چرا تعداد مجردها زیاد شده؟

۱۷ مرداد ۱۳۹۵

۱۹

تاکنون هیچ قدم مثبتی برای دختران برداشته نشده است.

چرا تعداد مجردها زیاد شده؟

بر اساس آمار و اخبار اعلام شده از سوی رسانه‌ها، 980 هزار دختر در آستانه تجرد قطعی هستند و بیش از 150 هزار مجرد قطعی داریم و تکرار همه این اخبار، زمانی جالب‌تر می‌شود که این روزها مدام نام «دختر» برایمان تکرار می‌شود؛ مسئولان به مناسبت این روز، صحبت می‌کنند و وعده‌هایی می‌دهند؛ در سطح شهر و معابر عمومی به دخترها یک شاخه گل رز می‌دهند و به آن‌ها لبخند می‌زنند؛ یا با قرادادن چند صندلی و یک میکروفون، موزیک شاد پخش می‌کنند و آب میوه صلواتی میان همه من‌جمله دختران پخش می‌کنند تا دختران بدانند در میان هزارا ن روز با عناوین و القاب مختلف، یک روز هم به نان آن‌ها ثبت شده است و از دختر بودن خود خوشحال شوند.

با این همه به نظر می‌رسد دختران آن‌طور که باید از وضعیت و شرایط اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خود راضی نیستند؛ مسئولان در زمینه آسیب‌های اجتماعی تهدیدکننده دختران توجه آن‌چنانی نداشته‌اند که آمار نشان‌دهنده آسیب‌ها تا این حد، درصد بالایی را به خود اختصاص داده‌اند؛ آماری که خود مسئولان ارائه می‌دهند. ضمن اینکه به نظر می‌رسد این توجیه صحیح نباشد که تجرد دختران، امری خودخواسته بوده؛ به این دلیل که هر انسانی نیاز به با دیگری بودن را احساس می‌کند.

مشکلات تربیتی و قانونی ازدواج دخترها

یک فعال حوزه زنان در زمینه مسئله دختران به ویژه مسئله تجرد آن‌ها می‌گوید: افزایش تعداد دختران مجرد مسئله‌ای نیست که بشود به صورت انتزاعی و تک‌عاملی مورد بررسی و یحث قرار بگیرد.

فریده غیرت به مسائل متعددی در جامعه اشاره می‌کند که یکی از آن‌ها افزایش جمعیت است؛ او می‌گوید: «افزایش جمعیت پدیده‌ای است که طی آن تعداد دختران هم به همان نسبت افزایش پیدا می‌کند. »

اما این‌که چرا تعداد مجردها زیاد شده؛ عوانل متعددی دارد که این وکیل پایه یک دادگستری به آن‌ها اشاره می‌کند؛ عواملی نظیر مشکلات پیش پای ازدواج برای جوان‌ها؛ هم مشکلات اقتصادی و هم مشکلات دیگر تربیتی و قانونی که سر راه جوان‌ها وجود دارد.

غیرت می‌گوید: «دخترها شاید از محدودیت‌هایی که ممکن است بعد از ازدواج برایشان پیش بیاید کمی دوری کنند؛ یکی از عوامل تجرد هم ممکن است این باشد اما به طور قطع نمی‌توان روی این مسئله تاکید کرد و باید تمام مسائل را در سطح یکدیگر قرار داد. »

او به مشکلاتی که برای ازدواج وجود دارد اشاره می‌کند و می‌گوید: مشکلات مادی از فراوانی زیادی برخوردارند که روز به روز هم افزایش بیشتری پیدا می‌کند و با این‌که مسولان می‌گویند که ما مردم را به ساده‌نگری و ساده‌زیستی تشویق می‌کنیم؛ این اتفاق رخ نداده است و روز به روز با اموری مثل «چشم و هم‌چشمی» و.. دختران را از ازدواج دور می‌کند.

فقدان زمینه‌های مادی، قانونی و اخلاقی در حقوق دختران

غیرت در مورد کارهایی که برای دخترها انجام شده تا پددیه تجرد آن‌ها تبدیل به پدیده‌ها و آسیب‌های دیگری که امروزه گریبان جامعه را گرفته‌اند نشود، می‌گوید: به هیچ وجه هیچ کاری برای دختران انجام نشده است؛ هیچ گونه اقدامی در جامعه در این زمنیه صورت نگرفته که تشویق کنند دخترها و پسرها را برای ازدواج؛ کدام زمینه مادی فراهم شده که دخترها به سمتش نرفته‌اند؟ یا کدام زمینه قانونی و اخلاقی فراهم شده؟ او با اشاره به این‌که در زمینه حقوق دختران، زیاد صحبت شده، متأسف است که تا به حال هیچ قدم موثری در این زمینه برداشه نشده است. ضن این‌‌که تبعیض‌ها و دید غلطی هم در جامعه نسبت به دختران وجود دارد.

قوانین فعلی افراد را از ازدواج دور می‌کند

در شرایط فعلی با توجه به این‌که تعداد زیادی از نمایندگان مجلس با رأی مردم و امیدواری دختران به مجلس راه پیدا کرده‌اند، از آن‌ها انتظاراتی برای تصویب قوانین یا اجرای موارد تشویقی برای دختران می‌رود که زمینه‌هایی برای ازدواج دخترها فراهم شود؛ غیرت در این زمینه می‌گوید؛ «آگاهی‌ها باید درباره ازدواج به جوان‌ها داده شود و آن‌ها را به سمت تجمل‌گرایی و هزینه‌های سنگین سوق ندهند؛ نمایندگان مجلس کارشان وضع قوانین است و باید قوانین تبعیض‌آمیز را اصلاح کنند و قوانین یکسان وضع کنند که در شرایط مساعد و موازی پسران و دختران تمایل به تشکیل خانواده داشته باشند و بتوانند زندگی را تشکیل دهند؛ در غیر این صورت نمی‌شود؛ از نماینده‌ها هم در همین حد می‌شود انتظار داشت؛ مسائل تنها روی دوش یک نماینده مجلس نیست؛ همه قوا، همه دست‌اندرکاران باید در این زمینه فعالیت داشته باشند؛ متاسفانه قوانین فعلی افراد را از ازدواج دور کرده و آن‌ها را نگران می‌کنند.

غیرت، حرکت‌هایی را که به مناسبت روز دختر در سطح شهر یا از سوی مسئولان می‌بیند، این‌گونه ارزیابی می‌کند که «چیزی به مناسبت روز دختر از مسئولان ندیده‌ام جز این‌که حرفش زده شده؛ متاسفانه در مملکت ما حرف دخترها زیاد زده می‌شود و عناوینی مثل روز دختر اما برای روز دختر، کدام قدمی برداشته شده که در جریانش نیستیم؛ حداقل بنده در جریانش نیستم و هیچ قدم مثبتی ندیده‌ام که برای دخترها برداشته شود. »

منبع: روزنامه الکترونیکی امید ایرانیان