان کم کم نیاز به داشتن فضای خصوصی هم در آنها ایجاد می‌شود. فضایی که دوست دارند مختص خودشان باشد تا بتوانند وسایل شخصی، اسباب‌بازی‌ها و آنچه که متعلق به خودشان است را در آن قرار دهند.

راهکارهای ساده و عملی برای اتاق مشترک کودکان

در کنار همه خواسته‌‌ها و نیاز‌‌هایی که کودکان دارند، با بزرگتر شدنشان کم کم نیاز به داشتن فضای خصوصی هم در آنها ایجاد می‌شود. فضایی که دوست دارند مختص خودشان باشد تا بتوانند وسایل شخصی، اسباب‌بازی‌ها و آنچه  که متعلق به خودشان است را در آن قرار دهند.

البته نباید فراموش کرد که این نیاز مرحله‌ای طبیعی از رشد آنان محسوب می‌شود و نباید نسبت به آن بی‌توجه بود.

اما از آنجایی که بیشتر خانه‌‌ها و آپارتمان‌های امروز فضای کوچک و محدودی دارند و احتمالا شما در منزل‌تان با کمبود جا مواجه هستید و از طرفی قرار است که دو فرزند شما با هم یک اتاق خواب مشترک داشته باشند، لازم است تا فضایی را به آنان اختصاص دهید.

به شکلی که در همان اتاق مشترک، با حداقل هزینه برای هر کدام از بچه‌‌هایتان فضای مخصوص به خودش را درست کنید.

چرا که در بسیاری مواقع بچه‌‌ها با داشتن علایق و سلیقه‌‌های مختلف، بر سر چیزهای مشترک و حتی یک فضای مشترک سازگاری لازم را ندارند که نهایتا منجر به دعوا و سر و صدا بین آنان می‌شود.

در حالی که می‌توان  با انجام یک سری راهکارهای ساده و عملی، در جهت حل این مشکل اقدام کرد.

دکوراسیون اتاق کودک

اختصاص دادن فضای مساوی به هر کودک

یکی از مسائل مهم در اتاق‌‌های مشترک، اختصاص دادن فضای مساوی به کودکان است. در این مواقع می‌توانید با توجه به اندازه اتاق یکی از دو روش جداسازی و یا قرینه‌سازی را برای اتاق فرزندانتان انتخاب کنید.

بدین معنی که حتی در کوچکترین اتاق خواب‌‌ها هم می‌توان فضاهای خصوصی کوچکتری را ایجاد نمود و آن را به شکل مساوی تقسیم کرد تا بچه‌‌ها هر کدام از یک فضای دلخواه بهره‌مند شوند و وسایل شخصی و اسباب بازی‌های‌شان را با توجه به سلیقه خودشان در همان محل قرار دهند بدون آنکه دیگر بخش‌های خانه را شلوغ کنند.

روش جداسازی

در روش جدا‌سازی می‌توان در اولین قدم با قرار دادن یک کمد و یا یک قفسه در وسط اتاق، دو فضای مجزا بوجود آورد  که هر کدام از بچه‌‌ها از یک فضای اختصاصی برخوردار باشند.

در این شرایط بچه‌‌ها تخت خواب، کتاب‌ها و دیگر وسایل‌شان را در همان محدوده انتخابی خود می‌گذارند و چیدمان آن را همان طور که دوست دارند انجام می‌دهند.

اما در روش قرینه سازی برای مجزا نمودن اتاق بچه‌‌ها دیگر نیازی به گذاشتن کمد و یا قفسه‌ای در وسط اتاق نیست بلکه با قرار دادن تخت‌‌ها و میز‌‌ها به شکل قرینه می‌توان فضای اختصاصی را برای هر کدام از بچه‌‌ها ایجاد نمود که راه حل خوب و کار آمدی می‌باشد.

اگردر مجزا نمودن اتاق بچه‌‌ها از روش قرینه‌سازی استفاده کردید در واقع شکل زیبایی هم به اتاق داده‌اید. در این روش تخت خواب‌‌ها را به موازات هم در اتاق بچینید و سپس دیگر وسایل مثل میز و قفسه‌‌ها را در کنارو یا نزدیک‌ترین جا به تخت خواب قرار دهید.

البته می‌توانید بالای تخت بچه‌‌ها سایبان یا توری زیبا همانند پشه‌بند آویزان کنید که هم باعث می‌شود نور کمی به تخت خواب بتابد و هم این که بچه‌‌ها احساس کنند محیط خصوصی و راحتی برای خود دارند...

منبع: زندگی آنلاین