آنچه که باید در مورد" پارک ملی گلستان " بدانید

۲۷ تیر ۱۳۹۵

۲۸

پارک ملی گلستان نخستین پارک ملی ثبت شده ایران است. این منطقه کوهستانی در منتهی الیه شرق البرز و جنگل‌های شمالی کشور واقع شده است.

آنچه که باید در مورد" پارک ملی گلستان "  بدانید

این جنگل در 19 مرداد 1336 به نام «منطقه حفاظت شده آلمه وایشکی» تحت حفاظت کانون شکار قرار گرفت. در شهریور 1342 به «پارک محمدرضا شاه» تغییر نام داد و در 22 فروردین 1343 «پارک وحش» نامیده شد. در شهریور 1350 محدوده‌ای در شرق پارک به نام «قُرخود» با وسعت 34 هزار هکتار به آن الحاق و نهایتا در سال 1353 عنوان پارک وحش به «پارک ملی» تغییر داده شد.

در سال 1354 اولین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به‌عنوان یکی از 50 ذخیره‌گاه زیست‌محیطی کره زمین به ثبت رسیده‌است. بعد از پیروزی انقلاب در بهمن 1357 دو منطقه قرخود و آلمه مجددا از یکدیگر جدا شدند و پارک فعلی به «پارک ملی گلستان» تغییر نام داد که تحت حفاظت سازمان محیط زیست است.

پارک ملی گلستان همچنین پانزدهمین اثر ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در 3 دی 1387 در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

موقعیت جغرافیایی

گلستان، بزرگ‌ترین پارک طبیعی ایران است. مساحت آن در برخی منابع بیش از 91 هزار هکتار و در برخی منابع 87، 402 هکتار ذکر شده‌ است. محیط پارک حدود 198 کیلومتر است. حد غربی  پارک ملی  گلستان از روستای تنگراه در استان گلستان شروع می‌شود و حد شرقی آن در روستای رباط قره‌بیل واقع در استان خراسان شمالی پایان می‌یابد. بیشتر پارک در  استان گلستان، حدود 34 درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.

جاده گلستان

پارک ملی گلستان

اصلی‌ترین مسیر ارتباطی شمال کشور و استان خراسان (و یکی از محورهای ارتباطی تهران-مشهد) از این جنگل می‌گذرد. این جاده دقیقا در طولانی‌ترین و گودترین دره این منطقه کوهستانی احداث شده ‌است که از روستای تنگراه در غرب پارک ملی آغاز می‌شود و تا روستای دشت مماس با حد جنوبی پارک به سمت بجنورد امتداد می‌یابد. رودخانه مادرسو (دوغ) در این دره جریان دارد که نهایتا به گرگان‌رود می‌ریزد. کمتر از یک‌چهارم پارک در جنوب جاده قرار می‌گیرد که از تنگه تا قریه دشت حدود 20 هزار هکتار را شامل می‌شود و بقیه در قسمت شمالی است.

از سال 1350 تاکنون گهگاه اعلام شده و حتی در دولت نیز به تصویب رسیده که این جاده به یک مسیر توریستی تبدیل شود و جاده اصلی تهران- شمال-مشهد به مسیر کلاله - چهار داغ- گلی‌داغ - اسلام‌آباد - آشخانه منتقل شود.

ویژگی‌های منطقه

پارک ملی گلستان

از نظر توپوگرافی، این پارک بی‌نظیر از صخره‌های مرتفع آهکی تا تپه‌ماهورهایی با شیب و فراز کم تشکیل شده  و از نظر اقلیمی بین دریای خزر و مناطق خشک شرقی قرار گرفته است و به همین لحاظ اقلیم‌های متفاوت از نواحی بسیار مرطوب تا قسمت‌های نیمه‌‌خشک را در بر می‌گیرد. دامنه تغییرات ارتفاعی در این منطقه بین 450  متر و 2، 411  متر از سطح دریا متغیر است. حداقل ارتفاع پارک در تنگراه و حداکثر آن در قله دیورکجی 2، 411  متر است.

اختلاف ارتفاع در پارک حدود 2000 متر است (از 2411 متر تا 400 متر از سطح دریا) که همین طیف ارتفاعی تنوع زیستگاه‌ها و ریزبوم‌های متعددی را ایجاد کرده‌ است. میانگین بارندگی در مناطق مختلف این جنگل هم از حدود 700 تا 150 میلی‌متر در سال متغیر است.

درجه حرارت آن از 25- درجه تا 35+ درجه سانتی‌گراد بر حسب ماه‌های مختلف متفاوت است. شرایط طبیعی پارک موجب به وجود آمدن زیستگاه‌‌های مناسبی برای زندگی پستانداران وحشی شده و گوناگونی این جانوران را نیز تشدید کرده است. مناطق جنگلی این پارک را گونه‌‌هایی مانند مرال (گاو کوهی، بزرگ‌ترین گوزن ایران) و شوکا جلوه‌ای خاص بخشیده‌اند. در نواحی استپی نیز حیوانات مختلفی مانند آهو، قوچ و میش، کل و بز و یوزپلنگ زندگی می‌کنند. نزولات آسمانی در این پارک بر حسب منطقه متفاوت و میزان آن بین 1000 میلی‌متر تا کم‌تر از 200 میلی‌متر در سال متغیر است.

در داخل پارک 12 پاسگاه محیط‌بانی وجود دارد که 4 پاسگاه به دلیل کمبود نیرو غیر فعال است. کل کادر پارک 53 نفر است که از این تعداد 32 نفر تنها مأمور اجرایی هستند و در هر شیفت حداکثر 20 نیرو از پارک حفاظت می‌کند.

حیات وحش

یک هشتم گونه‌های گیاهی، یک‌سوم گونه‌های پرندگان و بیش از 50 درصد از  گونه‌های  پستانداران کشور در این پارک زندگی می‌کنند.

گونه‌های جانوری

69 گونه پستاندار وابسته به 6 راسته، 21 خانواده و 50 سرده در پارک ملی گلستان شناسایی شده‌ است. پلنگ و خرس قهوه‌ای از گوشت‌خواران بزرگ پارک ملی هستند. سمور  جنگلی  از گوشتخوارانی است که احتمالا فقط در پارک ملی گلستان زندگی می‌کند و بر ارزش ژنتیکی پارک افزوده‌ است. دیگر پستانداران مهم ساکن این جنگل شامل مرال، شوکا، گراز، آهوی ایرانی، گوسفند وحشی (قوچ و میش)، بز کوهی (کل و بز)، گربه جنگلی، تشی، گرگ، وشق، روباه سرخ و روباه ترکمنی می‌شود. از راسته خفاش‌ها تا کنون 18 گونه در این پارک شناسایی شده‌ است.

پارک ملی گلستان

این منطقه از بهترین زیستگاه‌های گوسفند وحشی اوریال بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین زیرگونه گوسفند وحشی ایران است و یکی از خالص‌ترین جمعیت‌های قوچ و میش اوریال را در خود جای داده‌ است. جمعیت این حیوان در جنگل گلستان در دهه 1350 حدود 150 هزار رأس برآورد شده‌ بود که معادل حدود  سه‌چهارم کل جمعیت گوسفندان وحشی اوریال دنیا می‌شد. اکنون گرچه جمعیت آنها قطعا کاهش زیادی داشته، اما هنوز نیز مشاهده آنها به‌خصوص در ارتفاعات جنوبی پارک آسان است و به نوعی به نماد پارک تبدیل شده‌اند.

پارک ملی گلستان

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این پارک برای گردشگران، حضور پر تعداد گرازها، بدون ترس از انسان در کنار جاده‌ای ‌است که از مرکز پارک می‌گذرد. نترسیدن حیوانات وحشی از انسان‌ها در برخی کشورها امری کاملا طبیعی است، اما در ایران پدیده‌ای نادر و عجیب محسوب می‌شود. برخی گرازهای پارک به قدری با انسان راحت هستند که حتی از دست مسافران غذا می‌خورند. البته این وضعیت فقط در مورد گراز وجود دارد و بقیه حیوانات پارک مثل تمام حیوانات ایران به شدت از انسان هراسان و گریزانند.

پارک ملی گلستان
پارک ملی گلستان
پارک ملی گلستان
گونه‌های جانوری

149 گونه پرنده متعلق به 15 راسته، 42 تیره و 89 سرده در پارک ملی گلستان شناسایی شده‌ است که از این تعداد پرنده 48 نوع در فصل بهار و تابستان در منطقه مشاهده می‌شود و 62 گونه بومی پارک ملی هستند. مهمترین این پرندگان شامل قرقاول، کبک، تیهو، زنگوله‌بال، کوکر سینه‌سیاه، ابیا، بلدرچین معمولی، دارکوب سیاه، بلبل، توکای باغی، انواع مختلف سهره‌ها، زردپره‌ها، مگس‌گیرها، زنبورک‌ها و دم‌سرخ‌ها و پرندگان شکاری همچون قرقی، جغد خال‌دار، دلیجه، سارگپه پابلند، سارگپه، عقاب دوبرار، دال سیاه، دال، عقاب دریایی دم‌سفید، بالابان، و هما می‌شوند.

از مجموع جانوران موجود در این جنگل 19 گونه در خطر انقراض است که هما، بالابان، گیلان‌شاه خال‌دار و روباه ترکمنی از جمله آن‌هاست. مرال، شوکا، کل و بز، و قوچ و میش هم از جمله گونه‌هایی هستند که بیشتر مورد شکار غیرمجاز قرار می‌گیرند.

پارک ملی گلستان
پارک ملی گلستان
پارک ملی گلستان
پارک ملی گلستان

گیاهان

پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان بین دو حوزه نیمه نم پسند و نیمه خشکی پسند قرار دارد و به تدریج در حرکت به طرف شرق، سیمای طبیعی آن به حالت استپیک تغییر پیدا می‌‌کند، به همین جهت عناصر گیاهی نواحی سه‌گانه فوق را می‌توان در پارک مشاهده کرد. تنوع و رنگارنگی این پارک چنان مناظر زیبایی به وجود آورده است که نظیر آن را در کم‌تر جایی از این سرزمین می‌‌توان دید. توسکای قشلاقی، کلهو، انجیر، توت، ملج، داغداغان، ازگیل، ولیک، زالزالک، سیامتو، ‌ گوجه وحشی، شیرخشت، دغدغک، گردو، تمشک، انار وحشی، ‌ گلابی وحشی و... از گونه‌های مختلف گیاهی پارک محسوب می‌شوند. در کف جنگل گونه‌های بی‌شماری نظیر سرخس‌ها، متامتی و... پراکنده‌اند. در نواحی خشک‌تر درختچه‌های زرشک، تغ، گز، کاروان‌کش‌، بوته‌های کلاه میر حسن، ‌ گون، گدار، چوبک، درمنه، خارشتر و سایر گونه‌های استپی یافت می‌شود. در نواحی مرتفع گونهٔ ارس نیز به طور پراکنده دیده می‌شود.

پارک ملی گلستان

گیاهان اصلی پارک به دلیل وجود اقلیم‌های مختلف متنوع است. مهم‌ترین گونه‌های گیاهی شامل بلوط، بلند مازو، ممرز، انجیلی، افرا، نمدار، خرمندی (از خانواده آبنوس)، زبان گنجشک، پلت، شیردار، کرکو، آزاد، اوری، توسکا، شیردار، بارانک، انجیر، توت، ملچ، داغداغان، ازگیل، ولیک، زالزالک، سیاه تلو، گوجه وحشی، شیر خشت، گردو، تمشک، انار وحشی، گلابی وحشی، زرشک، تاغ، گز، پرند، کاروان‌کش، کلاه میرحسن، گون، چوبک، درمنه، خار شتر و ارس می‌شود.

کوه‌ها و دره‌ها

از مهم‌ترین کوه‌ها و دره‌های این بوستان می‌توان به ارتفاعات قره قون، تنگه گل، شاخا، یکه قدم، المه، قره قاشلی، قوفی قورچی و دره‌های آلمه، آنسر، قرغون، آق سو، آلی دالی، آدنس، جمشیدآباد، قزقلعه، آلوباغ و خشک اشاره کرد.

رودخانه‌ها

در این پارک رودخانه‌های متعددی جریان دارد و بیش از 21 دهنه چشمه در آن شناسایی شده‌ است که مهم‌ترین آنان را می‌توان رودخانه مادرسو، زاو، قرتو، چشمه‌های گلشن، گلستان، جانو، سردارخانه، دوشان، آق سو، کرکولی نام برد.

فعالیت‌ها و جذابیت‌های پارک

تسهیلات بر پایی اردو، محل‌های اقامت، شانس دیدن حیات وحش ویژه با کسب مجوز، زیبایی‌های طبیعی، آبشارها و دریاچه‌ها از جمله جذابیت‌ها و تسهیلات پارک است.

پارک ملی گلستان دارای جذابیت‌های طبیعی متعددی در چهار فصل است. از جذاب‌ترین فعالیت‌های پارک تماشای گل‌ها و پرندگان در فصل بهار، پروانه‌ها در تابستان، گاو‌بانگی (مرال) و تماشای قارچ‌ها در فصل پاییز و تماشای گرازها در زمینه برف زمستان است.

نقاط خاص دیدنی

فرصت استثنایی دیدن بلندترین آبشار فصلی (اوچر) با ارتفاع 110  متر در فصل بهار، بیلی کوه یکی از قله‌های زیبای پارک با چشم‌اندازی از دیوارهای صخره‌ای قورغون، سلوکلی بزرگ‌ترین تالاب طبیعی در ارتفاع 1358  متری پارک، سلطان هبی، دره‌های آلمه، آق سو، سوار باغی، آلی دالی، آدام چاغران، آدنسد، جمشید آباد، قرنگی جنگل، قزقلعه و آلو باغ، کرکولی، دگرمانلی و خشک، میرزا بایلو، شارلق دراین پارک برای شما فراهم شده است.

پارک ملی گلستان

آبشار آق سو و آبشار جنگل گلستان با ارتفاع 70 متر و آب‌دهی 30 لیتر بر ثانیه از آبشارهای معروف این پارک هستند.

پارک ملی گلستان

آبشار آق سو در تمامی فصول سال دارای آب دائم است و جلوه‌های ویژه‌ای دارد. در بالای آبشار، فضایی غار مانند ایجاد شده و آب درون آن جاری است. آب‌های سطحی و وجود املاح مسبب پیدایش پلکان‌هاست. درخت‌های انجیلی با برگ‌های قرمز به وفور دراین منطقه یافت می‌شود. به اعتقاد بسیاری زیباترین منطقه استان گلستان لوه و آبشار دیدنیش است که به‌صورت پلکانی و چند طبقه در دل طبیعت خود نمایی می‌کند. شنیدن صدای آبشار و تماشای جریانش، تاثیر مثبت بر سلامت روحی و جسمی انسان دارد. برای رسیدن به یقین، تجربه همجواریش را داشته باشید. آبشار لوه در بیست کیلومتری گالیکش و 5 کیلومتری جنوب جاده اصلی گرگان- مشهد، و در کنار روستایی به نام لوه (نام گیاهی) و در جنگلی انبوه با درختان پهن برگ واقع شده است. بلندی برخی از ابشارها به 15  متر نیز می‌رسد. از آبشارهای دیدنی و کم نظیر و یکی از قطب‌های گردشگری استان گلستان است.

تهدیدات منطقه

یکی از مهم‌ترین خطرات زیست‌محیطی جنگل گلستان وجود جاده و حجم بالای تردد در آن است. آمار کشته شدن پستانداران پارک ملی گلستان در این جاده بسیار بالا است. از سال 1350  قرار بود، مسیرتردد جاده‌ای از دل جنگل گلستان به محل دیگری انتقال یابد که هنوز میسر نشده است. خطر بعدی خطر سیل است که به‌عنوان نمونه تنها در سال 1384 بیش از 130 گونه حیوان و حدود 60 جغد در برخورد با ماشین‌ها قربانی شدند. در سیل مهیب مرداد 1380 در منطقه بسیاری از کشته‌شدگان (247 جسد انسان کشف شد) از مسافران این جاده بودند. در سال‌های 81، 82 و 83 نیز سیل‌های دیگری تلفات و خسارات‌های زیادی را بر این جاده وارد کرد. سیل‌های متوالی علاوه بر تلفات انسانی و حیوانی و خسارات مالی به نابودی بخش‌هایی از جنگل نیز منجر شد. و خطر سوم، حریق است که یکی از دلایل مهم آتش‌سوزی حضور شکارچیان است که برای رد گم کردن محیط‌بانان، آتش می‌افروزند و موجبات حریق را فراهم می‌کنند.

پارک ملی گلستان
پارک ملی گلستان

منبع: کجارو