ثروتمندترین زوج های جهان را بشناسید

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

۶۷

موسسه‌ی ولث‌ اکس، که ثروت خالص ثروتمندترین افراد را بررسی و ارزیابی می‌کند، فهرست 10 ثروتمندترین زوج جهان را تهیه کرد. این فهرست شامل هم میلیاردرهای خودساخته است و هم میلیاردرهایی که ثروت‌شان را از ارث به‌دست آوردند.

ثروتمندترین زوج های جهان را بشناسید

  موسسه‌ی ولث‌ اکس، که ثروت خالص ثروتمندترین افراد را بررسی و ارزیابی می‌کند، فهرست 10 ثروتمندترین زوج جهان را تهیه کرد. این فهرست شامل هم میلیاردرهای خودساخته است و هم  میلیاردرهایی که ثروت‌شان را از ارث به‌دست آوردند. قطعا دو بهتر از یک است وقتی پای ثروت و قدرت درمیان باشد. این زنان و مردان، شامل مبتکران، توسعه‌دهندگان، مونگول‌های مد، مدیران‌ عامل، و بشردوستان هستند. در این نوشتار از ایالات‌متحده به فرانسه، به اسپانیا و به چین می‌رویم و ثروتمندترین زوج‌های جهان را ملاقات می‌کنیم.

10. جیمز و لین والتون

ثروت خالص ترکیبی: 36.2 میلیارد دلار

جیمز و لین والتون

جیمز”جیم”کارر والتون، کوچک‌ترین پسر ساموئل والتون، بنیان‌گذار وال‌مارت، هنگامی که برادرش جان در 2005 درگذشت به هیات‌مدیره‌ی این شرکت پیوست. او درحال‌حاضر به عنوان عضو هیات مدیره‌ی بنگاه‌های والتون، که هلدینگ دارایی‌های خانواده‌ی والتون است؛ بنیان‌گذار انجمن ناشران اوراق‌بهادار و رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک آروست انجام وظیفه می‌کند. بنیاد خانواده‌ی والتون که جیم والتون به عنوان دبیر و مسئول امورمالی شرکت در آن خدمت می‌کند بیش از 300 میلیون دلار را در 2013 به خیریه اهدا کرد.

فروشگاه‌های وال‌مارت در 14کشور کار می‌کنند و به طور متناوب 2.2 میلیون نفر را در استخدام دارند. با این حال، والتون‌ها و چهار فرزند ارشد آنها مصاحبه‌های مطبوعاتی بسیار کمی را انجام داده‌اند. آنها در بنتون ویل، آرکانزاس اقامت می‌کنند، همان جا که لین تا 2003 در میدان شهر یک کتابفروشی راه‌اندازی کرده بود. هم‌چنین این زوج بیش از 60000 دلار به سناتورهای ملی حزب جمهوری‌خواه و کمیته‌های کنگره اهدا کردند.

9. مارک زاکربرگ و پرسیلا چان

ثروت خالص ترکیبی: 38.5 میلیارد دلار

مارک زاکربرگ و پرسیلا چان

موسس و مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت شبکه‌ی اجتماعی دنیا 10سال پیش فقط یک سال دومی در دانشگاه هاروارد بود. یک ملاقات شانسی در جشن خصوصی دانشجویی، رابطه‌ی زاکربرگ با همکلاسی دانشگاه هارواردش، پرسیلا چان، را جرقه زد و نه سال بعد پیوند محکم زناشویی بستند. چان، متخصص اطفال و معلم سابق سه زبانه بوده است و زاکربرگ به تازگی 75میلیون دلار کمک بلاعوض را برای ساخت مرکز بیمارستانی و روان‌درمانی همگانی سان‌فرانسیسکو انجام داده است. این شخص بانفوذ فیس‌بوک از 2013 فقط سالانه یک دلار دستمزد از این شرکت درآمد کسب می‌کند.

8. برنارد آرنالت و هلن مرسیه-آرنالت

ثروت خالص ترکیبی: 38.7 میلیارد دلار

برنارد آرنالت و هلن مرسیه-آرنالت

آرنالت، مدیرعامل شرکت موت هنسی لویی ویتون (LVMH)، یک گروه محصولات مد و لوکس است. اساس موفقیت او یک شرکت مهندسی عمران با نام فرینال است که از پدرش به ارث رسیده است. وی در نهایت رییس فرنینال شد و تعداد انگشت‌شماری از شرکت‌ها از جمله کریستین دیور و لوبن مارچ را خرید. وقتی لویی ویتون و موت هنسی با هم ادغام شدند، آرنالت مدیرعامل شرکت شد و درحال‌حاضرLVMH، محصولات لوکس از 60 برند از جمله دام پریگنون، گیونچی، و مارک جیکوبز را می‌فروشد.

آرنالت و همسرش، که یک نوازنده‌ی پیانو کنسرت فرانسوی- کانادایی است کلکسیون‌دارهای هنری پرشوری هستند و LVMH را به عنوان یک ولی‌نعمت بزرگ هنر فرانسه قرار دادند. بنا به گزارش‌ها LVMH نیز سهام‌دار شرکت شاتو شیول بلون در شهر بوردوبو و صاحب تاکستان دیگری در بورگوندی فرانسه هستند.

7. جف و مکنزی بزوس

ثروت خالص ترکیبی: 39.8 میلیارد دلار

جف و مکنزی بزوس

خانم بزوس وقتی در 1992 شوهر آینده‌اش را ملاقات کرد که برای او در دی‌ای‌شاو، یک صندوق سرمایه‌گذاری در نیویورک، کار می‌کرد. این زوج دو سال بعد ازدواج کردند و طرح کسب و کار برای وب‌گاه آمازون را در طول سفر دور کشورشان به مقصد سیاتل نوشتند. آمازون یکی از بزرگ‌ترین وب‌گاه‌های‌ تجارت الکترونیک در وب، درحال‌حاضر 175 میلیارد دلار ارزش دارد و حالا بزوس خودساخته از سه تا از چهار وارث وال‌مارت ثروت‌مند‌تر است. مکنزی، شاگرد سابق تونی موریسون برنده‌ی جایزه‌، و دریافت‌کننده‌ی جایزه‌ی کتاب امریکا 2006 است. خرید 2013 واشنگتن پست توسط این زوج – 250 میلیون دلار- به عنوان سرمایه‌گذاری شخصی گزارش شده است (آمازون در این معامله دخیل نیست).

6. وانگ جیانلین و نینگ لین

ثروت خالص ترکیبی: 40.7 میلیارد دلار

وانگ جیانلین و نینگ لین

وانگ در 1986، 80000دلار قرض گرفت تا شرکت توسعه‌ی املاک خصوصی‌اش به نام دالیان واندا گروپ را راه‌اندازی کند. نزدیک به 30 سال بعد، او مالک دومین زنجیره‌ی سینما در شمال امریکا شد یک پرتفوی رشد یابنده‌ی سرمایه‌گذاری در هتل‌های لوکس پنج‌ستاره دارد، مالک اکثریت سهام در شرکت سان سیکر یاچ است، و یک رهبر جهانی در املاک تجاری چین است. او گفته است در حال مذاکره برای تحصیل، استودیوی فیلم لاینزگیت و سرمایه‌گذاری در مترو گلدن مایر در هالیوود است. همسرش، دست‌کمی از او ندارد و در مقام رییس هیات‌مدیره‌ی سرمایه‌گذاری لین انجام وظیفه می‌کند. این شرکت در زمینه‌ی ساخت‌وساز، طراحی داخلی و غذایی در سراسر چین فعالیت می‌کند.

5. چارلز و الیزابت کخ

ثروت خالص ترکیبی: 47.4 میلیارد دلار

چارلز و الیزابت کخ

به گفته‌ی الیزابت”لیز” کخ، او که الهام‌بخش و مشوق شماره‌ی یک همسرش، چارلز کخ است یکی از موافقان سرسخت و پر و پا قرص سیستم بازار آزاد است. خانواده‌ی کخ در رسانه‌ها به عنوان غول به مردم معرفی شدند و لیز ادعا کرد که آنها درحال‌حاضر بدون محافظ هیچ‌جا نمی‌روند.

چارلز کخ و سه برادرش، کسب و کار پدرشان را در 1967 و 1983 به ارث بردند و کخ و برادرش دیوید، سهام برادران‌شان در شرکت را به مبلغ 1میلیارد دلار خریدند. امروزه، کخ دارای 42% سهام این شرکت و رییس هیات مدیره و مدیرعامل آن است. لیز کخ در هیات ناظران شرکت نت ورک فورتیچینگ آنتروپرانورشیپ انجام وظیفه می‌کند و هم‌چنین در شرکت همسرش فعالیت می‌کند. لیز و چارلز در فعالیت‌های بشردوستانه‌ی بنیاد چارلز کخ و کخ کالچرال تراست سهیم هستند.

4. دیوید و جولیا کخ

ثروت خالص ترکیبی: 47.5 میلیارد دلار

دیوید و جولیا کخ

دیوید و جولیا کخ در 1991 وقتی دیوید 50 ساله و جولیا 27ساله بود آشنا شدند؛ دیوید در صنایع کخ مشغول به کار بود و جولیا به عنوان یک دستیار طراح مد معروف، آدولفو، کار می‌کرد. آنها در 1996 ازدواج کردند و سه فرزند دارند. امروزه جولیا مدیر مدرسه‌ی باله‌ی امریکا است. دیوید به عنوان معاون مدیرعامل رییس صنایع کخ و مدیرعامل کخ کمیکال تکنالجی گروپ فعالیت می‌کند.

3. وارن بافت و آسترید منکس

ثروت خالص ترکیبی: 65 میلیارد دلار

وارن بافت و آسترید منکس

وارن بافت در 1977 از همسر اولش سوزان بافت جدا زندگی کرد. پس از جدایی وارن تا مدت‌ها تنها بود تا این که سوزان، بافت را به آسترید منکس معرفی کرد. این سه نفر تا زمان مرگ سوزان در 2004 دوست بودند و حتی به خاطر ارسال هدایا با سه امضا "وارن، سوزی، و آسترید”معروف شده بودند.

آسترید قبل از ازدواج با بافت یعنی سرمایه‌گذار معروف و رییس/ مدیرعامل شرکت برکشایر هات اوی، یک پیش‌خدمت در کافه بود. شرکت بافت، مالک گیوکو، لبنیات کویین، میوه‌ی لوم، الماس‌های هلزبرگ، و هاینز در میان شرکت‌های پرشمار است و سهام‌دار اقلیت در امریکن اکسپرس، کوکاکولا، گلدمن ساکس، و غیره است. بافت برای ایجاد گیوینگ پلج با بیل گیتس همکاری کرد و میلیاردرهای دیگر را برای اهدای بخشی از ثروت‌شان به این موسسه‌ی خیریه‌ها تشویق کرد؛ بافت شخصا برای اهدای 85%از سهام برکشایر برنامه‌ریزی کرده است.

2. امانسیو اورتگا گاونا و فلور پرز

ثروت خالص ترکیبی: 70.7 میلیارد دلار

امانسیو اورتگا گاونا و فلور پرز

آمانسیو اورتگا، سرمایه‌دار خیلی مهم خرده‌فروشی مد و همسر دومش فلور پرز، دو دهه قبل از ازدواج‌شان با هم ملاقات کردند، در حالی که فلور به عنوان کارمند در شرکت پوشاک خرده‌فروشی آمانسیو، ایندیتکس، کار می‌کرد. اورتگا بیشتر ثروتش را پس از بنیان‌گذاری زارا با همسر اولش در 1975 به‌دست آورد و این شرکت به سرعت به عنوان مکانی مقرون‌به‌صرفه برای خرید پارچه‌ها و لباس‌های طراحان تبدیل شد. شرکت ایندیتکس در 2001 در بورس به عموم عرضه شد و حالا یکی از بزرگ‌ترین و با ارزش‌ترین گروه‌های خرده‌فروشی لباس‌های مد در جهان است. امروزه، پرز در هیات مدیره‌ی ایندیتکس به عنوان نماینده‌ای از شرکت گارنلر قرار دارد که 50% از سهام ایندتیکس را دارا است. او هم‌چنین به عنوان رییس بنیاد اورتگا آمانسیو فعالیت می‌کند، که یک بنیاد بشردوستانه است که با همسرش تاسیس کرده است، عمدتا هدف‌اش کمک به طرح‌های آموزشی و اجتماعی است.

1. بیل و ملیندا گیتس

ثروت خالص ترکیبی: 85.7 میلیارد دلار

بیل و ملیندا گیتس

اگرچه بیل ثروتش را از تاسیس مایکروسافت در 1975 به‌دست آورد، ولی این روزها شغل اصلی او مقام ریاست مشترک بنیاد بیل و ملیندا گیتس به اتفاق همسرش است. ملیندا گیتس در 1987 در مایکروسافت شروع به کار کرد و این زوج در 1994 ازدواج کردند. آنها سه فرزند دارند که طبق گزارش‌ها از استفاده‌ی هرگونه محصولات اپل منع شده‌اند. گیتس هنوز به عنوان مدیر و مشاور فناوری مایکروسافت فعالیت می‌کند. بیل و ملیندا گیتس به عنوان انسان‌های خیرخواه شهرت دارند و در آگوست 2010 گیوینگ پلج را با وارن بافت تاسیس کردند و علنا متعهد شدند بیشتر ثروت‌شان را به این موسسه‌ی خیریه بدهند. کسانی که این تعهد را امضا کردند شامل مارک زاکربرگ، مایکل بلومبرگ شهردار سابق نیویورک، و بیش از 130 میلیاردر دیگر هستند.

منبع: برترین ها