رنگ هایی که به نام ایران در جهان شناخته می شوند

۱۶ تیر ۱۳۹۵

۲۷

رنگ های یکی از مهم ترین نکات در دنیای مد و لباس هستند. در میان همه رنگ های دنیا این رنگ ها با نام ایران شناخته می شوند.

رنگ هایی که به نام ایران در جهان شناخته می شوند

هر کدام از ما هر روزه با هزاران رنگ در اطرافمان روبه رو هستیم. از رنگ مواد غذایی تا رنگ  ماشینها و ساختمان ها. اما در میان همه رنگ های دنیا چند رنگ وجود دارد که با پسوند ایرانی شناخته می شوند و هر گاه کسی بخواهد نام آن ها را بنویسد و یا بگوید، نام ایران را نیز به همراه خواهد آورد. این رنگ ها را بشناسید.

آبی ایرانی

آبی ایرانی

این رنگ  خود به سه طیف روشن، متوسط و تیره تقسیم می شود  و تیره ترین طیف آن به نامطاووس ایرانی، آبی پارسی تیره  نیز نامیده می شود. سابقه استفاده این رنگ در کشورمان به صنایع سفالگری و نیز نوشته های دیواره های مساجد قدیمی و بناهای به جا مانده از دوران قدیم باز می گردد. اولین بار در سال 1669 از نام این رنگ در انگلیسی استفاده شده است.

قرمز ایرانی

قرمز ایرانی

اما قرمز ایرانی برخلاف رنگ سبز نه در مصنوعات ایرانی ها بلکه در میان آب و خاک کشورمان پیدا می شود.   این رنگ در حوالی خلیج فارس و در خاک های این منطقه یافت می شود  و مواد سازنده آن شامل آهن، طباشیر و آلومینیوم است. اولین باری که از نام است رنگ در ادبیات انگلیسی استفاده شده است به سال 1987 بر می گردد.

صورتی ایرانی

صورتی ایرانی

صورتی ایرانی رنگ دیگری در دنیا است که با نام ایران شناخته می شود.   این رنگ در صنعت پوشاک شهرت  دارد و اولین بار در سال 1923 در ادبیات انگلیسی استفاده شده است.

سبز ایرانی

سبز ایرانی

یکی دیگر از رنگ هایی که با نام ایران و پرشین شناخته می شود سبز است. این رنگ که سبز ایرانی نام دارد مطابق با اسناد موجود برای اولین بار در سال 1982 در زبان انگلیسی استفاده شده است ومعمولا در سفالگری و نیز فرش ایرانی  استفاده می شود.

2123420.jpg

رز ایرانی

رز ایرانی یکی دیگر از رنگ هایی است که از سال 1992 وارد ادبیات انگلیسی شده و به صورتی شباهت دارد.

منبع: mehrnews.com